Boksuneun naui geot / Sympathy for Mr. Vengeance

Ustan yönetmen Chan-wook Park‘ın intikam üçlemesinin ilk filmi Boksuneun naui geot. İkinci filmi Old Boy‘a daha önce blogta yer vermiş, hatta en iyi onbeş Kore filmi sıralamamda başlara koymuştum. Biraz sıra sektesine uğramış olsa da şu an için bir  Boksuneun naui geot yazısı yazmayı borç bilirim… Öncelikle filmin Old Boy’daki beklentileri karşılamadığını söyleyerek başlamalıyım, çünkü bu film Old Boy’daki gibi film başlar başlamaz insanı içine çeken bir gerilime ve öyle insanın kafasına balyoz gibi vuran bir finale sahip değil. Bir Old Boy beklentisi içerisinde olan izleyici hayal kırıklığına uğrayacaktır. Daha sakin, daha karışık, yeryer durağan ve geçit bilmeyen görüntüleri ile aslında iyilik uğruna yapılan kötülükler ve toplum eleştriilerinin yargılarını göz önüne seriyor. Aslında bu film Old Boy ile karşılaştırılmamalı, ayrı bir statüte incelenmelidir…

Boksuneun naui geot ilk yarısında olaydan çok sonuç getirmekte karşımıza. Yani finali aslında başında. Üçlemenin ilk filmi olması sebebi ile intikamlar birbirine girmiş, izleyinin anlayacağı sadelikte değildir. Ancak insan olarak iç muhasebesini iyi yaptırtan bir film. Değinilmesi gereken bir diğer nokta ise, filmdeki şiddet sahneleri. Birçok kişiye bu sahnler rahatsız edici gelebilecktir, ancak benim gördüğüm kadarı ile sahnelerde bir abartı bulunmamakta.

Karakter seçimleri oldukça başarılı. Yazılırken de karakterler kesinlikle güzel oturtulmuş. Her bir karakter birbirinden, farklı ve renkli. Sağır dilsiz Ryu, böbrek hastası ablası, onun komünist yeşil saçlı sevgilisi, organ mafyaları, delisi, mekanlar hesaplaşmalar her bir nokta ve karakter, insanın aklında yer edici.

Filmde intikamlar iç içe geçmiş demiştik. Aslında filmi anlaşılmaz kılanlar da bu sahneler. Ancak bu içe geçişler, hikayenin bir bütün olarak, olaylarla alakası olmayan insanların da bir olaya nasıl dahil olduğunu gösteriyor. Ryu böbrek hastası kız kardeşi ile yaşamaktadır. Eğer böbrek nakli yapılmazsa kardeşi ölecektir. Sorunun çözümünü organ mafyasından böbrek almakta görür ancak onlara verecek parası yoktur. Bu sebepten dolayı fidye için küçük bir kızı kaçırır. Tabi iş sadece kaçırmakla bitmez.

Parayı alır ve adamı bağlayarak geri döner ama bu arda ablası ölür, onu gömeyim derken küçük kız nehirde boğulur. Bu kezde küçük kızın babası, Ryu’dan intikam almak için dolanır ortalıkta…Tabi olay bu şekilde de bitmez bir de organ mafyası sorunsalı vardır ortada…

İç gıcıklayan bir film aslında. Kimin av kimin avcı olduğu belli değil. “İyi şeyler için suç işlemek gerçekten suç mudur?” sorusunu izlerken bize sık sık sorduran bir film… Bir yerden sonrada artık intikam duygusunun insanı nasıl duygusuzlaştırıp insanlıktan çıkardığına şahit oluyoruz.

Chan-wook Park kesinlikle insan psikolojisinin derinliklerine iyice inip, bunu sistem ve toplum eleştirisi ile birleştirerek tam anlamıyla yansıtabildiği bir film çıkartmış ortaya. Filmde diyalogları toplasak 20 dakikayı geçmez. Bu da filmin ana karakteri olan Ryu’nun dilsiz olmasından kaynaklı. Yönetmen burada onun çerçevesinden bakarak yer yer sessizleştirdiği karelerle bize farklı bir deneyim yaşamış. Teknik açıdan sorunsuz gözüken bir film. Senaryo ise gayet akılcı ve açıksız yazılmış ama Ryu karakterinin küçük bir planla işten sıyrılamaması ki zeni bir karaktere benziyor, biraz açık gibi duruyor senaryoda. Birde olaya diğer yönden bakarsak, intikam arzusu ile yanan bir kişi için mantıktan ne kadar bahsedebiliriz?

Film kesinlikle izlenmesi gerekenler arasında… Bir Chan-wook Park klasiği ve Kore Sinemasının en iyilerinden…

Yönetmen: Chan-wook Park

Senaristler: Jae-sun Lee, Jong-yong Lee, Mu-yeong Lee, Mu-yeong Lee,Chan-wook Park

Oyuncular:


Kang-ho Song Park Dong-jin

Ha-kyun Shin Ryu

Doona Bae Cha Yeong-mi

Ji-Eun Lim Ryu’s Sister

Bo-bae Han Yu-sun

Se-dong Kim Chief of Staff

Dae-yeon Lee Choe

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0310775/

en.wikipedia.org/wiki/Sympathy_for_Mr._Vengeance

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?