Brendan Et Le Secret De Kells / The Secret Of Kells

2009 yapımı bir animasyon The Secret Of Kells. Uzun süre izlemiş hatta bloga yazmış olduğumu düşünüyordum. Ancak yaptığım araştırma sonucunda gördüm ki yazmamışım. Bu aslında benim için büyük bir kayıp denebilir. Unutuyorum, sanırım artık yaşlanıyorum. Filmin bir diğer özelliği ise 2010 en iyi animasyon Oscarlarına aday olması. Zaten sonuna kadar da haklı bir adaylık bu.

Öncelikle Kels Kitabı hakkında küçük bir bilgi vermek gerekir diye düşünüyorum. Kitap İrlanda’nın kutsal hazineleri arasında ve orjinal adı Leabhar Cheanannais. Kels kitabının büyük özelliklerinden biri ise, el ile yazmalı ve işlemeli bir İncil olması. Kitabın Kells adını alması ise Kells’ler tarafından yazılmasından kaynaklanmakta.

Filmde ise Kells kitabının yazım sürecini anlatmakta. Kells Manastırı Vikingler tarafından tehdit altındadır. Aslına bakılırsa tüm İrlanda tehdit altındadır. Kells rahipleri manastırlarını korumak için, gece gündüz çalışarak, manastırın etrafına yüksek bir sur örmektedirler. Manastırın Baş rahibi, Cellach bu kararı manastırlarını korumak için almıştır.

Surların tamamlanmasına az kalmıştır. Bu arada Cellach yeğeni Brendan”a sur dışına çıkmasını yasaklamıştır. Tabi küçük çocuk meraktan sürekli surların öresinin hayalini kurmaktadır. Ancak Cellach’tan korkusundan hareket edemez. Günün birinde Kells’e Kells Kitabı’nın yazarlarından biri olan Adrian gelir. Kelss Kitabı daha yazılmadan meşhur olmuştur. Bu sebepten dolayı onu gizli olarak kaleme almaktadırlar. Bir gün Cellach ve Adrian kitap hakkında konuşurken Brendan buna tanık olur ve kitabı görmek için çabalar.

Brendan ne yapar eder, Adrian’dan kitap hakkında bilgileri alır. Tabi karşılığında ise mürekkep yapmak için tohum toplaması gerekmektedir. Brendan öncelikle surların dışına çıkma fikrine sıcak bakmaz ama kitap için bunu yapar. Ormana gittiğinde ise onu kurtaran bir orman perisi ile tanışır. Orman perisi Aisling iyi bir arkadaşlık kuran Brendan tezhip konusunda ustalaşmaya başlar. Bu konudaki başarısını Adrian görür ve kitabı onun bitirmesini söyler.

Brendan kendine güvenemez. Zaten amcası Cellach’da bundan hoşlanmamaktadır. Brendan orman perisi Orman perisi Aisling ile arkadaşlık yaparken bir yandan da kitabı yazmaya başlar. Ve tabi ki vikingler beklenen saldırıyı yapar. Tabi saldırıya karşı Cellach yeğenini korumak için kendini feda eder. Vikiglerle olan baskını orman perisinin de yardımı ile geri püskürtürler ve sonunda Brendan kitabı bitirir.

Çizimler, müzik, hikayesi ile oldukça başarılı bir animasyon. Çizimleri bana minyatür sanatını hatırlattığından filmi biraz daha sevdim. Film Kells Kitabı üzerinden, kültür eserlerinin korunması gerektiği mesajını oldukça başarılı bir şekilde veriyor. Kesinlikle izlenmesi gereken filmler arasında.

Yönetmen: Tomm Moore, Nora Twomey (2. yon), Ross Stewart (Sanat ön.)

Senaryo: Tomm Moore, Fabrice Ziolkowski

Seslendirenler.


Venise du Bois du Roy Pangur Ban
Brendan Gleeson Abbot Cellach

Liam Hourican Rahip Tang / Leonardo

Mick Lally Aidan

Michael McGrath Brendan

Evan McGuire Brendan

Christen Mooney Aisling

Paul Tylack Rahip Assoua
Paul Young Rahip Square

Linkler:

http://newvideo.com/secretofkells/

http://www.imdb.com/title/tt0485601/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?