Black★Rock Shooter

Black★Rock Shooter (ブラック★ロックシューター Burakku Rokku Shūtā) OVA’sındaki ilk aksiyon çizimlerine aldanıp izlemeye başladığım bir anime. Aldanıp diyorum bir yerden sonra animedeki durağanlık ve hikayenin kendini tekrar etmeye başlaması ve olan bitenler hakkında hiç bir açıklama yapmaması animeden fazla zevk almamama sebep oldu.

OVA’da aksiyon sahneleri biraz daha iyi betimlenirken aksiyonun dibine vuran bu sahnelerden sonra gerçek hayata dönüşte yaşanan durağanlık ve iki dünya arasında bağlantı kurma zorluğu ve havada bırakılan hikayeyle birlikte ne olduğunu pek anlamamama neden oldu.

Karakterler illustrator Ryohei Huke tarafından çizilmiş. İlk kez 2010’da OVA olarak Shinobu Yoshioka yönetmenliğinde Nagaru Tanigawa ve Shinobu Yoshioka tarafından yazılarak boy göstermiş. 2011 yılında oyunu çıkmış. 2011 ve 2012 arasında ise mangası piyasadaymış. Yine 2012 yılında  Shinobu Yoshioka ve Hiroyuki Imaishi yönetiminde Mari Okada senaristliğinde 8 bölümlük mini anime yapılmış. Son olarak yine aynı yıl iOS için oyunu yapılmış.

Sanıyorum Japonların anlayıp benim anlayamadığım bir şey bar bu animede. Yoksa bu kadar üzerinde durulmaz sanırım. Animenin ana fikri oldukça güzel. Sanıyorum Japon genç kız toplumunda bu tip olaylar çok olduğundan dolayı anime bu kadar iş yapmış. Kısaca hikayeyi özetleyeyim ondan sonra OVA ve diziye biraz daha değineyim.

Kuroi Mato, orta okula yeni başlayacağı için heyecanlıdır. İlk gün erkenden uyannır ve okulun yolunu tutar. Bu sırada paralel evrende de Black★Rock Shooter ile Black★Gold Saw arasında ölesiye bir dövüş vardır. Mato okula geldiğinde bir kız görür ve ondan etkilenir. Buzun boylu bu kız kendi içine kapanıktır. Mato ona yaklaşır ve arkadaş olurlar Kızın adı ise Takanashi Yomi’dir.

Diğer evrende ise Black ★ Rock Shooter düşmanını yenmiş yeni rakip aramak için yola koyulmuştur. Bir saraya gelir ve burada Dead Masterla karşılaşır. Tabi bu arada Mato ve Yomi birlikte vakit geçirirler Mato basketbol kulübüne katılırken Yomi de voleybol kulübüne katılır. İkisi iyi arkadaş olmuşlardır. Ancak Yomi’de bir gariplik vardır.

Aradan günler geçer ve diğer sınıf başlar. Okul başlayınca böylece Yomi ve Mato’nun sınıfları da değişmiş olur. Eskisi kadar sık görüşememektedirler ama yine de okula beraber gider gelirler. Bir gün Mato antrenman sırasında yaralanır ve ona bir başka sınıftan kız yardım eder. Mato ve bu kız da iyi arkadaş olur. Bu sırada Yomi istenmediğini düşünmeye başlar. Bir gün birden bire Yomi ortadan kaybolur. Mato onu arar ama bir türlü ulaşamaz. Kendisini sorumlu hisseder.

Bu sırada paralel evrende Black ★ Rock Shooter, Dead Master ile savaşırken bir tuzağa düşer ve zincirlenir. Bir gece Mato’nun cep telefonuna Yomi’den boş bir mesaj gelir. Evden çıkarak sevdikleri yere gider ve orada Yomi’yi arar. Etrafa bakınırken ona verdiği telefon takısını bulur. Onu eline alır ve ağlamaya başlar birden gökyüzünden bir ışık gelir ve Mato’yu içine çeker. Mato paralel evrene geçmiştir.

Paralel evrende ise Black ★ Rock Shooter zincirlerini kırar ve yapılan saldırılar ona karşı pek işe yaramaz. Dead Master’a doğru yürümeye başlar ve onun elini tutar. Dead Master kaçmaya çalışırken bir uçuruma gelir. Tam kaçacakken Black ★ Rock Shooter onu tutar ve ona sarılır. Dead Master’dan bir başka ruh çıkarak uçurumdan yuvarlanır. Bu sırada Mato Black ★ Rock Shooter ile gök yüzünde karşılarşır ve onun kendisi olduğunu anlar.

Aslında burada anlattığım OVA’nın hikayesi. Sekiz bölümlük animede ise bazı değişiklikler var. Bir kaç karakter eklenmiş bunlara ek olarak diğer karakterler daha depresif betimlenmiş. Yine son bölüme kadar neyin ne olduğunu anlayamıyorsunuz. Animede ek olarak Yuu karakteri devreye giriyor. Aslında bir yerde diğer dünyanın da Yuu tarafında döndüğünü görüyoruz. Burada aslında paralel evrende Strength ile yer değiştiğini görüyoruz. Bir de karşımıza diğer dünyayı korumakla yükümlü olan aslında iyi mi kötü mü olduğunu bilemediğim danışman öğretmen karakteri çıkıyor karşımıza.

Tüm bu yapımın ana fikri ergenlik döneminden sonraki genç kızların sorunlarından ve acılarından kaçışları. Kızlar sorunlarından uzaklaşıp kaçtıkça onların acılarını üstlenmek üzere paralel evrendeki yansımaları dövüşe tutuluyor. Bu şekilde dünyadaki yansımaları da acısız ve vurdumduymaz bir şekilde hayatlarına devam edebiliyorlar. Tabi savaşı kaybettiklerindeyse kendileri de yok oluyorlar.

Özetlemek gerekirse aksiyon sahnelerini genel olarak başarılı buldum. Müzikleri de iyiydi ama hikaye bakımından çok başarılı değildi. Kurgusu da aynı şekilde. İzliyorsunuz ama ne izlediğinizin farkında olmuyorsunuz. Bir de anlam veremediğiniz sahneler aksiyon dışındaki anlamsız durağanlık izlerken çok sıkıyordu.

Yönetmen: Shinobu Yoshioka (OVA), Shinobu Yoshioka, Hiroyuki Imaishi (Anime)

Senaryo: Nagaru Tanigawa, Shinobu Yoshioka (OVA), Mari Okada (Anime)

Seslendirenler (OVA/Anime):

Kana Hanazawa Black★Rock Shooter / Mato Kuroi
Miyuki Sawashiro Dead Master / Yomi Takanashi
Kana Asumi Strength / Yuu Koutari
Mamiko Noto Black★Gold Saw / Saya Irino

Linkler:

http://en.wikipedia.org/wiki/Black_Rock_Shooter

http://myanimelist.net/anime/11285/Black%E2%98%85Rock_Shooter_(TV)

http://myanimelist.net/anime/7059/Black%E2%98%85Rock_Shooter_(OVA)

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: