Bedevilled / Cinnet

김복남 살인사건의 전말

Çok başarılı bir film Bedevilled. Gerek senaryo, gerek oyunculuk, gerekse görsellik kesinlikle dört dörtlük. Filmi izlerken, bulunduğunuz ortamdan soyutlanıyor ve filmin gerilimine dahil oluyorsunuz resmen. Film başlardan kopmuyor. Tam kurguyu aklınızda hazırlamaya başladığınızda, birden bambaşka bir boyut alıyor ve hayalinizdeki film sekteye uğruyor. Sonraki gelişmeleri tahmin etmekte zorlanıyorsunuz. Aslında tahmin ediyorsunuz ancak karakterlerin yaklaşımı bir sonraki sahnenin ne olacağı konusunda size pek mesaj vermiyor. Tam anlamıyla filmin gerilimini üstünüzde hissettiriyor ve sizi kendine bağlıyor.

Filmin yönetmeni Chul-soo Yang. Bu kendisinin ilk filmi. Ancak bu isim Kim Ki-duk‘in yıllarca ikinci yönetmenliğini yapmış. Görünen o ki usta yönetmenin yanında oldukça pişmiş yönetmen. Herley dozunda, her şey tam anlamıyla olması gerektiği gibi olmuş.

Film kısa özetle intikamı anlatmakta. Ancak bu öyle bir intikamdır ki, yıllarca sürmüş her dakika beslenmiş. Ancak burada önemli olan intikamın amaca ulaşmasından çok, olayın sükunet ve sabırla son noktaya kadar gelmesi. Bir bankada kredilerden sorumlu olarak çalışan Hae-won, arabasıyla yolda giderken, bir grup genç tarafından arabasının yanında öldürülür. Kız ondan yardım ister ancak Hae-won korkarak yarım etmez. Bu gençlerin yüzünü tek gören ise Hae-won’dur.

Polis olayla ilgili Hae-won’u şahit olarak alır ve yakaladıkları gençleri gösterir. Hae-won ise tanıklık yapmak istemez ve kimseyi görmediğini söyler. Çıkışta ise gençler tarafından tehdit edilir. Tabi Hae-won gerilmiştir. İş yerinde de olay çıkartınca müdürü ona bir süre izin verir. Hae-won evine gelip tüm geceyi içerek geçirdikten sonra ertesi gün bavulunu toplar ve dedesinin eskiden yaşadığı küçük ve gelişmemiş Moodo adasına tatile gider. Ada da çocukluk arkadaşı Bok-nam onu karşılar. Bok-nam arkadaşının gelmesinden çok memnundur.

Ancak burada faklı olan bir şeyler vardır. Bok-nam zaten az olan ada sakinleri tarafından çok çalıştırılır. Kocası sürekli onu döver, kaynı tecavüz eder. Bok-nam’ın bir hayvandan farkı yoktur. Hae-won ona ses çıkartmasını söyler ancak Bok-nam ses çıkarmaz. Ancak kocasının, kızına olan hareketlerini görünce Hea-won’a  durumu anlatır ve onu Seul’e götürmesini ister. Hea-won ona inanmaz. Ada sakinleri de onun yalan söylediğini söyler.

Bok-nam kocasının eve getirdiği bir fahişe yardımıyla kaçmaya çalışır ancak kocasına yakalanır. Bu arada Hae-won’da küçük kızın gerçek babasının adam olmadığını öğrenir. Bok-nam kocasından dayak yerken kız annesini kurtarmak için araya girer ve adam onu iter. Bu arada düşen kız kafasını taşa vurur ve ölür. Adadakiler, bir tanıdıklarının oğlu olan polisi çağırırlar ve küçük kızın düşüp öldüğünü söylerler. Bok-nam adamın öldürdüğünü söylese de, diğerleri onaylamadığı için polis, geri ada sakinlerince köle gibi zorla çalıştırıldığını görünce çok sarsılır. Polis Hea-won’a da sorar olan biteni ancak Hea-won uyuduğunu ve hiç bi şey görmediğini söyler. Adam geriye döner tabi…

Ancak görürüz ki, Bok-nam baştan beri her şeye sessiz kalmıştır. Bok-nam’ın küçükken başına gelenlere, şimdi yaşadıklarına. Ancak Bok-nam artık yaşadıklarına son vermeye ve intikam almaya niyetlidir.

Özetle anlatılmayacak kesinlikle izlenmesi gereken bir film. Ancak uyarmakta lazım ki filmde oldukça kan var. En azından bitişe doğru. Ancak film sessiz kalmamızın nelere yol açacağını da önümüze seriyor. Bunu Hae-won’da öğreniyor, ancak iş işten geçmiş oluyor. Burada gözümüze çarpan ise, zararın neresinden dönersek kardır atasözü. Hae-won dersini alıyor ama bu çok şeye mal oluyor.

Yönetmen: Chul-soo Yang

Senarist: Kwang-young Choi

Oyuncular:

Yeong-hie Seo
Kim Bok-nam
Seong-won Ji
Hae-won
Min-ho Hwang
Dodger
Min Je
Ji-eun-i Lee
Kim Yeon-hee
Jeong-hak Park
Man-jong

Linkler

http://www.imdb.com/title/tt1646959/

http://film.iksv.org/tr/film/131

http://asianmediawiki.com/Bedevilled_(2010-South_Korean_Movie)

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?