Beş Kardeş

Şimdi bu dizi hakkında ne yazabilirim diye düşündüm bir süre. Hatta ne yazayım diye ekşi sözlükte falan dolandım birileri bir şey demiş mi ne olmuş diye. Dolandım dedim de ilk yorumlara göz attım daha dizinin başladığı yorumlarına gelmeden sıkıldım ve vakit geç oluyor oturmayayım da yazayım dedim. İyi de oldu sanki.

Ben aslında ‘nün polisiyelerine bayılıyorum. Aslında Beş Kardeş’in de biraz polisiye olmasını isteyerek başladım diziyi izlemeye. Tabi bu isteğin başlıca sebebi dizinin senaryosunda da Onur Ünlü’nün adının geçmesiydi. Tabi bir de dizinin kadrosunun iyi olmasıydı. Eleştirilerde o niye yoktu bu niye yoktu diye eleştiriler yapılmış ama bence hem oyuncuların hem yönetmenin farklı isimlerle çalışmasında fayda var.

Dizinin kadrosunda  ve  gibi isimler var. Tabi bunlar ana kadro bunlara ek olarak yan karakterleri canlandıran oyuncular da çok kıymetli ve başarılı. Dizi aslında ilk bölümlerinde  ile başlıyor ve hikaye aslında Serkan Keskin, Nihal Yalçın ve Melisa Sözen arasında dönüyor. Ancak dizinin Kanal D’de yayınlanması ve Kanal D’nin de çorap söküğü gibi dizi değiştirmesi sebebi ile dizi nedendir bilinmez ama bir ara veriyor. Tabi bu ara esnasında da yine bilinmeyen bir sebeple Melisa Sözen diziden ayrılıyor.

Dizinin ilk bölümleri onun canlandırdığı Fahriye karakterine odaklı giderken karakterin birden diziden ayrılması aslında dizinin akışını komple değiştiriyor. Burada ufak tefek açıklar çıkarken bence senaryonun tamamını değiştirmiş ve hikayeye başka bir yön vermiş. Dizinin ikinci sezonu diyebileceğimiz bu başlangıç yeni bir temel oluştururken ana hikayenin de Sait’in aşk üçgeninden uzaklaşmasını ve diğer kardeşlerin daha fazla inisiyatif almasını hatta zaman zaman hikayenin garip bir yol almasına sebep oluyor.

Tabi birde hikayenin bir başka boyutu var. Dizinin sonu olacağı haberleri dönerken senaryo bariz bir şekilde şansız kardeşleri mutlu kılmak için onlara bir eş arayışıyla geçiyor. Bu gerekli miydi aslında çok sorguladım bu uğurda Aziz’in mafya babasının kardeşi olan yakınlaştığı kız harcanmış oldu. Aslında hikaye o yöne gidiyordu ama birden iki günlük birine aşık oldu. Tabi son bölümlerde kızların ellerine maşaları alması da bir durumdu.

Tabi dizinin yönetimi, müzikleri, her bir karakterin oyunculukları akrana yansıtışları çok başarılıydı. Tüm yukarıda saydıklarıma rağmen dizi kendini keyifle izletiyor yapması gerekeni başarıyla yapıyordu. Dizinin yaşadığı talihsiz olaylara üzüldüm. Bu sebepten bir yerde iyi oldu bittiği de dedim. Ama öyle saatlerce bölüm olmayıp kısa kısa şeker tadında uzun bir dizi olabilirdi.

Senaryo – Yönetmen: 

Oyuncular:

Serkan Keskin Sait
Osman Sonant Orhan
Nadir Sarıbacak Nazım
Tansu Biçer Turgut
Fatih Artman Aziz
Nihal Yalçın Canan
Merve Ateş Melike
Ayşen Gruda Mukadder
Köksal Engür Osman Amca
Melisa Sözen Fahriye
Ece Dizdar Şevval
Serdar Orçin Kudret

Linkler:

http://www.sinematurk.com/film/59421-bes-kardes/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: