Bir Zamanlar Anadolu’da

Öyle anlatımı kolay filmleri geçip zor filmlere geldiğimde ne anlatacağımı düşünüyorum. Film 2011 yapımı ve yönetmen Nuri Bilge Ceylan. Nuri Bilge Ceylan deyince zaten fazla bir şey söylemeye gerek var mı bilmiyorum. Ben Nuri Bilge Ceylan filmlerini pek izleyebilen biri değilim. Bu isme bir de Woody Allenı eklersek. İzlerken zorlandığım iki ismi de belirtmiş olurum.

Ancak bu film ilk kez ilgimi dağıtmadan izlediğim Nuri Bilge Ceylan filmi oldu. İki buçuk saatlik filmi dikkat bozmadan izlemekse benim için büyük bir başarı oldu. Gerçi filmin bu kadar uzun süreli olmasına gerek var mıydı, orası ayrı bir konu. Bence rahatlıkla film bir saat kırk beş dakikaya sığdırılabilirdi. Konu olarak daha belki daha kısa süreye sıkıştırılırdı ama filmin asıl görevi olan karakter analizleri yapılamazdı.

Filmde yapılan tespitler ve karakter analizleri çok doğru ve bunu izleyiciye aktarmakta çok başarılı. Karakterler özenle seçilmiş ve oyunculara bu da yansıtılmış Yediden yetmişe bütün oyuncular karakteri özümseyen başarılı bir oyunculuk çıkarmışlar. Filmin planları, çok başarılı. Her zamanki gibi görsel olarak bir şölen karşımıza çıkıyor.

Hikayeye biraz değinmek gerekirse aslına bir çok açıkları mevcut. Tamam filmdeki küçük aforizmalar, karakter betimlemeleri oldukça başarılı ama şudur diyeceğimiz bir konu yok elimizde. Burada karakter analizlerini yapmak için küçük hikayeler atılmış ortaya ama asıl karakterlerin temelini oluşturan hikayeler yarım kalıyor. Küçük bir kasabadaki insanların derdi başarılı bir şekilde betimlenmiş. Tek dertleri kendileri olan karakterler görüyoruz ve küçük bir kasabada en ufak şeylerin bile nasıl göze battığını.

Ana hikayeleri betimleyen yan hikayelere baktığımızda bir çok eksik görüyoruz. Bunlar merak içinde bırakırken karakterlerin bu hale gelmesinde etkili midir sorusunu sorduruyor bize. Çocuk Kenan’ın mı, cinayet nasıl işlenmiş? Doktorun karısından ayrılığını biliyoruz ama bu kadar garip davranmasının sebebi ne belli değil. Otopsi sırasında soluk borusu ve ak ciğerde anormal bir bulguya rastlanmadı demesinin sebebi Kenan içeriden çabuk çıksın ve çocuğa kol kanat gersin amacı mı gütmekte. Savcının karısının intihar ettiği aşikar ancak bu neden anlatıldı. Savcı doktora neden aynı soruları sorup durdu? Komiser, savcının arkasından neden sallayıp durdu?

Bunlar aklıma takılan noktalar. Bir de bu hikayenin ahengine uymayan muhtarının kızının odaya girişinde herkesin ona bakmasıydı. Tamam bu olur herkes hakkında konuşabilir ama bu verilen verilmesi gereken bir şey miydi aklımda soru işareti kaldı. Bana gereksiz bir sahne gibi geldi.

Bu açılardan filmde eksikler buldum. Açıkçası izlediğim Nuri Bilge Ceylan filmleri arasında bu hikayesi en belirsiz filmdi. Diyalogları güzeldi ancak diğer filmlere kıyasla biraz boş konuşmalar mevcuttu. Aslında bu da diyalogların doğallığına etkide bulunmuş.

Özetlemek gerekirse oyunculuk görsellik anlatım bakımından izlenmesi gereken bir film. Ancak arkadaş eşliğinde izlenebilecek değil de tak başına sessiz sakin izlenebilecek bir film. Rahatlıkla izlediğim bir Nuri Bilge Ceylan filmi, Bir Zamanlar Anadolu’da. Keisnlikle tavsiye ederim.

Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan

Senaryo: Ebru CeylanNuri Bilge CeylanErcan Kesal

Oyuncular:

Muhammet Uzuner
Doktor Cemal
Yılmaz Erdoğan
Komser Naci
Taner Birsel
Savcı Nusret
Ahmet Mümtaz Taylan
Şoför Arab Ali
Fırat Tanış
Zanlı Kenan
Ercan Kesal
Muhtar

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1827487/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: