Californication

Bu diziyi neden sevdiğimi tam anlamıyla anlatamam. Hank Moody karakterinin çekiciliğinden midir, iticiliğinden midir yoksa daha farklı bir şey mi vardır emin değilim. Ancak öyle bir şey ki diziyi izlemeye başladığınızda kendinizi kaptırdığınızı hissediyorsunuz. fantastik bir hikaye ya da gizem yok. Her şey olabildiğince sıradan. Tabi sıradan dediysem Hank’in onuncu saniyede bir hatunu yatağa atmasından bahsetmedim.

Dizinin yaratıcısı Dawson’s Creek ‘ten de hatırladığımız, Tom Kapinos. Aynı şekilde Dawson’s Creek’te yakaladığı başarıyı bu dizide de yakalamış Tom Kapinos. Ancak dizinin en ağır bombası başrol oyuncusu David Duchovny. Kesinlikle David Duchovny o kendisini tanıdığımız X Files karakterinden çıkmış, hatta bu diziden sonra X Files’ta kendisinin oynamadığını söylesem doğru olur herhalde. David Duchovny bu dizide tek kelimeyle iyi bir oyuncu olduğunu kanıtlıyor.

Tabi sadece David Duchovny ile yürümüyor olay, yan karakterlerin dizinin ilerlemesine etkisi de büyük mesela yakın arkadaşını canlandıran, Evan Handler ve Pamela Adlon‘da kesinlikle dizinin en eğlenceli karakterlerini oluşturmuşlar. Bu arada Hank karakterinin vazgeçemediği sevgilisini oynayan Natascha McElhone‘i de unutmamak lazım.

Dizi öyle bir şey ki, biraz klişelerin dışında. Yani iyi karakterimiz başından geçen kötü olayları atlatıp, mutlu mesut yaşamıyor. Burada ana karakterimiz, battıkça biraz daha batıyor. Karakterler, oldukça sıradan, her biri ne çok iyi ne çok kötü. Karakterler tüm pislikler, tüm mükemmellikleri ile karşımızda. Mutluluğu yakalamış olsalar bile bu sonsuza dek sürmüyor. Gün geliyor kaybedip yine aynı boktan bataklıklarına saplanıyorlar. Belki de dizinin en çekici tarafı bu.

Dizi şu an beşinci sezonun hazırlıkları içerisinde. Ancak dördüncü sezon finali sanki dizinin finali gibi olmuş. Yani bir yerde her şeyi bitirmiş, olması gerektiği gibi olmuş hissini veriyor. Tek korkum beşinci sezonun bu gidişatını bozup diziyi zora sokmaması. Ancak bu konuda da senaristlere güveniyorum desem yalan söylemiş olmam.

Dizi Hank Moody’nin başından geçenleri anlatıyor. Hank bir yazar. Ancak yazamayan bir yazar. Çıkarttığı kitaplarla bir dahi olarak görülmüş ancak ondan sonra o kadar kendini heba etmeye başlamış ki gereksiz biri oluvermiş. Günlerinin çocuğunu, kadın ve alkolle geçirir olmuş. Karen diye birine aşık. Ondan 13 yaşında bir kızı da var hatta. Karen de ona aşık ama toparlaması ve onun bu gidişatı yüzünden pek yanına yanaşmıyor.

Marcy ve Charlie ise beraber yola çıktıkları arkadaşları. Her şeyleri bir gidiyor desek yeridir. Ancak sanki Hank etrafındakilere de şanssızlığını onlarada bulaştırmış gibi.

Dizi hayatı anlatıyor. Bu da olmaz desekte yer yer kurgusu içerisinde her şeyi başarı ile vermiş. Dizi erotik, komedi, dram olarak tanımlanabilir. Beşinci sezonun başlayacağı sizi korkutmasın yaklaşık yirmi beş dakikalık süresi ile çerez gibi geliyor insana. zaten diğer bölümler de ister istemez kendisini izlettiriyor.

Oluşturan: Tom Kapinos

Oyuncular:

David Duchovny
Hank Moody
Natascha McElhone
Karen
Madeleine Martin
Becca Moody
Evan Handler
Charlie Runkle
Pamela Adlon
Marcy Runkle
Madeline Zima
Mia Lewis

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0904208/

http://www.sho.com/site/californication/home.do

Yorumlar

“Californication” için 2 yanıt

 1. Kişisel Depresyon Anları avatarı
  Kişisel Depresyon Anları

  6. sezonu bitirmiş bulunmaktayız. Sanırım 7. sezonda bize göz kırptı. Bitmesini istemediğim dizilerden biri de Californication. Başlarda biraz daha cinsellik yüklüydü ama 6. sezon itibari ile biraz daha damara girmeye başladı. Çok ta iyi olmaya başladı. Bu sezonda yine müzikler çok başarılıydı. Tim Minchin ile tanıştım mesela. Hala izlememiş olanlar için zararın neresinden dönersek kardır diyorum. Sezon arası hiç veremese mesela. Ne güzel olurdu.

 2. Kişisel Depresyon Anları avatarı

  7. Sezon itibari ile dizi final yapti. Dizinin bittiğini bilmek acikcasi bana fazlasıyla koydu. Her ne olursa olsun diziyi keyifle izliyorduk. Dizinin karakterlerini o kadar çok benimsemistim ki artik kendi cevremden birileri olup cikmislardi. Ama her güzel ay bitermiş. Californication da bitti. Bittiğine çok üzüldüm çok garipsedim. Aslinda 25 dk.ilk dizi neden devam etmezler ki.
  7. Sezon son sezondu. Sezon garip bir şekilde yeni karakterlerle başladı. Tabi bürde basit bir konuyla. Hank’in bilmediği bir oğlunun cikmasi oldukça kliseydi. Tüm sezon bu hikayenin üzerine döndü tabi bu esnada Hank’in daha da olgunlastigini gördük. Tabiki Hank ne kadar olgunlasabilir sorusunu sormadan edemiyorum.
  Aslında bu sezon diğer sezonlara oranla daha sönük, daha durgun bir sezondu bence finale yakismadi. Bu sebepten devam etmesi gerektiğini düşünüyorum ☺
  Sonuç olarak bir efsane bitti ve şimdiden özledim.

Siz ne düşünüyorsunuz?