Başka Dilde Aşk

Başarılı bir film diyebilirim Başka Dilde Aşk İçin. Ancak konu bakımından film, güzel bir dramaya dönüşebilecekken, dozaj alçak tutulmuş ve televizyon film edası çizmiş. Buna rağmen bir çok şeyi anlatmaya çalışan ve bunun altında ezilmeyen bir film. Bana film Çağan Irmak’ın televizyon filmlerini hatırlattı. Aynı eda bu filme de sahip.

Senaryoda ayrıntılara dikkat edilmiş. Filmde açık bırakacak pek nokta kalmamış Filmi izlerken aklıma takılan hadi ya dediğim bir sahne yok. Oyunculuklar çok çok başarılı. Ben herkesin aksine Emre Karayel‘in oyunculuğuna bayıldım. Çünkü kötü karakteri oynamak gerçekten zordur ki Emre Karayel ziyadesiyle bunun üstesinden gelmiş. Tabi Saadet Işıl Aksoy‘un güzelliğini de es geçmemek lazım.

Film bir aşk hikayesini anlatıyor. İki taraftan biri olan Onur doğduğundan beri sağır ve dilsizdir. Babası küçük yaşta annesi ile kendisini terk etmiş, o tarihten sonra büyük bir özveri ile kendisini geliştirmiş, konuşabilmektedir de. Ancak buna rağmen insanların ona gösterdiği tepki onun tekrar sessizleşmesine sebep olmuştur. Bir kütüphanede çalışmaktadır.

İlişkinin diğer tarafındaki Zeynep ise bir call centerda çalışmaktadır. Amatör olarak fotoğrafçılıkla ilgilenmekte, şefi ve eski sevgilisi olan Aras’ın tacizleri ile de boğuşmaktadır. İkilinin yolu bir akşam kutlama da kesişir. Alkolünde etkisi ile yakınlaşırlar ancak olayın kopması Zeynep’in Onur’un sağır ve dilsiz olduğunu öğrenmesi ile olur. Artık konuşmayan birini bulma umuduyla Onur’a sarılır. Ancak yaptığı şeyi biraz düşündüğünde kendini geri çeker. Ama bir kere aşık olmuştur. Bir ilişkiye başlarlar ve bu ilişki de aynı evde yaşamaya kadar gider.

Tabi bir ilişkinin zorlukları vardır. Bu zorluklara Onur’un sağır ve dilsiz olması da eklenince işler biraz daha çığırından çıkar. Zeynep onun için işaret dili öğrenmeye başlar. Yaptığı şeyi ise fedakarlık olarak görmektedir. Onur’un ise gösterecek fedakarlığı yok gibi gözükmektedir. Belkide söyleyebilecek lafı olmadığı olmadığı için fedakarlık yapmadığı düşünülmektedir.

Bu arada film call center çalışanlarının,  çalışma şartlarını da değerlendiriyor. Yoğun çalışma temposu, az maaş… Bu arada yan karakterler de oldukça güzel betimlenmiş.Kamuran karakterinin hikayesi, Zeynep ve Onurun aşkını alevlendirirken izleyicide de tatlı bir iz bırakıyor. Tabi oyunculuğu da göz önüne almak lazım.

Film başarılı bir film. Aslında film yüzümüze bir şeyleri ne kadar sıradan yaşadığımızı da vuruyor. İnsanların hep bizi duyup hissedeceklerini düşünüyoruz. Aslında öyle olmuyor. Hayat bizim istediğimiz gibi gitmiyor. Fedakarlık dediğimiz şey is anlatılarak olan bir şey değil. Senaryoda açıklar yok ancak biraz daha Avrupai bir film. Bunu neden mi söyledim, bizde aynı şehirde olmasına rağmen tak başına yaşayan çocuk bulmak zordur ve aslında alınan maaşlarda eve çıkacak kadar tatmin edici değil.

Film izlenmesi gerekenler arasında ve Türk sinemasında hep böyle filmler olsun diyeceğim cinsten bir film.

Yönetmen: İlksen Başarır

Senaryo: İlksen Başarır, Mert Fırat

Oyuncular:


Timur Acar
Polis

Saadet Işıl Aksoy
Zeynep

Gizem Erden
Ayse

Yonca Ertürk
Kütüphane Müdürü

Mert Fırat
Onur

Emre Karayel
Aras

Tuna Kirli
Vedat

Şebnem Köstem
Handan

Lale Mansur
Kadife

Murat Okay
Ahmet

İnan Ulaş Torun
Bartender

Tuğrul Tülek
Kamuran

Linkler:

www.baskadildeask.com/

http://www.imdb.com/title/tt1513713/

http://www.sinemalar.com/film/54275/Baska-Dilde-Ask/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?