Cain and Abel / 카인과 아벨

Dizi adından da anlaşılacağı gibi Habil ile Kabil’in hikayesinden esinlenerek oluşturulmuş. Ben dizinin ismini ilk gördüğümde bu mitolojik hikayenin yorumlandığı sanmış yayınlandığı dönemde diziyi indirerek dvd’ye hapsetmiştim. Dizinin 2009 yılında yayınlandığını hesaba katarsak yaklaşık 3 yıl dizi hapis kalmış. Geçtiğimiz günler dvd’leri kurcalarken buna benzer bir kaç dizi daha çıktı karşıma.

Habil İle Kabil’i daha önce neden izlemediğimi de düşünür oldum. Dizinin baş rollerinde So Ji Sub ve Shin Hyun Joon gibi isimler var. Kötü iş çıkmayacağı belli. Yönetmen ve senaristte fena iş yapan kişiler değillermiş. Velhasıl kelam izlemek bu döneme nasip oldu.

Dizi bir çölde Lee Cho In’in vurulması ile başlıyor ve Lee Cho In başından geçenleri bize anlatmaya başlıyor. Dizinin ilk dakikaları o kadar hızlı başlıyor ki dizinin aksiyonu düşünce sanki dizi bitmeyecekmiş gibi geliyor size. Dizi iki kardeşin arasındaki çekişmeyi konu alıyor. Lee Cho In ve Lee Seon Woo her ikisi de başarılı başarılı bir cerrahtırlar ve birbirleri ile çekişmektedirler. Lee Cho In hastanenin acil merkezine dönüştürülmesi ve Lee Seon Woo da bir cerrahi merkeze dönüştürülmesini istemektedirler. Babaları ise beynindeki tümör yüzünden bilinçsiz bir şekilde yatmaktadır. Anneleri ise hastanenin başkan yardımcısıdır. O da cerrahi bir merkeze dönüşmesini istemektedir hastanenin.

Lee Cho In Çin’e bir doktorun ameliyatını izlemek için gittiğinde burada annesi tarafından kaçırtılır ve öldürtülür. Çölde kalan Lee Cho In ölmez,Kuzey Koreliler tarafından bulunur ve onların yanlarına alınır. Lee Cho In onlarla birlikte yeni bir kimlik sahibide olmuştur. Lee Seon Woo kaybolan kardeşini çocukluk arkadaşı ve Lee Cho In’in sevgilisi Kim Seo Yeon ile arar. Lee Cho In’i Çin’de bir hapishanede bulur ama tanımamazlıktan gelir. Lee Cho In hafızasını kaybettikten sonra onu yanına alan ve kardeş gibi oldukları Oh Kang Chul ile hapishaneden kaçarlar ve burada Oh Kang Chul öldürülür. Oh Kang Chul ona kardeşinin Güney Kore’ye kaçtığını ve onu bulup dikkat etmesini ister.

Lee Cho In yeni kimliği olan Oh Gang Ho adıyla Güney Kore’ye sığınır. Devlet ajanları onu Oh Kang Chul’un kardeşi ve aynı zamanda Çin’de rehberi olan Oh Young Ji’nin yanına götürürler. Oh Young Ji onun Lee Cho In olduğunu bilir ve daha önce tanıştıkları Lee Seon Woo’yu arar. Lee Seon Woo onun bu iş bulaşmamasını başının derde gireceğini söyler. Bu sebepten Oh Young Ji susar. Ancak Lee Cho In yavaş yavaş her şeyi hatırlamaya başlar. Bu sırada  Lee Seon Woo her şeyi elinden aldığını düşündüğü Lee Cho In’in yarım kalan işini bitirmek için Çin’deki adamları bulur ve onları tekrar tutar. Lee Cho In hem kendini kurtarmaya çalışır hemde kendini öldürmek isteyenleri bulmaya çabalar ve kendisi ve ailesi hakkında da gerçeklere ulaşır.

Dizi oldukça başarılı bir şekilde kurgulanmış. Hikayede açık yok denebilecek kadar az. Oldukça fazla tıbbi terim kullanılmış ve bu terimlerin açıklamaları ekranda yapılmış bu da ayrı bir hoşuma gitti. Dizi oldukça akıcı ilerliyor. Dizi yirmi bölüm ama sanki on sekiz yapsalardı da bazı bölümlerde dozajı hiç düşürmeselerdi daha iyi olurdu. Sonuçta olmuş bitmiş.

Diziyi izlerken karakterlerlevçok etkileşime giriyorsunuz. Karakterler ve oyunculuklar o kadar başarılı ki gerçekten de iki kişinin didişmesini izliyor gibisiniz. Hikaye kendine çok başlıyor. Ama böyle sürekli birbirinin etrafında dönen tesadüfler silsilesi biraz daha ayrıntılı olabilirmiş. Rehber buluyorsun, rehber daha sonra sana yardım eden adamın kardeşi çıkıyor vs.. vs.. Sonuçta hikaye nasıl kurgulanacak bir şeyler olması lazım değil mi?

Sonuç olarak Cain and Abel / 카인과 아벨 bizim Doktorlar dizisine bin basan aksiyonu, dramı yerli yerinde başarılı bir dizi. Kesinlikle izlenmesi gereken K-dramalar arasında. Meraklısıysanız izleyin derim. Hatta meraklısı olmasanızda.

Yönetmen: Kim Hyung Sik

Senaryo: Park Kye Ok

Oyuncular:

So Ji Sub … Lee Cho In / Oh Gang HoShin

Hyun Joon … Lee Seon Woo

Han Ji Min … Oh Young Ji

Chae Jung Ahn … Kim Seo Yeon

Jang Yong … Lee Jong Min (Seon Woo babası)

Kim Hae Sook … (Seon Woo annesi)

Linkler:

http://wiki.d-addicts.com/Cain_and_Abel

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?