Büyü

Vakti zamanda çık söylencesi olan Büyü filmini bende sonunda izleme şerefine nail oldum. Hani ilk gösteriminde yangınlar çıkmıştı, çekim boyunca bin bir türlü musibet bunları bulmıştuya pek bir merak ettim…
Filmi izledikten sonra şunu düşündüm. Bizimkilerin başına bir filmle bu kadar olay geliyorsa, acaba Tayvanlıların durumu nasıldır? Hala merak içersindeyim.

Aslında filmin yönetmeni ve senaristi biraz daha fazla Tayvan kokru filmi izleselermiş daha iyi olacakmış ama bu kadarını kafi görmüşler. Filmin adı her ne kadar büyü ise bana daha çok cin filmi gibi geldi. Gereksiz sahneler olduka fazla. Kadının birini öldürmek için büyü yaptırıyorsunuz gruptaki herkes ölüyor. Hadi onu da geçtim, “büyü” biraz sapıtıp kızlara tecevüz bile ediyor.
Filmin en sediğim sahnelerinden biri ise sevişme sahnesiydi takdir etmeliyim filmin süresi boyunca tek inandırıcı sahne o geldi bana. Film son dönem korku sinemasında olduğu gibi bol kanlı olarak düşünülmüş ancak sanırım kan tedarikinde bir problem yaşanmış olacak ki gördüğümüz fışkıran şey kandan başka herşeye benziyor.
Filmin konusuna gelelim;
Filmimiz, 700 yıl önce Artukluların, yaşadığı yere bir büyücünün gelmesi ile başlıyor. Bu büyücü kız çocuklarının diri diri gömülmesi için halkı kandırıyor. Bir baba kızını vermek istemiyor. Eşinin ölümünden bir süre sonra yeni bir eş bulup kendine evleniyor. Ancak kadidın kızı çekemediği için büyücüye gidip kızın ölmesi için büyü yaptırıyor ve baba kızını öldürüyor.
Günümüze dönüyoruz.  Bir grup arkeolog kazı için bu 700 yıl önce yaşanan olayın geçtiği yere gider. Öncelikle oraya yakın halk bu hikayeyi anlatır ve o köyün lanetli olduğunu gitmemeleri gerektiğini söyler. Ancak kimse inanmaz ve giderler. Köye vardıklarında garip olaylar olmaya başlar. Bu arada istanbulda da ekipte bulunan Ayşe’ye büyü yaptıran arkadaşı da olaya tuz biber olur. Tüm doğa üstü ürkütücü olaylar birbirinin üstüne biner ve herkes sırayla öldürülmeye başlar…
Tabi final şaşırtıcı olacak ya öldüreni de görürüz son dönemin flahs efekti, flash backler ile.
Yonetmen:
Orhan Oguz
Senarist:
Servet Aksoy
Safak Güçlü
Oyuncular:
Ece Uslu Aydan
Nihat Ileri Profesor
Özgü Namal Sedef
Suna Selen Büyücü
Dilek Serbest Ceren
Serhat Tutumluer Tarik
Ipek Tuzcuoglu Ayse
Ebru Ürün Ebru
Okan Yalabik Cemil
Linkler:
http://www.imdb.com/title/tt0424873/
tr.wikipedia.org/wiki/Büyü_(film)

 

Yorumlar

“Büyü” için bir yanıt

  1. tuğba avatarı

    çok ayıba kaçan durumlar var büyümü erotik mi belli değil…

Siz ne düşünüyorsunuz?