Bi-mong – Dream -Rüya

Bimong – 비몽

Aslını söylemek gerekirse Ki duk-kim filmografisine bakarsak bu filmin diğerlerine kıyasla pekte üst seviyede olduğunu söyleyemem. Kim-ki Duk’un filmlerini tamamlamadığı az görülmüştür ancak bu film konu olarak çok dağılmış ve tam olarak ta toplanmammış bir film. Ama her Kim-ki Duk filmi gibi yine mükemmel görselliğe ve müziklere sahip.Beklentiyi karşılamaya yetmeyen film için bu da ayrı bir teselli oluyor…

Bir çok filminde rastlayacağımız sevenlerin bir olması teması bura da da işlenmiş. Yada fark etmeden sevgiye nasıl ulaşacağımız. Siyah beyaz arasındaki fark yani ying-yang olgusu gözümüze sokularak işlenmiş. Yönetmen bu filmde biraz da seyirciye oynamış bu kez. Çünkü filmin her sahnesi seyirciyi esir almakla uğraşıyor. Bu da Kim-ki Duk’un minimalist sinemsından taviz vermesine yol açmış. Ama her şeye rağmen etkileyici.

Film Jin’in rüyaları ile başlar. Jin rüyasında bir arabaya çarptığını ve olay yerinden kaçtığını görür. Rüya o kadar gerçekçidir ki Jin dayanamaz olayın geçtiği yere gider. Gerçekten de bir kaza olmuştur. Polisi izleyerek kazayı yapanı bulur. Kazayı yapan Ran’dir. Jin, Ran hakkında biraz araştırma yapınca onun uyur gezer olduğunu öğrenir.

İlerleyen zamanlarda anlarlar ki Jin’iın rüyasında gördüğünü Ran uyurken yapmaktadır. Bu sebeple Ran nefret ettiği sevgilisini her gece görmeye gider istemeyerek te olasa. Tabi rüyaların ve kıskançlığın önüne geçilmez. Jin bir gün rüyasında eski sevgilisini öldürürken görür tabi bunla eş olarak  Ran da eski sevgilisini görür ve öldürür. Bu sebepten hapse girer. Jin kendini suçlu hisseder ama kimseye bu durumu anlatamaz. Ran bir akıl hastahanesine kapatılır. Jin ise uyumamak için elinden geleni yapar.

Finaldeki intihar sahneleri ise tartışılır. Ran’ın altına yatmış olan Jin in eski sevgilisi gerçekten deli midir? Tartışılır ve kafa kurcalayan sahnelerle dolu film izlenmesi gerekenler arasında. Ancak dediğim gibi de diğer Kİm-ki Duk Filmlerine oranla sönük kalmış biraz… Müzikleri ise kesinlikle mükemmel…

Oyuncular:

Jô Odagiri Jin
Na-yeong Lee Ran

Mi-hie Jang Doktor
Tae-hyeon Kim Ran’ın eski sevgilisi
Ji-a Park Jin’in eski sevgilisi

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1165253/

http://www.sinemalar.com/film/23447/Ruya/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?