Bernie / Bernienin Suçu Ne?

Filmin adının Türkçe çevirisinde “Bernienin Suçu Ne?”yi gördüğünüz zaman nasıl bir film acaba diye meraklanıyorsunuz. Baş rol de de ‘i görünce bu filmin bir komedi olduğunu düşünmeden edemiyorsunuz. Evet film komedi süsü verilmiş bir film. Eğlenceli, akıcı, ancak tatmin edici değil.

Film  gerçek bir olaydan esinlenmiş. Bu sebeptendir ki biraz da belgesel tadında çekilmiş. Kasaba sakinleri ile röportajlar yapılmış ve fikirleri alınmış. Film yüzeysel olarakta olsa ahlaki ikilem yaratmaya çalışıyor ancak hikayede pek bir derinlik yok. Hikaye herkes tarafından sevilen, sayılan Bernie’nin, yine herkes tarafından nefret edilen Marjorie Nugent’i öldürmesini konu alıyor. İkilem ise burada vurgulanmaya çalışılmış. Kasaba sakinleri Bernie’nin kurtulmasını isterken çok iyi bir insanda olsa, kötü birini de öldürmüş olsa onu cezalandırmamız gerekir mi?

Filmde adalet sistemi (ve tabii ki de gerçek hayatta) Bernie’yi cezalandırıyor ancak ufak tefekte olsa bu soruyu sorduruyor izleyiciye. Çok etkili bir film değil Barnie. Jack Black ve Shirley MacLaine’in performansları iyiydi ancak derinliksiz olan hikayeyi onlarda kurtaramamıştır. Filmde sürekli bir şeyler olacakmış gibi izleyiciyi tetikte tutan bir şeyler vardı ve film bitmesine rağmen sanki bir şeyler başlamamış hissi ediniyordunuz. Kasaba sakini röportajları iyiydi ama daha kısa tutulabilirdi. Röportajlar uzun olmasına rağmen hikayedeki zaman geçişleri oldukça hızlıydı. Bir yerden sonra filmdeki zaman kavramını yitirmeye başladım. Kadın ölmüş, aradan aylar geçmiş ama bunu hissedemiyorsunuz.

Filmin gerçek bir hikaye olması ve film sonunda Black’in gerçek Bernie ile görüşmesinin ufak bir görüntüsü ve orijinal resimler insana ilginç geliyor. Ama genel olarak hikaye ve kurguda sıkıntılar bulunmakta. Hikaye hakkında  ufak tefek şeyler yazdım ama özetlemek gerekirse; Barnie kasabada çok sevilen bir adamdır. Görevi cenaze evi müdürlüğü olmasına rağmen elinden her iş gelir ve he konuda insanlara yardımcı olur. Bir süre sonra zengin, huysuz, nemrut Marjorie Nugent ile arkadaşlık yapmaya başlar. Amacı kimse tarafından sevilmeyen Marjorie’yi yalnız bırakmamaktır. Bir süre sonra Marjorie, Barnie’yi iyice bunaltmaya başlar. Bernie, bir gerginlik anında Marjorie’i vurur ve öldürür. Ne yapacağını bilemez ve cesedi dondurucuya saklar. Etrafındakilere ise Marjorie’in hasta olduğunu söyler. Bernie, Marjorie’in eline geçen parası ile yardımlar yapar ve hayır işleri organize eder kendisi için bir kuruşuna bile dokunmaz.

Tabi bir süre sonra gerçek ortaya çıkar ve Barnie mahkemeye çıkar. Kasaba halkı onun cezalandırılmamasını ister ancak kasaba halkı ile pek ilişkisi olmayan jüri onu hapse mahkum eder.

Sonuç olarak akıcı ama pek bir özelliği olmayan bir film Bernie / Bernienin Suçu Ne?. Eminim ki daha iyi filmlerle vakit kaybetmek daha iyi olacaktır.

Yönetmen: 

Senaryo: Skip Hollandsworth (makale, senaryo), Richard Linklater

Oyuncular:

Jack Black Bernie Tiede
Shirley MacLaine Marjorie Nugent
Matthew McConaughey Danny Buck
Brady Coleman Scrappy Holmes
Richard Robichaux Lloyd Hornbuckle
Rick Dial Don Leggett
Brandon Smith Sheriff Huckabee

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1704573/

http://www.ifistanbul.com/tr/filmler/Bernie

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: