Beyaz Cehennem / Cingöz Recai

Hazır Cingöz Recai serisinin kitaplarını okumuşken (tabi bulabildiklerimi), az sayıda olan filmlerini de izleyip aradan çıkarayım dedim. Beyaz Cehennem, ilk Cingöz Recai filmi, filmin yönetmeni ise usta bir isim olan Metin Erksan. Tabi Metin Erksan’ın ilk filmlerinden biri bu.

Cingöz Recai rolünde ise, Turan Seyfioğlu var. Açıkçası Cingöz rolüne kendisini yakıştırdığımı pek söyleyemeyeceğim. Aynı şekilde Mehmet Rıza’yı canlandıran, Avni Dilligil için de aynısını söyleyeceğim. Film bana biraz hızlı ilerliyor gibi geldi. Tabi filmleri o dönem filmleri içerisinde kıyaslamak lazım.

Armatör Hüseyin Faik’in eşi, Melahat ve arkadaşı bir gece gezmesinden dönerken bindikleri taksi şoförü tarafından kaçırılmaya çalışılır. Duruma polisler müdahale eder ve iki kadını kurtarır. Polisler iki kadını Çiftehavuzlardaki evine getirilir. Kadın polislere içecek ikrame derken kocasını odada kaşkol ile boğulmuş olarak bulur. O sıralar Amerika’Dan yeni dönmüş ve vakit geçirmekte olan Cingöz Recai ise, Gazeteci Nevzat kılığında olayı araştırmaya başlar.

Bu garip olayı Polis Müdürü Mehmet Rıza’da araştırmaya başlar. Cingöz, nişanlısı Jale’yi köşke hizmetçi olarak yerleştirir ve köşkte olan bitenden haber alır. Cingöz ve Mehmet Rıza olayı çözmek için bilgi alışverişinde bulunurlar. Olayı inceledikçe öldürülen Hüseyin Faik’in yurt dışı bağlantılı bir eroin şebekesinin Türkiye temsilcisi olduğunu öğrenirler. Faik’in ölümü ile birlikte Dörtyüzbin Dolar parada kaybolmuştur. Cingöz Asıl bu kaybolan paranın peşindedir.

Olayları araştırmaya başlayınca aslında çete üyelerinin de bu paranın peşinde olduğunu görür. Herkes birbirine suçu atmaktadır. Tabi ki olay çözülür, Cingöz paraya, Mehmet Rıza ise katile kavuşur. Ama bu kirli parayı Cingöz polis eğitim merkezi yaptırmak için kullanır.

Yönetmen: Metin Erksan

Senaryo: Metin ErksanPeyami Safa (hikaye)

Oyuncular:

Turan Seyfioğlu
Cingöz Recai
Avni Dilligil
Mehmet Rıza
Neriman Köksal
Jale
Pola Morelli
Yasemin Gencavi
Belkis Dilligil
Melahat
Emine Engin
Aynur Isik

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0325070/

http://www.sinematurk.com/film_genel/2220/Beyaz-Cehennem—Cingoz-Recai

One comment

  1. Pingback: Cingöz Recai | Kişisel Depresyon Anları Film

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: