Banlieue 13 – Ultimatum

Son dönemde kendisini sık sık hikaye ve senaryolarıyla vizyonda gördüğümüz ‘un bir başka senaryosu da Banlieue 13 – Ultimatum’a ait. Luc Besson’un senaryo geçmişine bakarsak bu filmde de diğer filmlerden pek bir fark göremiyoruz. Aksiyonu bol, hızlı hareketli ancak konu açısından kısır bir film var karşımızda diğer senaryolarında olduğu gibi. Ancak aksiyonun yerinde olması filmin izlenilebilirliğini ve tahammülünü arttırıyor.

Film öyle bir aksiyon ile başlıyor ki hikayeyi kestirmeniz neyin ne olduğunu anlamanız için biraz zaman gerekiyor. Aksiyon arasına sıkıştırılmış hikaye, yer yer devlet politikalarına yapılan eleştiri, dozları az da olsa izleyicinin gözüne batmasını sağlıyor. Besson senaryoya bu gibi küçük noktaları çok iyi yerleştiriyor. Ancak genele baktığımızda basit bir senaryo karşımızda.

Senaryo aksiyonun dibine vururken yönetmen ‘de bunu ekrana taşımayı oldukça başarılı bir şekilde yapmış.Kamera hareketleri aksiyonu yerinde yakalıyor ve dinamik bir şekilde izleyiciye geçiriyor. Filmin müzikleri oldukça başarılı. Oyuncular rollerinin hakkını vermişler. Gerçi pek fazla karaktere bürünmeleri gerekmemiş ama yine de iyiler.

Film 13. bölge diye hitap edilen azınlıkların yaşadığı ve her türlü pisliğin döndüğü bir bölge üzerine kurulu ilerliyor. Bölge diğer halktan izole bir şekildedir. Yıllar önce bölgenin topluma kazandırılması vaatleri verilmiş ancak dönemin başbakanının ölmesinden sonra işler askıya alınmıştır. Bölgenin peşinde de büyük inşaat şirketleri vardır. Bu şirketler devletin gizli bir güvenlik teşkilatının başındaki ile anlaşır. Ne yapıp edip bu bölgeyi temizleyeceklerdir.

Bu gizli polisler bir polis arabasındaki polisleri öldürür ve bölgeye atalar. Onları bölgedeki halk öldürmüş imajı verirler. Bu şekilde bölgedeki insanlarla polisin iyice arası açılacaktır. Ancak bölgeden bir kaç genç bu durumu görüntüye alır. Gizli polislerde iz takip ederek bu gençleri teker teker toplarlar. Video en son bölgede en son Leito adı verilen adama geçer.

Gizli polisler bu arada kendilerine sorun çıkaracaklarını düşündükleri Yüzbaşı Damien Tomaso’ya da oyun oynayarak hapse atılmasına sebep olurlar. Bu sırada Damien arkadaşı olduğu Leito’dan hapishaneden kaçması için yardım ister. Leito elini kolunu sallaya sallaya hapishaneye girer ve ikisi birlikte hapishaneden kaçarlar. Burada filmin en iyi sahnelerini görürüz.

Damien ve Leito işin aslını öğrenir ama delil toplamaları lazımdır. Bu sırada başbakan bölgenin yıkılması için emir vermiş bombardıman uçakları ateşe hazırdır. Ancak hala içeride insanlar olması ihtimali vardır. Damien ve Leito bu gölgeye gider ve çetelerin başlarıyla görüşerek durumu izah eder. Birlikte çalışmaya başlarlar ve başbakanlık konutunu basarlar. Burada olayı gerçek yüzüyle başbakana anlatırlar.

Aksiyonu bir dakika bile düşmeyen bir film Banlieue 13 – Ultimatum. Senaryoyu pek fazla umursamayıp aksiyon olsun yeter diyenler için bire bir. Tabi bazı sahneler biraz abartılı olsa da yinede iyi vakit geçirtiyor.

Yönetmen: 

Senaryo: 

Oyuncular:

Yüzbaşı Damien Tomaso
Leïto
Başbakan
Walter Gassman
Tao

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1247640/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?