Bülent Yıldız – Zifir

Kitab-ı Zuhur‘dan sonra beğendiğim yazarlar arasına girmişti Bülent Yıldız. Gerek hikaye kurgusu gerekse anlatım dili oldun son dönem yeni okuduğum yazarlar arasından bir çırpıda sıyrılmıştı. Tabi bu durum biraz da ikinci kitap nasıl olur korkusunu da yanında getirmişti. Ancak ancak yeni kitabı Zifir, benim bu korkumun yersiz olduğunu kanıtladı.

Kitab-ı Zuhur gibi Zifir’de anlatım açısından çok zengin. Hatta tasvirler bir tık daha öteye geçmiş diyebilirim. Anlatım zenginliği o kadar muazzam ki metni okumaya ara bile verseniz, tek cümlesi ile metin sizi tekrar kendine çekip kurguya sizi dahil ediyor. Kitabın çok zengin bir anlatımı var. Yani edebi diyeceğimiz cinsten.

Kitapta en çok beğendiğim kısım ise ilk bölümlerdi. Ayrıntılar o kadar fazlaydı ki sizde karakterle birlikte kendi kıyametinizi yaşıyordunuz. Hikaye bir yerden sonra gerçek hayata dönerek benim elimden düşürmeyip keyifle ve merakla okuduğum satırların üzerine bende biraz soğuk duş etkisi yaratmış olsa da, bu kısımdaki diyaloglar ve anlatım dili sonuç olarak farklıymış gibi gözüken bu iki bölümün bağlantısı beni oldukça memnun etti. Oldukça keyifliydi.

Gelelim kitabın konusunda. Yine nasıl anlatırım bilmiyorum. Tam bir açıklama olmayacak ama hikaye genç güzel bir eylemcinin yaralı bir halde iki arkadaşın hayatına girmesini konu alıyor. (Evet kesinlikle olmadı.)

Bence ne hikayeyi öğrenmek için kendiniz okuyun. Son dönem okunması gerekenler arasında Zifir. bu vesile ile üçüncü kitabı da beklemekteyiz.

Kitap Arkası:

Saf ve katıksız susuyorum. Kimseye değil kendime susuyorum. O kadar içiyorum ama aklıma sana diyebilecek güzel bir söz bile gelmiyor yine susuyorum. Tamam, iltifat bahsinde sınıfta kalabilirim ama his bahsinde hayat birincisiyim. Bu yüzden uyandığında bana aklına bir dirhem bile iltifat gelmeyen katıksız Aziz Okur diyebilirsin, sana kızmam.

Bir adam iki kurşunla vurulur. Dan! Dan! Sonra uyanır, kendini yoklar, aynada aksine bakar, bir daha bakar… En iyisi Aziz Okur’u bulmaktır. Müptezel, zaman tamircisi, uzun boylu sıska Aziz Okur’u… Hayat dediğin muamma, soru işareti bildiğin…

Melaikeler, on kollu sürüngenler, tuhaflar, bilenler, yanılanlar, Hüsrev Tiryaki’nin retorik eserini okuyanlar… Orhan Gencebay’dan “Mevsim Bahar Olunca”yı dinleyenler… Neredesin ey Aziz Okur, nerdesin? Küfretmezsen iyi olur…

Bülent Yıldız, bir nakkaş gibi “cehennet”i, bilmem kaç yıl önceyi, fakru zaruret kokusunu anlatıyor.

Zifir, fantastik ve muzip, sahici ve rahatsız edici… Yeni roman!

Yayın Evi: İletişim Yayınları

Yayın Yılı: 2014
Kitap Kağıdı
223 sayfa
13,5×19,5 cm
Karton Kapak
ISBN:9789750515811
Dili: TÜRKÇE

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: