Blindness – Körlük

Bilgisayara format atacağımdan dolayı filmleri bir araya toplayıp bir düzenleme işine girişeyim dedim. Bu esnada daha önce izlemiş olduğum ve yazmaya fırsat bulamayıp unuttuğum filmleri de buldum. Tabi bu vesile ile bloga yazılacakların da bir listesini yaptım. Artık fırsat buldukça bu listeye bağlı olarak ilerleyeceğim…

Blindness dönem itibariyle çok farklı bulduğum filmlerden birisi. Başta filmin bir korku gerilim filmi olduğunu düşünemem belkide bana filmin farklı gelmesine sebebiyet verdi. Öncelikle başarılı bir konu, takdir etmek lazım ki görüntüler ve oyunculukta öyle. Aslında ne olursak olalım kör, topal fark etmez insanların ne olduğunu ne olabileceğini ortaya koyuyor.

Film öncelikle kör olan bir Koreli ile başlıyor. Adam birden bire kör oluyor aslında bu körlükte değil. Karanlık yerine bembeyaz görüyorlar her yeri. Tabi bunu fırsat bilen bir hırsız arabasını çalıyor. Eşi onu bir doktora götürüyor ve göz doktoru herhangi bir teşhis koyamıyor bu duruma.

Derken sırayla bu saydığım kişiler de kör olamaya başlıyor. Onlarla birlikte bir çok kişiye bulaşıyor bu hastalık. Hükümet yayılan bu saygına önlem olarak, hasta olanları karantinaya alıyor hem de zor kullanarak.

Salgın tüm dünyada yayılırken, salgından etkilenmeyen bir kişi vardır o da göz doktorunun eşi. Eşini bırakmak istemez ve o da körüm diyerek karantinaya alınır. Karantinaya alınan insan sayısı arttıkça koğuşlar arası gruplaşma da artar. Derken bir suçlu grubu yiyeceklere el koyar ve diğer koğuşlar için zor günler başlar. Bu grup yemek için diğer insanları hor görür ve yiyecek karşılığında kadınlarla ilişki kurmayı teklif eder.

Tabi şimdi filmi filmi böyle yavan anlatınca olmuyor elbetteki izlemek lazım. Yani izlenmesi gereken bir film… Film biraz da insan olarak aslında ne olduğumuzun altını çizmiş…

Senaryo: José Saramago (kitap) Don McKellar
Mark Ruffalo Doctor
Julianne Moore Doctor’s Wife
Yusuke Iseya First Blind Man
Jason Bermingham Driver #1
Eduardo Semerjian Concerned Pedestrian #1
Don McKellar Thief
Ciça Meirelles Driver #2
Antônio Fragoso Concerned Pedestrian #

Linkler:
www.blindness-themovie.com/
http://www.imdb.com/title/tt0861689/

Yorumlar

“Blindness – Körlük” için 2 yanıt

 1. ofori avatarı

  Bu film hakkında yapılan o kadar çok olumlu yorumla karşılaştım ki, artık şimdiye kadar izlememekle çok şeyler kaçırdığımı düşünmeye başlayacağım..

  1. kişisel depresyon anları avatarı
   kişisel depresyon anları

   son dönemdeki iyi filmlerden biri hani pek birşeyler beklemek gerekmiyor ama konusu kurgusu gayet güzel…

Siz ne düşünüyorsunuz?