Ben de Özledim

Leyla ile Mecnun’un garip bir şekilde apar topar yayından kaldırılmasıyla aynı ekibin bir araya geldiği dizi Ben de Özledim. Aslında dizi hakkında yazacak şey çok. Lakin nereden başlamalı bilmiyorum. TRT dizinin yayından kaldırılması bahanesi olarak reyting denen ortada gözükmeyen varlığı kullanmıştı. Ancak parası verilmiş çelikmiş son bölümün yayımlanmama sebebinin reyting olması biraz tuhaf. Sonuçta TRT’de Leyla ile Mecnun kadar reyting alan bir başka dizi olduğunu düşünmüyorum. Tabi ki TRT devlet televizyonu olması sebebi ile reyting konusunda daha istisnalı davranabiliyordu. Bunu da yapması gerekir zaten. Leyla ile Mecnun’un bir bölümünde de eleştirdiği gibi zaten TRT’nin parasının bir kısmını biz cebimizden ödüyoruz. Ekstra reklam geliri de olan TRT bu kadar parayı ne yapıyor bilmiyorum. Yurt dışında reklam yayınlamayan devlet kanalları da mevcut.

TRT’nin Leyla ile Mecnun’u yayından kaldırmasında en büyük etken tabi ki ekibin Gezi olaylarına destek vermesi. Bunun savunulacak bir tarafı yok. Ancak Star Tv’de Ben de Özledim’i yayından erken kaldırdığında TRT’nin çirkef bir şeklide bunu sosyal medyadan laf sokuşturarak dile getirmesi bir devlet kurumunun üslubuna yakışmıyordu. Gerçi devletin başındaki belli altındakilerden ne bekliyorsun sorabilirsiniz. Yorum yapmıyorum. Sonuçta bir bahane ile Leyla ile Mecnun yayından kaldırıldı ve ekip bir başka dizi ile yoluna devam kararı aldı.

Burada aslında ekip yeni bir dizi diyerek hata mı yapmış oldu, bu tartışılmalıdır. Ya da Leyla ile Mecnun kanal değiştirdiğinde bekleneni verecek miydi? Türkiye’de bu iş zor. Ben de dizilerin kanal değiştirmesi taraftarı değilim. Ancak zaten 16 bölüm anlaşılmış bizi için Leyla ile Mecnun finali toparlanabilir ne bileyim mesela Mecnun’un yolu diye bir isim atılabilirdi. Ancak böyle bir işe girmemelerini de anlayabiliyorum. Bir yerde TRT’ye ufak bir saygı.

Tabi bir de işin diğer tarafı var. Yıllarca yapılmış bir dizinin de bir şekilde finalinin gelmesi gerekiyordu. Bunun olmaması fenomen olmuş dizinin izleyicilerine bir ayıptı. Bu sebepten dolayı hikayeyi nasıl kotarırız amacıyla ekip bence Ben de Özledim gibi bir işe girişti. Hikaye dizi ile günleri geçen ekibin birden bire boşta kalmasını anlatacaktı. Aslında ilk bölümler bunun için tasarlanmıştı hatta dizinin isim de bunu düşünülerek verilmişti. İlk bölümler gerçekliğe bu kadar adapte olmaya çalışırken aslında karakterlerin Leyla ile Mecnun’daki karakterlerinden çıkamadıklarını gördük. Bu durum izleyici olarak bizi iki arada bir derece bıraktı. Leyla ile Mecnun’mu izleyecektik, yoksa yeni bir dizi mi, yoksa gerçek karakterleri mi?

Yani Ali Atay kendinden çok Mecnun gibi çıktı karşımıza. Serkan Keskin biraz daha kendisi gibi olsa da İsmail Abiydi hep. Yavuz aynı kaygılarla Osman Sonant olarak çıkmıştı karşımıza. Yani bir yerde gerçekler oynadıkları karakterler olmuştu. Bu değişim Leyla ile Mecnun’un finalini yaptıktan sonra oldu. Burayı da es geçmemek lazım ekip bir ilki gerçekleştirerek bir dizinin finalini bir başka dizide kısa bir özetle yaptı.

Ancak bu dizi Leyla ile Mecnun gibi olacaksa bazı saçmalıklar silsilesinin dizide olması lazımdı. Burak Aksak başarılı bir şekilde saçmalıkları diziye soktu. Ancak gerçek karakterlere bu saçmalıkları bağlamak zor bir durumdu. Bu durumda az önce belirttiğim gibi Leyla ile Mecnun’laşmış karakterler devreye sokuldu. İzleyici olarak biz pek fazla yadırgamadık ekibi sevdiğimizden ancak karakterlerin ve hikayenin gelişiminde sıkıntı vardı. Leyle ile Mecnun’daki gibi bir dünya yaratılmamış mevcut gerçekçi dünya üzerinde doğa üstü oluşumlara gidilmişti. Bu biraz rahatsız edici durumdu izleyiciler için.

Ancak elinizde kısıtlı bölüm sayısı var ve iki ayrı hikaye kurgulayıp bunu bağlamanız gerekiyor. Bu konuda Burak Aksak’ı başarılı buluyorum. Ancak Burak Aksak kısıtlı bölüm yazacak biri değil. Yani on altı bölüme sıkıştırılacak senaryo yazmak Burak Aksak için zor. Eğer Ben de Özledim’in böyle bir kaygısı olmasaydı bence yeni bir fenomen dizi doğabilirdi. Ancak kısıtlı bölüm sayısı, ve sonradan alınan kararla bölümlerin azaltılması havada kalan bir çok soru işareti getirdi karşımıza. Final için başarılı bir toparlama olsa da genel anlamda kurguda eksiklikler vardı.

Aslında biz izleyici olarakta kurguya çok bakmadık. Leyla ile Mecnun’daki samimiyet bu diziye de geçmişti. Ekipte kamera önüne geçen Burak Aksak ve Onur Önlü de artı kazandırmıştı onların kamera önünden ayrılması biraz da işi sekteye uğrattı. Sonuçta fevkalade bir reyting beklenmediği için diziden bu sezon içerisinde biteceği aşikardı. Ben de uzun bir şey beklemiyordum zaten ama daha derli toplu bir şey bekliyordum. Sanki Ben de Özledim bir tepki olarak başladı ama tepki ele yüze bulaştırıldı. Hikaye bazında demiyorum Star’ın diziyi erken yayından kaldırmasından bahsediyorum.

Sonuç olarak ölünün arkasından ağlamak pek bir fayda getirmez. Diğer işler için bekliyoruz ancak bu ekipte sanıyorum artık dağıldı ve bir araya gelmeleri zor. Her biri iyi oyuncular bence başka dizilerde de iyi işler çıkarırlar. Zaten Türkiye’de komedi olarak farklı ve iyi iş yapan iki ekip var ve bunlarda akraba sayılır bence karma bir işe girip ortalığı kasıp kavurabilirler.

Çok fazla lakırdadım, gelelim dizinin hikayesine: Ekip Leyla ile Mecnun’un birden bitmesinden sonra ortada kalmıştır. Hatta hepsi kulaktan dolma haberlerle dizinin bittiğini öğrenmişlerdir. Bir şeyler yapmaları gerekmektedir. Leyla ile Mecnun setinde o kadar birliktedirler ki ayrılmak istemezler. Yani projeler için çağırılırlar ancak hiç birine içleri sinmez. Derken Ali bir kıza çarpar, Serkan bir Deniz kızına aşık olur, Osman’ı ise karısı terk eder işler böylece karışır. Hem sorunlar hem olaylar derken araştırmalara başlarlar. Tüm cevaplar bir hana çıkar. Ama garip bir hana.

Ben de Özledim de ekibe katılan yeni isimler var. Bunlar Sera Tokdemir, Ezgi Çelik, Gülce Oral. Her biri de ekibe iyi adapte oldular. dizide Gülce, Burak Aksak’ın ona aşık olması itibari ile Burak karakterinin devamı gibiydi. Serra Tokdemir hafızasını kaybetmiş biri, Ezgi Çelik ise deniz kızıydı. Ancak dizinin oyuncu olarak en ağır topu ben bence en önemli adamı Nadir Sarıbacak’tı. Dizideki performansı gerçekten çok iyiydi.

Her yazının sonunda olduğu gibi özetlemek gerekirse, sıkışıp kalmış bir diziydi Ben de Özledim. Daha uzun zaman yayınlanma şansı olsaydı eminim yeni bir fenomen olarak karşımıza çıkacaktı. Ancak bu şekilde tam bir karmaşa gibiydi. Yine de ekibi izlemek, akıllıca senaryoya kafa yormak çok güzeldi. Bu arada dizinin müzikleri çok güzeldi. Yapan kimdir nedir diye araştırdığımda karşıma eski bir (Eski demiyeyim son dönemde az görüştüğümüz) arkadaşımın çıkması beni çok sevindirdi. Taner‘i bu vesile ile buradan da tebrik edeyim.

Yönetmen: Onur Ünlü, Erkan Tunç

Senaryo: Burak Aksak

Oyuncular:

Ali Atay Ali
Serkan Keskin Serkan
Osman Sonant Osman
Sera Tokdemir Selin
Ezgi Çelik Deniz / Deniz Kızı
Cihan Ercan Cihan
Burak Aksak Burak
Ahmet Mümtaz Taylan Ahmet
Onur Ünlü Onur
Gülce Oral Melodi
Cengiz Bozkurt Cengiz
Sarp Aydınoğlu Sarp
Nadir Sarıbacak Troll

Linkler:

http://tr.wikipedia.org/wiki/Ben_de_%C3%96zledim_(dizi)

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?