Battle For Terra – Terra’yı Kurtarmak

Büyük küçük herkesin beğeni ile izleyeceği bir film Battle for Terra. Zaten animasyonlar için büyüklük küçüklük fark etmez tezini savunanlardanım Hatta biraz daha ileriye gidip animasyon / anime/ çizgi film izlemeyen kişiler hayatın anlamını kaybetmiş hayal dünyaları küçülmüş daralmış kişiler diyebilirim. Yaşamasınlar daha iyi…

Bu animasyonun yönetmenliğini Aristomenis Tsirbas yapmış, aynı zamanda filmin hikayesinin de yazarı. Tsirbas bu kez farklı bir bakış açısıyla bakmış. Hani hep gelişmiş uzaylılar dünyamıza gelir saldırırdı ve gezegenimizi ellerine geçirmeye çalışırdı ya işte Battle For Terra’da bu tam tersi. Biz insanoğlu olarak çok gelişmiş bir ırkız ve başka gezegenleri istilaya gidiyoruz.

Tabi bir yerde insanın gururu okşanıyor. Vay be diyoruz ne gelişmişiz. Ancak hikayenin aslı da bu değil. İnsan ırkı savaşlar ve kirlilik nedeniyle dünyayı yok etmiş, yaptıkları bir uzay gemisinde sayılı insan insan ırkının geleceği için yaşamaktadır. Ancak uzay gemisi de miyadını doldurmaya başlayınca insan ırkı yerleşecek başka bir gezegen arar.

Farklı bir galakside Terra gezegeni ise insanlar için biçilmiş kaftandır. Tek sorun ise oksijen oranın insan vücudu için yetersiz olmasıdır. Ama bunu içinde yaptıkları bir cihaz vardır. İnsan oğlu Terraya saldıracak ve bu gezegeni kendi ırklarının devamı için işgal edeceklerdir.

Tabi Terra’da boş bir gezegen değildir. Gezegende yaşayanlar bulunmaktadır. Buradaki halk şiddetten bi haber kendi çapında sevgiyle yaşayan bir halktır. İlk bakışta hiç gelişmemiş olduklarını bile görürüz ki insanların savaş gemilerine mızrakla saldırdıkları görülmüştür.

Konsey Terraya savaş açmak istememektedir aslında. Konuşup anlaşma yoluna gitmeyi düşünürler. Ancak insanların gemide zamanları azalmıştır. Ordu komutanı darbe yapar ve yönetime el koyar. darbeden sonra yanlış yaptığını söyleyen insanlara da verdiği cevap tam olmasa da aklımda. “Bırakın beni benden sonrakiler yargılasın. Yüceltebilirler de, aşağılayabilirler de ama beni yüceltecekler.”

İlk saldırı sonrasında Pilot Teğmen Jim gezegene düşer. Babası insanlar tarafından kaçırılan Mala ise babamı kurtarırım düşüncesi ile Jim’i kurtarır. Jime ait bir robot ile birlikte onun yaşamasını sağlar. Jim bu ırkın iyilikseverliğinden etkilenir. Mala ile birlikte onun babasını bulmak için uzay gemisine geri döner. Ancak olaylar beklediği gibi gerçekleşmemiştir. Yönetime el konmuş ve bu gezegene saldırı kesinleşmiştir. Jim her ne kadar savaşmak istemese de içinde bulunduğu şartlar onun kararlarını etkiler. Jim Mala ve kardeşi arasında kalmıştır.

Film karar vermekle alakalı bir film. Sonuçta bireysel olarak ta verilecek kararların bir bütünü nasıl etkileyeceği yönünde ve tabi ki ne olursak olalım birlikte yaşayabileceğimiz yönünde. Terra halkı için gelişmemiş demiştik ya aslında olay hiçte öyle değil. Geliştikçe silaha sarılan ırk, yada bu şekilde geçiştiklerini sanan ırk kendilerini yok etmeye başlamış ve gezegenlerini kirletmektedir. Terra yaşlılar meclisi toplanarak olaya el koymuş ve yeni nesli bunlardan arınmış olarak yetiştirmiştir.

İnsan ırkı da bu sebeplerden dolayı dünyayı terk etmek zorunda kalmıştır. Yani insanlar dur diyebilecek noktaya gelememiştir. Günümüzle bağdaştırılacak, ortak noktalar bulunacak düşündürücü ve zevkli bir film. Bu arada filmin savaş sahnelerine değinmesem ayıp etmiş olurum. Savaş sahneleri oldukça başarılı. Kendinizi kaptırıyor bir an için savaşın içindeymişsiniz gibi hissediyorsunuz. İzlemeyenler için kesinlikle tavsiye ederim. Hatta izleyen bir kez daha izleyebilir.

Seslendirenler:

Chad Allen … Terrian Scientist (voice)
Rosanna Arquette … Professor Lina (voice)
Bill Birch … Terrian #2 (voice)
Brooke Bloom … Technician Quinn (voice)
Tom Connolly … Technician Williams (voice)
Brian Cox … General Hemmer (voice)
David Cross … Giddy (voice)
Beverly D’Angelo … Interrogator Wright (voice)
Jim Devoti … Colonel Wheeler (voice)
Chris Evans … Stewart Stanton (voice)

Linkler:

http://www.battleforterra.com/

http://www.imdb.com/title/tt0858486/maindetails

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?