bir oy bana, bir oy…

Efendim, çok fazla siyaset yapmayan ben, an itibari ile ona da başlıyorum. Yok aslında hiç sevmediğim şeyler bunlar o yüzden yine siyaset yapmayacağım.

Sadece biraz düşünmek lazım. Demokrasi sürekli iktidarda olan bir zümre ile olmaz. Olursa da o demokrasi olmaz. O yüzdendir ki bu konuda kısıtlamalar gelmiştir. Değişen cumhurbaşkanlığı sebebi alengirli bazı olaylar var ama işin aslı bir kişinin iki kez seçilmesi üzerinedir. Geçmişe bakıldığında üst üste iki dönem ve geçmişte de üç dönem olarak düzenlenmiş. Aslında zamanına başbakanlık seçimleri için böyle bir kısıtlama yoktu. Ancak o dönemde de cumhurbaşkanı alınan bazı kararlara müdahale ettiği için aslında kısmen göz ardı edilebilecek bir durum.

Ancak şu an devran değişti.

Yani sistem değişti…

Bunları da geçtim. Siz kime uzun süreli yetki verirseniz bu ben de olabilirimi o yetki ve güç kendine ve etrafındakilere konfor alanı yaratır. Bu insanların hayatını, yaşam kalitesini ilgilendiren bir seviyede yetki ise bu süre kesinlikle belli kısıtlamalara dahil olmalı. İşin aslı budur. Maalesef bir takım olaylar sebebi ile bir metrelik oy pusulasını dolduracak kadar partiye sahip ülkede sadece bir, iki parti kalmıştı. Hatta bir ara bir de diyebiliriz. Şöyle geçmişe baktığımızda çok nadir üst üste iki dönem başbakanlık yapmış parti mevcut. Yani halk birilerini sürekli deniyormuş. Şimdi ne oldu da böyle oldu? İşte bu sorunun cevabı uzun ve dipsiz bir kuyu.

Aslında bana kalırsa her sene bir parti alsın yönetimi bakalım kim ne yapıyor, kim daha istikrarlı, sonrasında biz de içlerinden birini seçelim. Eh ülke zaten lay lay lom ne değişecek ki 🙂

Velhasıl bakın bu konuda yazamadığım, siyaset yapamadığım belli… Böyle düşüncelerim saçma sapan alakasız yerlere gidebiliyor. Ama dediğim gibi. Nerde çokluk orada bokluk demiş ya atalarımız… İşte oldu olacağı her yer boka battı. Artık silkinmenin zamanı geldi.

Kişisel gelişimcilerimizin dediği gibi: Konfor alanımızdan çıkalım.

Kim olursa olsun, şimdiden daha özgür, daha konuşabilen, daha güçlü, en önemlisi de daha eğitimli olabiliriz.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?