Big Hero 6

Marvel’den 1998 yılında çıkmış bir çizgi roman serisiymiş Big Hero 6. Marvel dünyasında Japonya’nın ilk süper kahramanlarını içeren çizgi roman da diyebiliriz kendisi için. Tabi konumuz çizgi roman değil, çizgi romanın 2014 yılında yapılan animasyon filmi. Film Walt Disney Animation Studios tarafından yapılmış ve stüdyonun ilk Marvel yapımı.

Film 2015 Ocsar ödüllerinde de en iyi animasyon ödülünü aldı. Yani Oscar ödüllü bir film var karşımızda. Ben de bu filmi iki kez izledim. Biri evde biride uçakta uzun bir yolculuk sırasında. İzlediğimi neden izledim? Çünkü başka seçenek yoktu. Big Hero 6 keyifli güzel bir film ama ikici kez izlenir mi bilmiyorum. Ancak ikinci kez izlediğimde de sıkmadığını söyleyebilirim. İki izleme arasında oldukça kısaydı.

Film aslında oldukça klişelerle dolu. Ancak karakterlerin garipliği, Japon, Amerikan karışımı bana ilgi çekici geldi. Film farklı bir şey vermiyor ama keyifli bir izlenim sunuyor. Çocuk animasyonu gibi bir hali yok evet onlarda hitap ediyor ama biraz daha büyükler için yapılmış bir animasyon. Bu kendini biraz belli ediyor. Tabi hal böyle olunca da fazla klişe görmek biraz sıkıyor.

Şüphesiz ki filmin en keyif verici karakteri Baymax. Zaten onun için filmi izliyorsunuz. Animasyon filmlerdeki standart eğlenceli karakter boşluğunu da Baymax dolduruyor. Ben filmin aksiyonunu ve animasyonu beğendim. Film hızlı bir şekilde akıyor. Zaman zaman hikayede eksikler ve boşluklarda olsa çok sıkıntı vermiyor.

Hiro, zeki bir çocuktur. Yaptığı küçük robotlarla yasal olmayan robot dövüşlerine katılır. Onu buralardan toplayanda abisi Tadahsi’dir. Tadashi onu bir gün kendi okuluna götürür. Burada Teknoloji konusunda başarılı öğrenciler ulunmakta görev aldığı kulüpte de yeni icatlar yapmaktadırlar. Hero abisinin arkadaşları ve hoccası ile tanışır ve bu okula gitmek için çabalar. Okula girmesi içinde iyi bir proje geliştirmesi gerekmektedir.

Günlerce çalışır ve sonunda mikro robotlar yapar. Yaptığı şeyin sunumundan sonra binada bir yangın çıkar ve Tadahsi burada ölür. Bu olay sonrasında Hero kendisini odasına kapatır ve hiç kimseyle görüşmez. Onun başında olan tek kişi ise Tadahsi’nin yaptığı kişisel yardım robotu Baymax’dır. Baymax, Hero’nun daha mutlu olması için onun mikro robotunun gittiği yeri bulmak için yola koyulur. Hero’da Baymax’ı yalnız bırakmamak için peşine takılır ve kendi icat ettiği şeylerden milyonlarcasının yapıldığını ve onların başkası tarafından yönetildiğini görür ve bu kötü de bir adamdır. Hero bu adamı yakalamak ve şehri kurtarmak için plan yapar. Abisinin arkadaşlarını da yayına alır bu şekilde Big Hero 6 oluşuş olur.

Özetlemek gerekirse her animasyon gibi bu animasyonda oldukça eğlenceli. Meraklıysanız ve eğlenmek izliyorsanız kesinlikle izleyebilirsiniz.

Yönetmen: Don Hall, Chris Williams

Senaryo: Jordan RobertsRobert L. BairdDaniel Gerson ; Duncan RouleauSteven T. Seagle (karakterler) ; Joseph MateoPaul Briggs (hikaye)

Seslendirenler:

Scott Adsit
Baymax
Ryan Potter
Hiro
Daniel Henney
Tadashi
T.J. Miller
Fred
Jamie Chung
Go Go
Damon Wayans Jr.
Wasabi

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2245084/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: