Black Christmas

1974 yapımı filmin yönetmeni Bob Clark. IMDB’de 7.4 gibi bir puana sahip. Bu sebepten dolayı izlemeyi borç bildi. Aslında fena da yapmadım. Film bildiğimiz klişelerle dolu. Ancak çekildiği dönem olarak düşünürsek bunların klişe olmaması izlenim zevkini arttırıyor. Filmin hikayesi biraz havada. Yani ortada gezen bir katil var ama bu katilin kim olduğu neden öldürdüğü hakkında pek bilgi sahibi olamıyoruz. Yani film kurgu ve hikaye konusunda eksik. 

Senaryo Roy Moore‘a ait. Karşımızda iyi bir senaryo da yok. Kim olduğunu bilmediğimiz bir katilin kız yurdunun çatısına yerleşmesi ile birlikte burada yaşayanları öldürmesini konu ediyor. Katilin neden bu şekilde davrandığına dair bir bilgi yok zaten bunu dile getirmiştim. Filmde telefon faktörü de çok kullanılmış. Katil öldürdükleri kişilerin diyalogları ile kendi inlemelerini gelecekteki kurbanlarına dinletmekte. Bir diğer durum ise tavan arasında ayrı bir telefon hattı olma durumu ki bunun kimse tarafından bilinmemesi biraz ilginç.

Film her türden karakteri barındırmakta. Bu şekilde kısa bir dönem analizi yapabiliyoruz. Bu cinayetlerin Noel de işlenmesi de filme bilindik sıcak Noel filmlerinden farklı bir anlam yüklüyor. Bunun haricinde filmin verdiği bir şey yok. Filmin kadrosu ise aslında oldukça başarılı. Olivia HusseyMargot KidderKeir Dullea gibi zamanında iyi filmlerde oynamış oyuncular var ama oyunculuklar konusunda bu film için çok şeyler söyleyemeyeceğim. Belki de bunun sebebi karakter derinliklerinin olmaması.

Filmde özel açılar yada etkileyici sahneler yok. Final başarılı bir şekilde bağlanmış ama ben hala tavan arasında katilin gezinmesi oraya rahatça grip çıkması olayına akıl sır erdiremedim. Eh böyle şeyler olur diyorum. Bu arada katilin ellerinden başka bir yerini görmüyoruz. Ortada katil bir kameraman dolaşıyor.

Kısacası eski korku filmlerin merakınız varsa oturun izleyin derim. Aksi taktirde artık kaliteli görüntülere alışmış bünyemiz için görsel olarak bu film tatmin edici olmayacaktır. Hikaye olarakta film kendine çekmeyince izlemesi zor bir film olarak karşımıza çıkıyor Black Christmas. merakınız yoksa uzak durun derim.

Yönetmen: Bob Clark

Senaryo: Roy Moore

Oyuncular:

Olivia Hussey
Jess
Keir Dullea
Peter
Margot Kidder
Barb
John Saxon
Lt. Fuller
Marian Waldman
Mrs. Mac
Andrea Martin
Phyl

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0071222/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?