Beseuteu Serreo

2010 Güney Kore yapımı olan filmin yönetmen ve senarist koltuğunda Lee Jeong-ho var. Film yönetmenin yazıp yönettiği ilk filmi. Ancak yönetmenin ilk filmi olmasına rağmen bendim de çok sevdiğim Superman ieotdeon sanai filminin yardımcı yönetmeniymiş kendisini. Tabi birde daha sonra yazacağım Heubhyeol hyeongsa na do-yeol var.

Filmde bazı eksiklikler tespit ettiğimi söylemem lazım. Filmin hikayesi oldukça gizlenmiş. Bu gizlemeden ötürü bazen beni tatmin etmeyen noktalar mevcut. Kurgu bu sahnelerde zayıflıyor. Filmin belli bölümler de tür değiştirdiğini söyleyebilirim. Bu geçişler de kurguyu zayıflatan kısımlar arasında.

Film düz bir gerilim filmi. Korku unsurları da filmde yer almasına rağmen korkutmuyor. Film  bende pek merak uyandırmadı çünkü bu tarz filmleri oldukça fazla izledim. Yani film benim için tahmin edilebilir bir gidişata sahipti. Film final kurgusunun değişmesi ile akılda kalan soru işaretlerini aydınlatmak için flash back yapıyor. Buna gerek olup olmadığını konusunda tereddütteyim çünkü her şey anlaşılabilecek seviyedeydi.

Filmin müzikleri başarılıydı. Gereksiz efektlerle insanları korkutmaya çalışmıyordu. Oyunculuklar oldukça başarılıydı. Zaten filme adaptasyonu sağlayan en büyük unsur buydu. Film görsel olarak tatmin ediciydi. Mekan seçimlerini ve renkleri beğendiğimi söylemeliyim.

Hee-soo Kore’nin en iyi kadın yazarları arasındadır. Son yirmi yıldır da kitapları çok satanlar arasından düşmemektedir. Herkes son kitabını beklemektedir. Nihayet gün gelir ve Hee-soo’nun son kitabı piyasaya çıkar. Daha ilk günde çok satanlar arasına girer. Ancak daha sonra çıkan bir haber onu mahveder. Eser hırsızlığı yapmıştır. Yazdığı kitap daha önce yayınlanmıştır. Bütün hayatı allak bullak olur adı hırsıza çıkmış herkes üstüne gelmiştir.  Hee-soo ise herkese çalmadığını söylemektedir.

Bu şekilde iki yıl geçer. Yayıncısı yardımıyla yeni bir kitap yazmaya başlar. Bunun için ise yanına kızını alarak, küçük adı sanı bilinmeyen bir kasabaya eski bir eve kızı Yuh-hee ile birlikte taşınır. Ev oldukça eski sessiz ve sakindir. Küçük çocuk evde bir hayali arkadaş edinir. Hee-soo bu hayali arkadaşı hakkında sorular sorar ve daha sonra onunla oynamaması gerektiğini söyler. Yuh-hee annesinin dediğini dinler ve onla konuşmaz. Hatta onun kötü olduğunu da anlar. Ama bu sefer de Hee-soo kızının anlattığı hikayeye kendini kaptırır ve daha fazlasını ister. Ondan duyduklarını da yazmaya başlar.

Nihayet kitabını hazırlar ve bu muhteşem dönüş olarak lanse edilir. Kitap daha ilk günden satış rekorları kırar. Ancak Hee-soo yine hayal kırıklığına uğrar çünkü kitap on sene önce yazılmış bir kitapla bir bir aynıdır. Hee-soo yine kitabı çaldığını reddeder ve o kitabın yazarını aramaya başlar. Bağlantılı nokta ise, kaldıkları esrarengiz evdir. Evin gizemini çözerken kendini de aklamaya çalışır.

Özetle bazı yerlerde canımı sıkmasına rağmen bir çok Amerikan filmine taş çıkaracak özellikte. Bu küçük noktaları göz ardı ettiğimizde filmin tatmin edici olduğunu söyleyebilirim.

Yönetmen – Senarist: Jeong-ho Lee

Oyuncular:

Jeong-hwa Eom
Baek Hee-soo
Kang-hee Choi
Whisper
Jin-woong Jo
Chan-sik
Hwa-yeong Kim
Director Song
Do-gyung Lee
Chan-sik’s father

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1655617/

http://www.hancinema.net/korean_movie_Bestseller.php

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: