Big Driver

Stephen King()’in Zifiri Karanlık, Yıldızsız Gece / Full Dark No Stars kitabında yer alan bir hikaye olan Big Driver Mikael Salomon tarafından televizyona aktarılmış. Beyaz perde diyemiyorum çünkü film televizyon filmi olarak çekilmiş. Film zaten bunun bilincinde ve gerkesiz aksiyonlardan kaçınılmış. King2in hikayesi pek fazla doğa üstü olay içermediği için filmde aşırı bir özel efekt kullanımı da gerekmediği için film fena ilk bakışta fena durmuyor.

Tabi king hikayelerinin / romanlarının uyarlama sorunu bu filmde de mevcut. Hikayeyi iyi hatırlayan biri olarak filmi izlerken her ayrıntı gözüme çarptı ve kesinlikle kitaptan aldığım zevkin onda birini almadım filmden. Film bana fiç bir duyguyu veremedi. Ana karakterle birtürlü empati kuramadım. Oyda kitapta hiçte öyle değildi. Sanki bu uyarlama bana biraz baştan savma olmuş gibi geldi.

Tabi buna oyunculukların da etkisi olabilir. Film biraz düz oynanmış. Yani her bir kare sanki birbirinden bağımsız çekilmiş ve oynanmış gibi. Karakter psikolojileri tam olarak verilememiş. Gerçi başrolde Maria Bello gibi bir isim var ama nedense ben performansını pek beğenemdim. Lester karakteri de kitapta canlandırılan bir tip gibi gelmedi bana. Sanıyorum filme ısınamamamın sebeplerinden biri de karakter seçimleri. Tabi bu esnada hikayede bir çok şey göz azdı edilmiş. 

Hikayeye baktığımızda aslına çok farklı bir şey çıkmıyor karşımıza. Yani onalarcasını izlemiş, görmüşüzdür. Hikayeyi farklı kılan ise karakter psikolojileriydi. Film bu psikolojiyide veremeyince sıradan bir filmden başka bir şekilde çıkmıyor karşımıza. Buna rağmen film IMDB’de 5.8’i alabilmiş.

Hikayeyi KDA Blog‘tan alıntı yapıyorum. Yazmayayım tambellik işte. Arada reklamda olur.

Tess Örgü Kulübü kitapları serisi ile, orta yaş ve üstü kadınlara hitab eden başarılı bir polisiye roman yazarıdır. Bir gün imza günü için yakın bir kasabaya gider. Dönüşü kısa sürüsün diye kitap kulübü başkanından aldığı yol tarifi ile kestirmeden yola koyulur. Ancak yol üstünde bir tuzakla, tekeri patlar. Ona yardım için bir kamyonette iri yarı bir adam durur. Ancak adam ona tecavüz eder ve öldü diye dereye bırakır. Ancak Tess ölmez. Kendini toplar ve intikam için geri döner. Önce öldürülen diğer kadınları düşünür, sonra öldüreceği adamın ailesini… Vicdan azabı, beyin fırtınaları Tess’in kendinin bile inanamadığı karanlık yönü… Bütün bunlar hikayeyi dolduran noktalar.

Özetlemek gerekirse, ben pek beğenmedim ama yine de   Stephen King uyarlaması olduğu için izlenebilir bir film Big Driver. Tabi bir çok filmden de iyi diyebilirim.

Yönetmen: Mikael Salomon

Senaryo: Stephen King (hikaye), Richard Christian Matheson

Oyuncular:

Maria Bello
Tess Thorne
Ann Dowd
Ramona Norvell
Will Harris
Lester
Joan Jett
Betsy Neal
Olympia Dukakis
Doreen

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt3831810/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: