Beş Şehir

Şüphesiz ki en iyi Onur Ünlü filmi Beş Şehir. Yönetmenin en iyi filmi olmasıyla iniltili olarak Türk sinemasınında en farklı filmlerinden biri diyebiliriz film için. Gerek konu, gerek kurgu, gerekse konuyu bağlaması oldukça başarılı. Görüntü yönetmenliğini ödüllü Eyüp Boz’un yapmasına rağmen izlediğim kopyadan mıdır bilinmez ben görüntülerden pek memnun kalmadım.

Şöyle de bir konu var ki bu film borçlarını ödeyemediği için icralık olmuş ve satışa çıkmış. Hangi mantık bir filmi icraya çıkartıyor anlayamadım. Peki yükselişte dediğimiz Türk Sineması için ne demeli? Ne idüğü belli olmayan bir birinin aynı, bir şeye benzemez filmler mi Türk Sinemasını yükselten? Ben almayayım Türk sineması o zaman.

Görüntülerden memnun kalmadığıma ek olarak filmin bazı bölümleri beni fazla sıktı. Bilhassa küçük çocuğumuz Osman’ın anlatıldığı hikaye bana gereğinden uzun gibi geldi. Belkide bu hikayeyi yönetmenin uzatma sebebi masumiyet temasını da izlemeye çalışması. Tabi şimdi filmin genel hatlarıyla konusunu da anlatmak gerekli.

Film beş şehirde beş ayrı insanı anlatıyor. Tabi bu beş insanın ortak buluştuğu tek bir şehirde var. Bu bağlamda ben beş şehrin nereler olduğunu pek algılayamadım. Film bu beş kişiyi anlatırken aslında sürekli etrafımızda olan belki de kendi derdimizden göremediğimiz yada görmek istemediğimiz sorunları da anlatmış.

Filmin en ince düşünülmüş noktası ise zıtlıklara yer vermesi. Burada bir başka nokta ise karakterlerimizin hemen hemen hepsinin kanser olması. Film aslında bir ölüm filmi. Ölümü anlatan ne yaştan olursa olsun ansızın kapıyı çalabileceğini gösteren bir film. Aynı şekilde filmde ölümden sonra hayatın olmazsa olmazı aşk işlenmiş. Küçük Osman’ın sevdiği kız ile halk oyunu oynayabilmek için, kalbini zorlaması; bir başka gencin ise en derin acının aşk acısı olduğunu düşünürken kansere yakalanması.

Ancak filmde de gördüğümüz gibi herkesin kendine göre derdi var. Genç sevdiği kıza açılırken ondan yüz bulmayıp intihar ediyor zaten kanser ölümü kapısına yanaştırmış. Sevdiği kız ise dünyada sadece altı kişiye verilen bursu kazanmış ancak vücudundaki kanser yüzünden çok kısa zamanı kalmış. Filmdeki beş karakterde ölüyor. Aslına bakarsak hepsi intihar ediyor. Tevfik öğretmen vicdan azabından kendini öldürüyor, Şevket aşk acısından… Osman ise koşa koşa kendini yorarak öleceğini bile bile ilerliyor.

Aydın bir bombalı saldırıda elini kaybedip malulen emekli olunca kendini dışlanmış atılmış hissediyor. Bu bunalım altında zaten sorunlu olan Dilek’ten de olumsuz cevap alınca onu vuruyor. Ancak burada Dilek ölmüyor. Kalkıp Aydın’ı öldürdükten sonra kendi de ölüyor. Aslında her ikisi de ölmek için gidiyor o tren garına. Bir nevi intihar.

Filmin son sahnesinde yani Dilek’in ölmesi gerekip ölmediği sahne bu olağan şeylerin yaşandığı filmin aslında olağan üstü olduğunu anlatıyor. Bu olağan üstülük filozof kedinin karakterler arasında dolanıp laf etmesi ile de belli ediyor kendini. Bu kedinin varlığı insanın hikayeye dair beklentilerini yükseltse de bir renk olarak kalıyor filmde. Burada kedinin sadece Osman’a yas tutması genç ölümün acısına örnek olarak verilmiş.

Film güzel ancak öyle bir kez izleyince anlaşılacak bir film değil. Yönetmen Onur Ünlü bu hikayeyi oluştururken ya tüm bu düşünceleri iyice sindirerek bize vermeye çalışmış yada bir şeyleri birleştireyim izleyici tırmalayıp bir şeyler bulsun demiş. Üzerine oturulup düşünülecek bir çok kareye sahip film.

Teknik açıdan değerlendirmek gerekirse film klasik film çekimleri anlayışının dışına çıkmış. Bu sebepten dolayı biraz aksak ilerliyor. Sesin müziğin derede olacağı, ne dozajda olacağı pek umursanmamış. Aynı şekilde sahne geçişleri de bir tuhaf olmuş. Bazı bölümlerde müzik seçimleri insanı şartlandırma yönüne gitmiş ki bu insanın o havaya girmesini engelliyor. Aslında film boyunca insan bu kadar bildik karakterleri görmesine rağmen hiç biri kendisi olamıyor.

Sonuç olarak Türk Sineması içerisinde farklı yere sahip bir film Beş Şehir. İzlenmesi gereken filmler arasında da.

Yönetmen ve Senarist: Onur Ünlü

Oyuncular:

Beste Bereket
Dilek
Tansu Biçer
Aydin
Ahmet Rıfat Sungar
Sevket
Şebnem Sönmez
Kedi
Ege Tanman
Osman
Bülent Yarar
Tevfik

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1523415/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: