Big Eyes / Büyük Gözler

Festivalin ilk filmi benim için Big Eyes’idi. Tabi Tim Burton adını duymak, filmi izlemek için ayrı bir sebep. Ancak 2014 yapımı film neden sinemada hala gösterime girmiş değil o da ayrı bir konu. Film Oscar adayı da değil. bu saatten sonra vizyona girer mi o da ayrı konu.

Tim Burton’un daha gerçeğe yakın filmi Big Eyes. Film bir biyografi. Bir dönemin evlerimize kadar giren büyük gözlü kız çocuklarının olduğu tabloların ressamı olan Walter Stanley Keane aslında Margaret D. H. Keane‘in hayatını anlatmakta. Tabi yaşananlar ilglinç olunca ilginçte bir film çıkmış karşımıza. Film alıştığımız Burton filmleri çizgisinden uzak olsada ufak dokunuşlarla Burton yine kendini belli etmiş. Şöyle genel anlamda baktığımda ise aslında çok akılda kalıcı, süpermiş diyebileceğim bir film yok ama yine de film Burton’un sön dönem filmleri arasından rahatça sıyrılıyor.

Filmi yönetim açısından oldukça balşarılı buldum. Gerek mekan, gerek görsellik ve filmin renkleri oldukça başarılı. Görüntü yönetimi de aynı şekilde. Yani bu bu şekilde filme Tim Burton parmağının değmiş olduğunu anlıyorsunuz. Aksi taktirde filmde bazı sıkıntılı noktalar var. Hikaye bir yerde sanki döngüye giriyor ve Walter Keane’i canlandıran Christoph Waltz‘ın oyunculuğunu biraz abartı buldum. Filmin en büyük payı kendisine düşerken nedense tam olarak role girememiş. Bunun haricinde Amy Adams‘ın oyunculuğu sıradan ancak filmin geneline vurduğumuzda oldukça başarılıydı.

Hikeye fena başlamıyor. Zaten biyografi olması oldukça çekiyor insanı. Bir yandan da ayrıntılarını merak ediyor filmden sonra bu kişileri araştırıyorsunuz. Ancak filmde bir zaman karamı yok. Biyografide bir zaman belirtilse filmi algılamamız daha iyi olurdu. Maragret ne zaman boşanıyor, ne zaman evleniyor, ne kadar resim yapıyor algılamak biraz zor oluyor. Filmin sonunda Walter’ın kendini savunmasnı daha doğrusu buradaki diyalog ve hareketlerini oldukça gereksiz buldum.

Film Burton’un sadelik bakımından en sade filmi bu açıdan filmi Big Fish ile karşılaştırabilirim ama Big Fish bu filmden daha iyi bir film. Gerçi karakterler bakımından Big Eyes’in gerçek karakterler olması ve filmin sonunda gerçek akrakterleri görmemiz bana sanki filmin Burton filmi olup olmadığının teredütünü yaşattı. Dediğim gibi bu Burton’un en düz filmi. Sanki farklı bir yönetmen filmi çekmiş, süslemesini Burton yapmış gibi.

Özetlemek gerekirse, kendini izlettiren, eğlenceli bir film. Ama bir Burton filmi olarak hayal kırıklığına uğratabilir. Bu arada filmin müzikleri de Lena Del Rey’e ait ve bence oldukça başarılılar.

Yönetmen: Tim Burton

Senaryo: Scott Alexander, Larry Karaszewski

Oyuncular:

Amy Adams
Margaret Keane
Christoph Waltz
Walter Keane
Krysten Ritter
DeeAnn
Jason Schwartzman
Ruben
Danny Huston
Dick Nolan

Linkler:

http://www.ifistanbul.com/tr/filmler/big-eyes

http://www.imdb.com/title/tt1126590/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: