biz nerden yerimizde sayıyoruz?

yaklaşık 10 dakika önce kanad haberde depremle ilgili bir haber vardı, ayrıntısını internette aradım ama bulamadım. istailli bir bilim adamı depremin önceden tahmin edilebileceğini öne sürmüş ve bunu meraklı bir şekilde depremi bekleyen istanbul içersinde uygulayabileceğini, 24 ve 48 saat önceden depremi bildirebileceğini söylemiş.

elbette ki bizim araştırmacı gazetecilik birden bir deprem bilimci bulmuş ve sormuş bu mümkün mü? çıkan sonuç elbetteki değil, öyle bir teknoloji yok yönünde…

yalnız şu bir gelçekki israilli bilim adamı amerikadan bu cihazın patentini yeni almış, ve cihaz asyadaki depremlere başarılı olmuş… bizim yer bilimcimi ise olmayacağını siddetle ısrar ediyor ama konuşmasının sonunda cihaz ya tutarsa, çalışırsa diye de “israilli bilim adamı çalışmaları izlenen iyibir bilim adamıdır demeyi de esirgemiyor.”

söz konusu durumda yerel yönetimin ve hükümetin tutumu ne olacak bilinmez ama ben size olacakları söyleyeyim. bu durum geçiştirilecek, unutulacak yeni bir deprem oluktan sonra belki hatırlanacak ama iş işten geçmiş olacak.

burada bu cihaz yüzde yüz çalışır savunması da yapmıyorum. eğer elde böyle birşey varsa, bunu yapan kişide türkiyede bunu test etmek istiyorsa, kurdurtursun denetirsin geliştirmesinde yardımcı olursun, yanına bir kaç türk bilim adamı da verirsin veya adaylarını onlarda birşeyler öğrenir… ama bizde işler böyle yürümüyor… zaten 70 küsür milyonuz azaalım ne olacak ki…

neyse sustum..

haber izlememeye devam edeyim ben en iyisi…


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?