Before I Disappear / Ben Ölmeden Önce

Festivelde beni ikileme düşüren filmlerden biriydi Before I Disappear / Ben Ölmeden Önce. Daha önceden kayıp hikayeleri izledik aslında bende öyle bir hikaye bekliyordum ancak Before I Disappear beni şaşırttı. Belki bu şeşırmanın etkisi ile film hakkında tam oalrak ayrgıya varamadım.

Filimn yönetmeni Shawn Christensen. Film yönetmenin Oscar ödüllü kısa filmi olan Curfew‘den uyarlanmış. Başrolde de yine yönetmen var. Filmin ana karakterleri kısa film ile aynı. Sadece Maggie karakteri değilmiş. Oynayanalrdan behsetmişken oyunculuklardan da bahsetmek istiyorum. Oyunculuklar film boyunca değişkendi. Zaman zaman çok iyi olurken zaman zamanda çok sıradan bir hal alıyordu. Filmde en çok iş düşen Shawn Christensen’di o da nispeten rolun altından kalkmıştı.

Film kısa film oyarlaması dedik ve bu kısa filmde Oscar almış. Uzunun çekilmesş belki mantıklı bir fikir ama film senaryo açısından kısanın temellerine çok fazla tutunmuş. Zaman zaman hikayede boşluklar vardı. Yer yer karmera hareketlerinin, olan bitenin sadece zamanı doldurmak için olduğunu hissedebiliyorsunuz. Film etkili bir hal alacakken bu durum izleyicinin normale dönmesini zaman zaman kopmasını sağlıyor.

Hikayede de boşuklar mevcut. Hiç dayısı ile görüşmemiş otoriter bir kızın sorgusuz sualsiz adamın peşine takılması bana biraz garip geldi. Tabi kızın hiç bir şeyi sorgulamayıp sadece deneni yapması da garip. Sanki biraz daha üzeirnde durulabilirmiş.

Hikaye hayattan umudunu kesmiş Richie’nin bileklerini kestiği anda telefonunu çalması ile başlıyor. Arayan kız kardeşi Maggie’dir ve kızı Sophia’yı okuldan almasını istemektedir. Yıllardır görüşmediği kardeşinden gelen bu isteği kırmaz Richie. Kendine çekidüzen verir ve Sophie’yi alır. Maggie, Richie’yi eve gitmemesi konusunda da uyarır. Tabi bu uyarıalrla birlikte bizde garip bir şeylerin döndüğünü sanarız ama bence bukadar gizemin üzeirne açıklananlar hayal kırıklığıydı.

Richie, Sophie’yi eve götürmez çalıştığı barlarda ve sokaklarda gezdirir. Bu arada çalıştığı barda tuvalette ölü oalrak bulduğu kızın peşinde başka bir bar sahibi vardır. Bir yerde ölüyü gizlemeye çalışırken bir yerde de gerçekleri anlatmaya çabalar. Ölmesi onun için çok bir şey değiştirmez ama yanında yeğeni vardır. Onu teslim edene kadar ölemez. Sonunda her şey ortaya çıkar ama tüm kişilerin görüşleri de değişmiştir.

Fena bir film değil, Before I Disappear / Ben Ölmeden Önce. Giriş gelişme biraz fazla abartı olduğu için final bunları tam olarak kaldıramıyor. Yine de farklı bir yapım olmuş.

Yönetmen – Senarist: Shawn Christensen

Oyuncular:

Shawn Christensen
Richie
Fatima Ptacek
Sophia
Emmy Rossum
Maggie
Paul Wesley
Gideon
Ron Perlman
Bill

Linkler:

http://film.iksv.org/tr/film/2990

http://www.imdb.com/title/tt3060492/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?