Bulshinjiok – Bool-sin-ji-ok

İlginç bir konuya sahip Bulshinjiok. Başarılı bir şekilde işlenmiş. korkudan çok bir gerilim filmi. Her dakikasında da gerilimini koruyor. Bu konuda film tatmin edici ancak bazı sahnelerin tekrar niteliği taşıması benim canımı biraz sıktı. Buna rağmen bir kaç olayın farklı bir şekilde başarılı bir kurgu ile sunulması filmin başarılı sayılma oranını arttırıyor.

Görsellik ve müzikler başarılı bir şekilde kullanılmış. İzleyiciyi gerelim korkutalım diye gereksiz yere efektlere pek rastlamadım filmde. Oyunculuklar başarılıydı. Sanki bir noktada finalde duyguyu tam aktaramamış gibi geldi bana. Aslında filmden çok iyi korku, gerilim (bu iyi sayılır) ve dram çıkabilirmiş.

Hee-Jin, Seul okuyan bir üniversite öğrencisidir. Bütün günü okul, iş, ev, arasında geçmektedir. Son zamanlarda geç yatmasına rağmende garip rüyalar görür. Bir gün uyku arasında annesinden telefon gelir. Annesi telefonda kız kardeşi So-Jin’in kaybolduğunu söyler. Hee-Jin, uyandığında bunun gerçek olup olmadığından şüphe eder. Ancak telefona baktığında gerçekten konuştuğunu görür. Apar topar annesinin ve kardeşinin yaşadığı yere gider.

So-Jin 14 yaşında ve öğrencidir ancak son dönem yaşadığı psikolojik sorunlar yüzünden okula bitmemektedir. Bir gün evden çıkmış ve bir daha dönmemiştir. Hee-Jin eve geldiğinde annesini saplantılı bir şekilde So-Jin’in eve dönmesi için dua ederken görür. Annesi polise haber vermemiş, onun tanrı tarafından gönderileceğini düşünür. Bu durum onda saplantı halini almıştır. Öyledir ki kadın inanmayanları evine bile almaz.

Hee-Jin, olayı polise bildirir. Polis dedektifi Tae-Hwan olayı araştırmaya başlar. Önceleri So-Jin’in kaçmış ve ortaya çıkacağını düşündüğünden olayı pek ciddiye almaz. Ancak Bir süre sonra So-Jin’in komşuları olan Jeong-Mi damdan düşer ve boynuna geçmiş iple sarkarak ölür. Kadın ölmeden önce So-Jin’e üzgün olduğuna dair bir not bırakmıştır. Hee-Jin ve dedektif Tae-Hwan olayı araştırmaya başlarlar. Bu sırada apartman görevlisi ve bir kaç apartman sakini de ölü olarak bulunur.

Araştırma devam ettikçe olar bir hayalet hikayesine döner. Tabi ne dedektif ne de Hee-Jin buna inanmaz. Ancak anlatılanlar karşısında gerçek olduğunu fark ederler. Hee-Jin’in annesi ile tüm olayların dışında her gün sürekli kiliseye dua etmeye gitmektedir. Bir gün Hee-Jin annesinin gittiği kiliseye gider ancak annesinin aylardır oraya gelmediğini öğrenir.

Bir kaç hikayenin bileşkesi başarılı bir şekilde yapılmış. Korku filmi olmamakla beraber koru filmi olarak izleyenleri tatmin etmeyecektir. Bir gerilim ve gizem filmi olarak başarılı. Bence filmin dram yönünü arttırsalarmış daha iyi olurmuş. Ancak izlenebilecek bir film.

Yönetmen: Yong-Joo LeeLee Yong-ju

Senaryo: Je-yong LeeLee Yong-ju

Oyuncular:

Young-nam Jang
Su-kyeong
Bo-yeon Kim
Anne
Chang-jik Lee
Hie-kyung Moon
Kyeong-ja
Sang-mi Nam
Hee-jin
Ji-eun Oh
Jeong-mi

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1535472/

http://asianwiki.com/Possessed_(2009-South_Korea)

http://www.hancinema.net/korean_movie_Living_Death.php

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: