Beginners

 

 

Senaryo ve yönetimi Mike Mills‘e ait, 84. Oscar ödüllerinde en iyi Yardımcı erkek oyuncu ödülünü alan film aslında bunu sonuna kadar hak ediyor. Filmin oyunculukları oldukça başarılı. Oldukça doğal. Her bir karakter içimizden çıkmış gibi. Hiç birini yabancılamıyoruz. Anlatılmak istenen hikaye güzel ancak kurguda anlatımda biraz problemler mevcut.

 

Ancak filmin anlatımı oldukça yavaş ilerliyor. Bu yavaşlık ve sürekli kendini tekrar eden sahneler, film ilerlemeye çalışırken izleyiciyi oldukça sıkıyor ve bu da filme odaklanma problemi yaratıyor izleyicide. Senaryo bakımından başarılı ancak anlatım, kurgu bakımından çokta başarılı bir film diyemeyeceğim. Bu sebepten dolayı güzelim hikaye de biraz harcanmış gibi geldi bana.

 

Film yönetmen Mike Mills‘in küçük bir otobiyografik hikayesi. Yönetmen de babasının yıllar sonra eşcinsel olduğunu öğreniyor. Film çok doğal ve sahici demiştim. Belki de bu filmi bu kadar sıkıntıya iten, filmin fazla sahici olması. Film baskılar altında kimliğimizi nasıl gizlediğimiz ve ona göre nasıl şekillendiğimizi anlatıyor bize.

 

 

Ana karakterimiz Oliver Fields, 38 yaşında hayatına sürekli kendini tekrar ederek devam etmektedir. Babası yakın zamanda ölmüştür. Onun yokluğunu ise köpeği ile ile takılarak geçirmektedir. Annesinin ölümünden kısa bir süre sonra babası eşcinsel olduğunu açıklamış ve kendisine bir sevgili bulmuştur. Oliver başta buna anlam veremez ancak aslında babasında daha önceden de bunun olduğunu ancak o dönemlerde eşciselliğin hastalık olarak kabul edildiğini ve tedavi gördüğünü söyler. Tabi ki tedavi sonuç vermemiştir. Ancak ona aşık olan Oliver’in annesi ile evlenmiştir.

 

İki karı kocanın hayatı hiç bir zaman normal olmamıştır. Bunu filmde yönetmen başarılı bir şekilde aktarmış. Bu garip ilişkiden de kendi kabuğuna çekilmiş bir çocuk çıkmış ortaya. Baba Hal, eşcinsel olduğunu aşıklar ama bu sırada çok kısa bir ömrü kaldığını da öğrenir. Buna rağmen hayatta yapamadıklarını, sürekli bastırdığı gizlediği duygularını yaşamak ister ve bunun için çabalar.

 

 

Aslında Oliver’in de babasından farkı yoktur. İçine kapanık, kendi halinde yaşamaktadır. Düzgün bir ilişkisi olmamıştır ve yalnızlığı seçmiştir. Günün birinde arkadaşlarının zorlamasıyla bir partiye gider. Burada oyuncu olan Fransız Anna ile tanışır. Ona aşık olur ancak Anna da sorunlu bir kişidir. İki sorunlu kişi, ilişki kurmaya başlarlar ancak işler ciddileşmeye başladığında ise birbirlerinden uzaklaşmaya başlarlar.

 

Hikaye ve diyaloglar oldukça abartısız ve doğal. Bir ailenin tüm bireylerini, bu ailedeki bireylerin dışa dönük sevgi ve aşk ilişkilerini başarılı bir şekilde analiz eden bir film Beginners. Ancak izleyiciyi fazla sıkmayacak şekilde daha iyi bir kurgu ve yönetimle daha iyi bir film çıkabilirdi karşımıza.  Film biraz daha kısa tutulup, geçmiş ile günümüz arasında daha sağlam temeller sağlansaydı daha akıcı olurdu.

 

 

Özet olarak, başarılı oyunculuklar ve hikayeye sahip bir film Beginners. Eksiklikleri de olsa fotoğraf kareleri ile birleştirilerek, yapılan anlatım başarılı olmuş. İzlemenizi tevsiye edeceğim bir film Beginners. Bu arada belirtmek lazım ki filmdeki köpek oldukça başarılı oyunculuk sergilemiş. Kesinlikle Oscar’da ve diğer film festivallerinde buna yönelik bir ödül bulunması taraftarıyım.

 

Yönetmen – Senaryo: Mike Mills

 

Oyuncular:

Ewan McGregor
Oliver Fields
Christopher Plummer
Hal Fields
Mélanie Laurent
Anna
Goran Visnjic
Andy
Kai Lennox
Elliot
Mary Page Keller
Georgia

 

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1532503/

 

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: