Blood: The Last Vampire

Film Türkiye’de vizyona yani girdi. Bende filmi yazmak için vizyona girmesini bekledim. Öncelikle belirtmek lazım ki film animenin tadını vermiyor (animeye de daha sonra değineceğim). Zaten birebir bir uyarlama beklemek saçmalık olurdu.

Ama şunu söylemeliyim ki filme o kadar yatkın bir anime olmasına rağmen film animedeki zevki vermemiş. Bu arada filmin yönetmenliğini Chris Nahon yapmış. Daha önce hiç filmini izlemedim ancak bu filmde ona biraz ağır gelmiş gibi geldi. Animede her ne kadar kısa olup hemen tüketilmesine rağmen film de biraz geçen süreyi hissediyor gibisiniz. Animenin o ayrıntılı atmosferi filmde karşımıza çıkmıyor.

Saya rolü için Koreli olan Gianna Jun düşülmüş olması biraz gözüme battı. Elbette rolü hakkıyla yerine getirmiş ancak çıtı pıtı bir Japon kızımızda bu işin üstesinden rahatlıkla gelebilirdi.

Yokota’da Amerikan üssünde geçiyor film. Saya Amerikan hükümeti ile gizli bir şekilde çalışan bir vampirdir. Amacı vampirleri, onların kraliçesini öldürmektir. Bunun sebebini Saya’nın babasını ve ustasını öldürmesinden kaynaklandığını anlarız. Tabi Amerika’da bunu kullanmaya karar veri. Saya Amerikan üssüne gelerek vampirleri sıraya geçirmeye başlar. Tabi üs komutanının olaydan haberi yoktur. Üssünde gerçekleşen cinayetleri araştırırken öldürülür. Babasının öldüğünü gören Alice ise korunmak için Saya’nın yanına gider ancak Saya’nın durumundan haberi yoktur.

Kıyasıya bir mücadele başlar Saya ve vampirler arasında tabi baş kraliçe ile de final dövüşü. Animede olduğu gibi filmde de konu havada kalmış. Hikaye ortalarda bir yerden başlıyor. Kim kimdir ne nedir pek anlayamıyorsunuz. Ancak flash back ile Saya’nın geçmişine dönmesi en azından bize Saya hakkında bilgiler veriyor.

Bol hareket olan bir film, ama dediğim gibi bir şeyler eksik. Ancak son dönem vampir filmleri ile kıyasladığımızda başarılı bir film. Şunu da eklemeden geçemeyeceğim. Amerikalılar animeleri uyarlayamıyorlar…

İzlenecek bol hareketli bir film…

Yönetmen: Chris Nahon

Oynayanlar:

Gianna Jun Saya (as Gianna)
Allison Miller Alice Mckee
Liam Cunningham Michael
JJ Feild Luke
Koyuki Onigen
Yasuaki Kurata Kato Takatora

Linkler:

www.sonypictures.com/movies/bloodthelastvampire/

http://www.imdb.com/title/tt0806027/

2 Comments

  1. Ben daha kötü çıkar umuduyla(!) gittim sinemaya açıkçası. Ama o kadar kötü çıkmadı. Ha, iyi de değildi o ayrı! Ama vampirlerin(nasıl vampirse artık) vücuda gelmiş hallerine bayğı bir güldüm doğrusu. Ama tüm bu olumsuzlukları Saya’yı yetiştiren samuray rolündeki Yasuaki Kurata sildi süpürdü valla. Üstelik, Onigen’in Saya’ya, “Yavrum evladım, kendi ırkına niye bu kadar hunharca yaklaşıyorsun” bazlı eleştirisi de müthişti. Şöyle bir düşününce hak vermemek elde değil 😀

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: