Barbe Bleue / Mavi Sakal

Başarılı Fransız kadın yönetmen Catherine Breillat‘ın 2009 yılında çektiği masal adaptasyonu Barbe Bleue. Film Charles Perrault‘un aynı adlı hikayesinden adapte edilmiş. Aynı zamanda filmin senaristi de olan Catherine Breillat, bu hikaye ile 1950 yılında yaşayan iki çocuğun hikayesini birleştirmeye çalışmış. 

Filmin en önemli özelliği görüntüleri ve dönemlerin başarılı bir şekilde aktarılması. Bunun haricinde oldukça yavaş ilerleyen hikaye yer yer uzayan diyaloglar insanı sıkmaya yetiyor. Film hikayede olan bitenin dışına çıkmıyor. 1950’lerdeki küçük kızları, hikayedeki kardeşlerle eşlemek gibi bir dürtüye kapılan Catherine Breillat‘ın bunu da pek iyi bir şekilde yaptığını söyleyemeyeceğim.

Catherine ve ablası, Marie-Anne girdikleri eski bir evi dolaşmaya başlarlar. Burada Barbe Bleue diye bir hikaye bulurlar ve küçük Catherine onu ablası Marie-Anne’e okumaya başlar. Marie-Anne hikayeden korkmaktadır ancak Catherine onu okumaktan zevk alır. Marie-Anne, Catherine’den yaş olarak büyük olmasına rağmen hastalığı sebebi ile okuma yazmayı öğrenememiştir. 

İki kardeş hikayeyi okurken bizde hikayede olan bitenin içinde buluruz kendimizi. Hikaye de Marie-Catherine ve Anne adından iki genç kızın başından geçenleri anlatmaktadır. İki kardeş, bir manastırda öğrencidir. Bir gün onlara babalarının öldüğü haberi gelir. Manastır yönetimi ise kızların masraflarının ödenmeyeceği için onları evlerine götürür. Marie-Catherine burada kardeşine zengin ve güçlü olmaktan bahseder. Evlerine giderken yol üstünde Mavi Sakal denen adamın şatosunu görürler. Marie-Catherine  onunla evleneceğini söyler kardeşine.

Mavi Sakal insanlar tarafından korkulan zengin bir tüccardır. Bir kaç evlilik yapmıştır ve bütün eşleri ortadan kaybolmuştur. Bu sebepten dolayı insanlar onun karılarını öldürdüğünü düşürerek, ondan korkmaktadırlar.  Bir gün köyde eğlence olur ve Mavi Sakal’da gelir. Mavi Sakal’ın amacı kendine yeni bir eş bulmaktır. Marie-Catherine bu seçimde Mavi Sakal’ın gözüne girmek için her eyi yapar.

Marie-Catherine kardeşinin tüm vazgeçirme ısrarlarına rağmen Mavi Sakal ile evlenir ve onun şatosuna yerleşir. Şato merdivenleri Mavi Sakal’ın zorlukla geçebileceği genişliktedir. Marie-Catherine’in yaşı küçük olduğu için onunda isteği ile Mavi Sakal kıza dokunmaz. Marie-Catherine’in isteği üzerine sadece bir yatağın girebileceği, kapısından Mavi Sakal’ın geçemediği bir oda da kalır. Bir süre bu şekilde yaşarlar, günler geçtikçe birbirlerine alışmışlardır.

Günün birinde bir iş seyahati için Mavi Sakal şatodan uzaklaşır. Bütün anahtarları Marie-Catherine’e verir. Marie-Catherine koca şatoda yapacak işi olmadığı için sıkılmıştır. Mavi Sakal kısa sürede geri gelir ancak  tekrar uzun bir seyahat için gider. Bu kez giderken de diğer anahtarların yanında birde küçük bir anahtar daha verir. Ancak bu odaya girmemesi gerektiğini söyler.

Marie-Catherine kendine direnir ancak bu yasak odaya girer. Odada Mavi Sakalın önceki eşlerinin asılmış cesetlerini görür. Yerler de kan gölüdür. Kız heyecanlanır ve elinden anahtarı düşürür. Anahtar kan olur. Marie-Catherine anahtardaki kan izlerini silmek için her şeyi yapar ama başaramaz. Ertesi gün ani bir şekilde Mavi Sakal eve geri döner. Ondan anahtarları ister. Paniğe kapılan Marie-Catherine önce anahtarı kaybettiğini söyler. Mavi Sakal’ın ısrarından sonra anahtarı getirmek zorunda kalır. Mavi Sakal anahtardan kızın odaya girdiğini anlar.

Marie-Catherine, Mavi Sakal’a yalvarır. Bir uzlaşma yolu arar. Ancak Mavi Sakal bçağını alır ve kızın boynuna hafif bir çizik atar. Bu arada hikayeyi okuyan iki küçük kıza döneriz.

 Marie-Anne korkuyorum demesine rağmen, Catherine ona hikayeyi okumaya devam etmektedir..  Marie-Anne geri geri ondan uzaklaşır ancak Catherie üstüne gider. Bu arada uzaklardan iki şövalyede Mavi Skal’ın kalesine doğru gelmektedir. Marie-Catherine onların gelmesi için zaman kazanmaya çalışır. Marie-Anne ise kaçarken boşluğa düşer. Finalde ise Mavi Sahalın kellesini bir tepside Marie-Catherine’nin önünde görürüz.

Durgun temposu ile bildik Fransız filmlerinin dışına çıkmıyor film.  Catherine Breillat hayranlarının onun hatırına izleyebileceği aksi taktirde izlensede izlenmesede olur bir film. 

Yönetmen: Catherine Breillat 

Senaryo: Charles Perrault (masal) , Catherine Breillat  

Oyuncular:

Dominique Thomas
Barbe Bleue / Bluebeard
Lola Créton
Marie-Catherine
Daphne Baiwir
Anne
Marilou Lopes-Benites
Catherine
Lola Giovannetti
Marie-Anne
Farida Khelfa
La mère supérieure

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1355623/

http://en.wikipedia.org/wiki/Bluebeard_(2009_film)

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?