Blood Feast

Film 1963,  imzalı. Blood Feast bir B-Movie olmakla beraber Gore filmlerinin atası sayılabilecek bir film. Film o dönemde bütçesinden daha fazla gişe sağlamış. Yönetmen / yapımcı filmin reklamını iyi yapmış. Bununla birlikte filmi günümüz şartları ile değerlendirirsek pek tatmin edici olmadığını söylemeliyim. Ancak önemli olan o dönem ne hissettirdikleri.

Elbet bir filmin iyi olduğunun ispatı her dönem aynı duyguyu verebilmesi ancak bu korku filmleri için pek olası bir şey değil. Film iki günde çekilmiş. Bunu filmde hissedebiliyorsunuz. Filmde sahne devamlılığı hiç yok. Çift akşam ders çıkışında beraber manzara izlemeye gidiyor birden gündüz oluyor birden gece oluyor. Plajda uzanan iki çift karanlıkta mı aydınlıkta mı hiç belli değil. Tabi yönetmen bunu pek umursamamış onun için önemli olan filmdeki şiddet sahneleri.

Oyunculuklarda çok kötüydü diyebilirim. Kötüydü kötü olmasına ama şu plajda sevgilisi öldürülen adamın feryat figanı kadar kötü değildi. Bir de yönetmen uzattıkça uzatmış bu sahneyi. Tabi film gore olmasına rağmen şimdiki gibi şiddet dozu fazla değil. İzlenebilir nitelikte. Ancak bol bol kan da mevcut. O dönemde şiddetin de aslında hüküm sürdüğünü göz önüne alırsak filmin çok rahatsız edici olduğunu düşünmüyorum. Ancak yine de sapık katilimizin kızın dilini canlı canlı koparmaya çalışması ayrı bir konu.

Ortalıkta sön dönemde bir seri katil dolanmaktadır. Bu seri katil kadınları öldürmekle birlikte onların çeşitli organlarını almaktadır. Daha önce eşi benzerine rastlanmamış bu olay bütün halkı dehşete düşürmüştür. Polis konu hakkında soruşturma başlatmış ama hiç bir ipucu bulamamıştır. Radyolar akşamları kadınların dışarı çıkmaması konusunda uyarılar yapmaktadırlar.

Cinayetleri işleyen ise Fuad Ramses adında bir adamdır. Fuad eski dini inançlar ve ayinler hakkında bir kitap yazmıştır. Amacı ise eski kötü Mısır prensesini tekrar hayata döndürmektir. Onu canlandırmak için gerekli olan malzemeleri bu insanalrı öldürerek yapar. Öldürdükleri kişiler de aslında kitabını alan kişilerdir. Yani konu hakkında bilinçli olan kişiler.

Ramses amacına doğru ilerlerken polis memuru Pete Mısır kültürüne meraklı olduğundan dolayı olayı çözer. Tam ayin başlayacakken Ramses’i kovalamaya başlar. Ramses kaçar ancak kendini kurtaramaz. tabi Ramses’in ölümü de çok iyi olmaz. kendisi çöp kamyonunun arasına sıkışarak can verir.

Film çok iyi olmamakla beraber bir çok şeyin öncüsü konumunda. bu sebepten dolayı izlemekten bir şey çıkmaz. Zaten 67 dakikalık süresiyle bir diziden daha kısa.

Yönetmen: 

Senaryo: 

Oyunuclar:

Det. Pete Thornton (as Thomas Wood)
Fuad Ramses
Suzette Fremont
Mrs. Dorothy Fremont
Frank, police captain

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0056875/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?