Beat Street

80’lerin fenomeni break dance’ı bilmeyen yoktur. Yani en azından aşıtlarım için diyeyim. Son zamanlarda yaşıtlarım cümlesini çok kullanmaya başladım yeni gelen yılın armağanı mıdır nedir onu bilmiyorum. Ancak bu film kült bir filmdir o dönemlere ait. Tabi dönem break dance dönemi olunca bu filmlerden de bol bol karşımıza çıkıyordu. Ancak Beat Street’in bu konuda şanı pek fazladır.

Film zamanında güzel bir gişe yapmıştır. ABD sınırları dışına çıkarak ta bir çok ülkeye bu fenomenin yayılmasına sebep olmuştur. Filmi diğer filmlerden ayıran en büyük özelliklerden birisi Break Dance,Hip hop kültürü ve ona ait alt türlerini anlatmasıdır. Film b-boyların hayatlarını anlatırken, Bronx’a sıkışmış ve sokağa inmiş çeteleri ve gruplaşmaları da anlatıyor.

Tabi için içine çeteler de girince şiddet eksik olmaz diye düşünüyorsunuz bir de işin içinde hip hop kültürü varsa. Ama bu filmde en büyük şiddet sahnesi, grafiti sanatçısı Ramon’un bir çete üyesi ile tren rayları üzerindeki dövüş sahnesi ve ikisinin tren altında kalarak ölümü. Bunu haricinde çete arası kapışmalar, sadece danstan ibaret.Yani karşımıza doyumsuz bir dans şöleni çıkıyor.

Kesinlikle izlenmesi gerekli bir film.

Yönetmen: Stan Lathan

Senarist:

Steven Hager (hikaye)
Andrew Davis (senaryo)
David Gilbert (senaryo)
Paul Golding (senaryo)
Andy Davis (yazan)

Oyuncular:

Rae Dawn Chong Tracy Carlson
Guy Davis Kenny ‘Double K’ Kirkland

Jon Chardiet Ramon

Leon W. Grant Chollie

Saundra Santiago Carmen Cararro

Robert Taylor Lee Kirkland

Mary Alice Cora

Linkler:
http://www.imdb.com/title/tt0086946/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: