Barah Aana

İsiminden de anlaşılacağı gibi bir Hindistan filmi anlatacağım yazacağım bugün. Ancak bu film beni hayal kırıklığına uğrattı desem yalan olmaz. Ama öyle film kötü olduğundan değil. Gayet düzgün sağlan bir filmdi. Beni şaşırtan, hayal kırıklığına uğratan ise, Hint filmlerinde alıştığım o şarkı, türkünün olmamasıydı. Evet doğru okudunuz ne bir dans ne bir müzik vardı film boyunca. Buna rağmen gayet dramatik konusuyla karşıma çıktı.

Raja Menon hikayesini yazmış filmin ve yönetmiş. Film üç arkadaşın başından geçenleri anlatıyor. Filmde Shukla bir şöför, Yadav zengin bir sitenin bekçisi ve Aman, bir garsondur. Üçü de çok fakir, karın tokluğuna çalışan kişilerdir. Shukla içerinde yaşlısı ve susmayı gelenek haline getirmiş, her gün şoförlüğünü yaptığı patronun karısının dırdırlarından gına gelmiş birisidir. Yadav, bekçilik dışında sitenin her işini yapan ama takdir toplayamayan biridir. Aman ise sürekli çalıştığı kafeye gelen Kate’e aşık bir gençtir.

Bir gün Yadav köyünden, karısından bir telefon alır.. Oğlu hastadır ve tedavi için şehre gitmesi gerekmektedir. Yadav sitedeki bütün zenginlere gider borç para ister ancak ona kimse istediği parayı vermez. Shukla birikmiş olduğu parayı ona verir ama Yadav parayı gönderecekken çaldırır. Bunalım bir halde takılmaya başlar. Bir ağacın dibine çöker. Bu arada arabayla bir kaç zengin züppesi ona laf atar. Sonunda biri iner ve ona sataşır. Yadav istemsiz bir şekilde ona vurur ve bayıldır. Yapacak hiç bir şeyi yoktur daha sonra korkar ve onu eve getirir.

İster istemez yaptıklarını arkadaşlarıyla paylaşır. Onlarda hapse gireceklerinden korkarlar. Bir ara Yadav ortadan kaybolur. Bu arada adamın cep telefonu ile adamın ailesini arar. Ailesi Yadav’a para teklif eder. Yadav başta çekinse ezilse büzülse de parayı duyunca kabul eder. Önce bunu arkadaşlarına söylemez ama daha sonra açıklamak zorunda kalır. Ekip bunu para kazanmak için iş olarak benimser.  Tabi daha sonra işler karışır. Bunu da anlatmayayım izin verirseniz…

İzlenmesi gereken bir film. Diğer Hint filmleri gibi de uzun değil. Bir buçuk saat kadar… ON üzerinden 9.

Oyuncular:

Jayati Bhatia Mrs. Mehta
Tannishtha Chatterjee Rani
Benjamin Gilani Mr. Mehta
Arjun Mathur Aman
Mahabanoo Mody-Kotwal Cutlet Aunty
Violante Placido Kate
Vijay Raaz Yadav
Naseeruddin Shah Shukla

Linkler:

http://www.barahaana.com/

http://www.imdb.com/title/tt1202517/

http://en.wikipedia.org/wiki/Barah_Aana

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: