Battleship

Filmi anlatmaya nereden başlasam bilmiyorum. Aslında filmi izleme sebeplerimden biride baş rolerden birinde de Rihanna‘nın oynaması. Ama kızcağıza o  kadar yüklenmişler ki, koskoca donanmanın yükü üstünde. Her yerde var, ne askeri olduğu belli değil, ne iş olursa yaparım modunda. Tam tam Türk askeri modunda anlayacağınız. Bir güverteye çıkıp temizlemediği kalıyor. Aslında kadın eliyle onu da başarılı bir şekilde yapabilirmiş.

Battleship bildiğiniz Amerikan milliyetçiliği unsurlarının hepsini içeriyor. Fazlası var eksiği yok. Düşman bu kez, uzaylılar. Amerika dünyayı kurtarma görevini de başarıyla yerine getiriyor. Ancak filmi izlerken sanki bizim Çanakkale Muhaberesinden etkilendiklerini gördüm. Koca top mermisini omuzlarında taşıyorlar. Tabi biz tek kişi taşıyoruz, Amerikalılar beş altı kişi en büyük fark bu.

Hikayede eksikler oldukça fazla. Görselliğe dayanalım, hikayeyi boş verelim modunda yaklaşmışlar filme. Aksiyon olsun süre dolsun. Ancak aksiyonda bildiğimiz gördüğümüz aksiyonun dışında bize bir yenilik vermiyor. Top sakallı uzaylılarımız teknolojinin dibine vurmuşlar ancak hal hareket ve tavırları da bir o kadar aptalca. O teknoloji ile dünyaya inerken uyduya çarpmaları hadi uzayda da bir patlama olsun mantığıyla yapılmış anlaşılan. Hadi bunlar biraz daha bilim kurgu fantezi olabilir diyelim. Nerede görülmüş, Yirmi küsür yaşında askeriyeye katılıp birden bire yüzbaşı olmak. İşte bu filmde var.

Film görselliğe yüklense de aslında bu da pek tatmin edici değil. Çoğu yerde bilgisayar oyunundaymışız tadı verdi bana. Gemi içerisinde, dar alandaki aksiyon sahneleri oldukça mantıksızdı. Tabi biz filmde sadece cesur Amerikan askerini değil, cesur Amerikan vatandaşını da görüyoruz filmde. Olmazsa olmaz iki öğe.

Lieutenant Alex Hopper kendi burnunun dikine giden biridir. Son olayından sonra abisi Stone Hopper onu da kendisi ile birlikte donanmaya yazdırır. Biden zaman atlar. Terfiler üst üste gelmiş, Amerikan Donanması ile Japon Donanması geleneksek tatbikatlarını gerçekleştirmek üzeredir. Tabi burada Alex ile Japon yüzbaşı Yugi Nagata birbirlerine girerler. Komutanalrı Alex’i ordudan uzaklaştırmak için karar alır. Ancak bu iş tatbikat dönüşünde olacaktır. Tatbikat başlar. Bu sırada tatbikatın bulunduğu bölgeye ve dünyada bazı merkezlere uzaylılar inmeye başlar. Bilim adamları uzayın en uzak köşesine bir mesaj yollamışlardır ve uzaylılar da bu mesaja istineden gelmiştir.

Tatbikatın ortasında ortaya çıkan bu uzaylıları gemi personelleri tatbikatın bir parçası olduğunu sanırlar ama aslında bir istilanın ortasında olduklarını öğrenirler. Uzaylılar bulundukları bölgeyi manyetik bir alanla ablukaya almışlardır ve kimse dışarı ve içeri girip çıkamamaktadırlar. Abluka içerisindeki gemiler ise uzaylılarla savaşmaya başlar.

Filmin kalanı patlama aksiyon. Sonuç zaten ortada. Amerikan askerleri dünyadan bu çok gelişmiş uzaylıları yenerek kovarlar. Yenme kısmı biraz ilginç. Ellerinde gemi kalmayınca sahildeki, yıllardır sefer yapmamış, müze olarak kullanılan gemiyi uzaylılarla savaşma için kullanır. Gerçi müze olarak kullanılan bir geminin içerisinde o kadar mühimmatın olmasına pek anlam verdiğimi söyleyemeyeceğim ama sonuçta Amerikalı bunlar, silaha, topa, tüfeğe hayranlar. Ancak müze gemisinde bizim fırkateylerden daha çok mermi olduğu kesin.

Özetlemek gerekirse film konu olarak tatmin etmiyor. Yok aksiyon olsun, iki üç bomba patlasın, gürültü yapsın, mantık, düzgünlük benim için önemli değil diyorsanız filmi buyurun izleyin derim. Aksi halde yanına yaklaşılmayacak bir film. Tabi böyle filmlerde olan alakasız aşk hikayeleri de bu filmde var ve oldukça gereksiz.

Oyunculuklar sıradandı yani çok bir şey beklemediğim için beklentimi karşıladı. Rihanna’yı sorarsanız bu işi becermiş derim. Ancak kafasında sürekli şapka ve asker kıyafeti ile pek ilgimi çekmedi doğrusu. İnsan bu gibi filmlere aşk koyarken biraz da erotizm koyar değil mi yani? Neyse sonuç olarak gereksiz bir film diyebilirim.

Yönetmen: Peter Berg

Senaryo: Jon HoeberErich Hoeber

Oyuncular:

Taylor Kitsch
Lieutenant Alex Hopper
Alexander Skarsgård
Commander Stone Hopper
Rihanna
Petty Officer Cora ‘Weps’ Raikes
Brooklyn Decker
Sam
Tadanobu Asano
Captain Yugi Nagata
Hamish Linklater
Cal Zapata
Liam Neeson
Admiral Shane

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1440129/

One comment

  1. Pingback: Godzilla | Kisisel Depresyon Anları Film

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: