Bornova Bornova

Başarılı bir film. Öncelikle bunu demem lazım.Filmin karın ağrısı olduğu belli, bunu da çok başarılı ve farklı bir şekilde yansıtmış. Yönetmen günümüz geçliğinin sorunlarına bakış atarken bunu sıkmada başarılı bir şekilde yapmış. Karakterler ve başarından geçenler belki de hepimizin başından geçen olayları kapsamakta. Filmi belki de en sevilir kılan bu. Bir filmden çok birimizin hayatından kesitler almış izliyoruz gibi geliyor insana.

Tabi her şey böyle bilindik olunca hikayenin sonunu yazmakta zor olmuyor. Çekim teknikleri filmi izlenebilir kılıyor ama her şeyin geçmişten bir şey çağrıştırması filmi sıradan yapıyor. Filmi izledikten hemen sonra bile aklımda kalanları tek sahne daha filmin ilk başlarında, sanıyorum, ayaklarından asılmış  bir kazı tokatlamasıydı. Filmde bunun dışında aklımda kalan sahne hatırlamıyorum. Tabi burada Bornovalı / İzmirli olanların filmi daha fazla beğenecekleri kesin. Çünkü bildikleri yerleri görmek onlara daha fazla mutluluk verecek beğenisini arttıracaktır. Ancak benim gibi bilmeyen ve görmeyenler ise zaten kesit olan hikyede, ismi ön plana çıkmasına rağmen mekanı tam anlamıyla tanımlamayacaklardır.

Oyunculuklara geldiğimizde çok normal, sıradan. Tabi bu film içi de böyle bir oyunculuk olması gerekmekte. Yani oyunculuklar başarılı. Oldukça doğal, göze çarpmıyor. Karakterlerin doğal olmasının da buna etkisi var tabi herkesin bildiği olduğu kişiler. Ama yinede yiğidi öldürüp hakkını yemeyelim.

Peki film çok mu iyi? Bu soruyu neden soruyorum, aynı dönemde Kosmos ile birlikte, Altın Portakal En İyi film ödülü almıştı. Kosmos bu film ile kıyaslandığında bir kaç gömlek yukarıda daha destansı kalıyor. Ancak ödüllere yansıyanlar bu değil. Tabi şimdi ödül eleştirisi yapmayacağım. Filme genel olarak baktığımızda akışı itibari ile herkesin izleyemeyeceği bir film.

Fİlmin aşırı derecede küfürlü olmasına ben takılmadım. Bu şekilde olduğunu belirteyim ki küçük bir tanıtım yapmış olayım. Ancak bu küfür kesinlikle abartılmadan günlük hayatta olan şekilde. Yani bizde etrafımıza baktığımızda dört dörtlük konuşan insanlar görmüyoruz. Bunlar normal şeyler. Bornova Bornova başta da belirttiğim gibi bir soruna değiniyor. Bu soruna değinirken de çözüm üretmek yerine sorunu direk yansıtmayı seçmiş. Ancak gençlik hep mi böyle? Yada belli okul öğrencileri hep bu şekilde mi tartışılır. Tabi bu filmde gördüğümüz bir başka şey var ki o da kadınların ne kadar yılan olduğu… Aslında bunu belli bir yere sıkışmış ve kendini tam anlamıyla yetiştirememiş insanların kendi aralarıdaki entrikaları olarak değerlendirebiliriz.

Evet genel olarak güzel ve izlenmesi gereken bir film Bornova Bornova. Türk Sinemasının son dönmede iyi örneklerinden biri.

Senarist – Yönetmen: İnan Temelkuran

Oyuncular:


Öner Erkan
Hakan

Kadir Cermik
Salih

Damla Sönmez
Ozlem

Erkan Bektas
Murat

Öner Ates
Ali Onur

Murat Kiliç

Hasan Sahinturk
Omer

Linkler:

http://www.bornovabornovafilmi.com/

http://www.imdb.com/title/tt1548542/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?