Before I Go to Sleep

Before I Go to Sleep S.J. Watson‘un aynı isimli romanında Rowan Joffe tarafından senaryolaştırılmış ve çekilmiş bir film. Romanı okumadığım için uyarlama hakkında çok fazla yorum yapamayacağım. Roman ise reklamsa açıdan iyi lanse edilmiş ancak okur yorumlarına baktığımda pek tatmin edici olmamış Bu tatminsizliğin ben film ile de devam ettiğini düşünüyorum. Film beni kesinlikle tatmin etmedi. Eminim ki kitabın gerilim düzeyi daha yüksektir ama filmde gerilime dair hiç bir şey yok.

Film heyacanlı bir şekilde başlıyor. Yani merak ettiriyor. Zaten sizi izlemeye sevk eden de bu merak. Ancak bir yerden sonra kendini tekrar düşüyor ve sıkmaya başlıyor. Filmde bazı mantıksızlıklar da mevcut. İslerken ister istemez bu gözünüze batıyor. Mesela Christine’in kiminle yaşadığı neden sorgulanmıyor. Ya da ona ne oluğu. Bir çok şey pamuk ipliği ile biribirine bağlanmış ve neresinden tutarsanız elinizde kalacak şekilde.

Christine bir sabah yatağından her şeyi unutmuş şekilde uyanır. Yanında bir adam yatmaktadır ama bu adamın kim olduğunu bilmemektedir. Sonra etrafındaki notlara resimlere bakar. Ne olup bittiğini anlamaya çalışırken, doktoru olduğunu iddia eden birindentelefon alır. Doktor ona olan biteni anlatır. Kendisinin amnezi olduğunu her sabah uyandığındaysa tüm hafızasının yeniden silindiğini söyler. Hatırlaması için ise ona küçük bir kameraya kayıt yapmasını önermiştir. Christine her sabah bu telefon ardından kameraya bakar ve geçmişi yaşadıklarını hatırlamaya çalışır.

Tabi geçmişi, hatta dünü bile ilgili şeylerde bie bir şüphe vardır. Yıllardır evli olduğunu sandığı kocası Ben’in garip açıklarını bulur. Kendisine ve oğluna ne olduğunu araştırmaya başlar. Bu araştırmaları sonucunda yavaş yavaşta bir şeyler hatırlar. Ancak hatırladıkları başına daha büyük belalar açar.

Filmin kadrosu iyi. Oyunculuklar da kötü diyemeyeceğim. Ancak kurgu ve yönetim yönünden kesinlikle sınıfta kalıyor. İzlemekten tam anlamıyla zevk alamıyorsunuz. Kitapta da aynı mıdır bilmem ama mentık hataları çok fazla.

Özerlemek gerekirse, Nicole KidmanColin Firth gibi oyuncuları izlemek istiyorsanız gönül rahatlığıyla filmi izleyebilirisiniz. Yoksa genel oalrak bakıldığında izlemenize gerek olmayan sıradan bir film Before I Go to Sleep. Bazı televizyon filmleri çok daha iyi bu yapımdan.

Yönetmen: Rowan Joffe

Senaryo: Rowan Joffe, S.J. Watson (kitap)

Oyuncular:

Nicole Kidman
Christine
Colin Firth
Ben
Mark Strong
Dr. Nasch
Ben Crompton
Warehouse Caretaker
Anne-Marie Duff
Claire

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1726592/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?