başlık atmakta zorlanan ben

Artık o kadar çok uzun ara başlığı attım yeni bir başlık ya bu kelimeleri atmak istemedim. Ham böyle olunca başlık bulamayan ben, en mantıklı başlığın bu olacağını düşündüm.

Bir önceki yazımda daha aklı başında şeyler yazacağım konusunda vaatlerde bulunmuştum. Gel gör ki kendimi yine yalancı çıkardım ve alnımın akıyla buradayım. Bu bir savunma olamaz ama aman ne görürsem ben de onu yapıyorum. Hani hiç bir şey olmuyor derken çok şey oluyor aslında. Acaba ben de mi saçma sapan gündem değerlendirmeleri yapsam diye düşünmüyorum değilim. Tabii bu tembellikle o nasıl olacak bilmiyorum. Bu iş istikrar işi ve o da bende yok.

Şu aralar tembelliğim beni de sinir etmeye başladı ama bunun da sıcakla bağlantılı olduğunu düşünüyorum. Kaşınan bacağıma bile parmaklarımı sürttüğümde bir tutam su geliyor elime. Bir de klavyeye dokunduğumda bıraktığı izler… Tamam yengeç burcuyum da bu kadar sulu yaşamak da ne bileyim…

Aslında bu arada konuşacak çok şey vardı. İzlenmiş, okunmuş… Ama ben biriktiriyorum ki hepsi bir arada olsun tolu bir şey yapayım. Sonra unutacağım o başka. Yine de bir iki kitap yazarım.

Bir de baktım 2017’den beri doğru dürüst tatil yapmamışım. Yurt içinde bile bir yerlere çıkmamışım. Tabi iş için gezdiklerim ve arada memleket ziyaretlerini saymazsam. Ne bileyim artık bana Türkiye’de tatil yapmak tatil yapmakmış gibi gelmiyor. Tabi buna etken sebeplerden biri de 3 liralık şeye 15 lira vermek. Hatta daha fazlası. Heh şimdi yurtdışı daha mı iyi diyeceksiniz elbette değil.

Bütün gün oturdum bunu düşündüm. En son 2017’de Hamburg iş dönüşü Amsterdam tatili yapmışım. Euro 4.1 TL civarlarındaymış. Ne pahalı diyorduk ona da. Aradan sadece 5 yıl geçip 18 TL olması. Yaklaşık 5 katı yani. Bu hesapların daha ayrıntılıları internette mevcut.

2016’da Tayland turu yapmıştım. Buladalarda da ne çok sevdiğimi daha uzun bir tur ve mümkünse masaj eğitimi için gitmek istediğimi yazmıştım. O zaman 1 THB (Tayland Baht’ı) = 0.0287 dolarmış. Bilin bakalım şimdi ne kadar? 0,028 USD. Şahlanan ekonomimiz nerede? O zaman bayıldığım karideslerden, ahtapotlardan bahsetmiştim. Şurada var https://kisiseldepresyonanlari.com/1648/ Gözümde o kadar tütüyorlar ki anlatamam. Fiyat etiketinde de gördüğünüz gibi 100 baht’a çoğu şeyi alabiliyordunuz. O dönem itibari ile 8-9 TL gibi bir şey yapıyordu. Şimdi ise 50 TL civarı. Çapraz kurdan dolayı olan bize oluyor. Değişen ne oldu?

Aynı şekilde Gürcistan örneği vermek istiyorum. En son 2014’de gitmişim. Yine 100 lari üzerinden hesaplarsak ki iyi paraydı 2014’de 53 lira falan yaparken şimdi 665 lira. Diğer ülkeleri saymıyorum bile. Bu işin moral bozacak daha beter ülkeleri de var. Bunları neden saydım, biz ülke olarak bu ülkeleri beğenmez ve bi küçümserdik. Hala da öyleyiz. Ama şahlanan ekonomimiz sonucu geldiğimiz duruma bakın. Hatta ben de burada durmuş bunları yazacak son insan olarak yazıyorum.

Ne diyeceğim bilmiyorum mesela elimde bir daha gitmem deyip atmayı düşündüğüm Gürcü paraları vardı. İyi ki atmamışım. Durduğu yerden kazandırdı.

Bu arada erinmedim saydım ne cevherler ne cevherler… 22 Lari’m, 17 Baht’ım, 74’de Çek Koruna’m var baya zenginim yani. Zamanında 50 lira bile etmeyen paralar şimdi 200 lira ediyor. İşin garibi çok Lari varmış, bir şekilde bunları harcamak lazım 🙂

Yazdım yine baya sanırım. Yukarıya da harita koyacaktım ama vazgeçtim.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?