Çalıkuşu

Bu sezon başında Kanal D ekranlarında yayınlanmaya başlamıştı dizi. Diziyi izlemem için bir çok sebep vardı. İlk olarak Reşat Nuri Güntekin‘in bu eserini çok sevmem ikinci olarakta küçüklüğümden TRT döneminden Çalıkuşu tabi dolayısıyla Aydan Şener hayranı olmam. Tabi yaşıtlarım benimle aynı fikri paylaşacaktır. Tüm bunlara ek olarak heveslendiğim dizinin ana yönetiminde Çağan Irmak isimi görmem ve yönetmen koltuğunda ise Doğan Ümit Karaca’nın olmasıydı. Tüm bu unsurlar dizinin izlenmesi için bir koşuldu benim için.

Diziye başladığımda da gerek yönetim, gerek oyunculuk, gerekse görsellik olarak diziyi çok başarılı buldum. Dönem kıyafetleri, mekanlar hikayenin işlenişi oldukça başarılıydı. Ancak bir süre dizi olması gerektiği gibi giderken birden diziden sıkılmaya başladım. Bunun en büyük etkenlerinden biri de dizinin kapalı bir kutu gibi sürekli Kamran ve Feride arasında geçen olaylara odaklanması. Dizi ne dönemin sosyal durumunu ne de gelişimini çok fazla vermiyordu.

Bununla birlikte sürekli tekrar eden Kamran ve Feride monologları, dizinin uzun süresi boyunca aksiyonun sadece belli bir bölümünde yaşanması izlenilmesi zor bir dizi olarak karşımıza çıktı. Tabi bu da dizinin bir türlü tutunamamasına sebep oldu. Dizi bu şekilde sadece belli bir kitleye hitap edebildi. Bunu genele yaymak içinde diziye entrika üzerine entrika eklenerek orijinal hikayenin çok fazla dışına çıktı. Dizim birden bire Kamran’ın heremi ve çapkınlıklarını anlatan bir yapım haline döndü. Romanın o naif tarafı dizide hiç yoktu.

Dizinin yayından kaldırılmasını düşünüyordum. İki yaklaşık yüz dakikalık dizi öyle saçma sapan saatlere alınmıştı ki izlemek için oturan bir çalışan zaten dizinin sonunu getiremeden yarıda bırakacaktı. Sonunda dizi 30. bölümde final yaptı ancak final muallakta bırakılarak belki devam da edebilirim duygusunu bıraktı insanın üzerinde. Ancak devamının geleceğini düşünmüyorum. Türk izleyicisinin kalitesine laf demiyeceğim ancak başından itibaren tutmayacak bir diziydi Çalıkuşu. Bu kadar sürmesi bile mucizeydi.

Dönem dizisi olması itibari ile dizi oldukça pahalı bir diziydi. Ancak kalitesi de tartışılmazdı. Bilhassa oyunculuklar iyiydi. Zaten genel olarak oyuncuların hepsi tem televizyon hem de tiyatro dünyasında tanınmış isimler. Ben açıkçası dizinin cast’ını çok iyi bulmakla birlikte bar rollerdeki Burak Özçivit ve Fahriye Evcen sadece onlara uygun olmaya çalışmışlar. Burak Özçivit Muhteşem Yüzyıl’daki rolünün üzerine çok bir şey koymamış hal ve tavırlar oradaki oyunculuklarına yakındı. Fahriye Evcen’i ise tam anlamıyla Aşk Tutulması’nda izlemiştim. Bu dizide kendisini daha iyi bulmama rağmen geçtiğimiz günler televizyonda denk geldiğim Evim Sensin filmindeki oyunculuğu ile de aynı buldum.

Tabi baş roldekiler bu kişiler diye ismen onlardan bahsettim ama başta da belirttiğim gibi kesinlikle yan rollerdeki oyuncular daha başarılıydılar. Bu sebepten dolayı oyuncular listesinde hepsinin adına yer vereceğim.

Ben diziyi izlerken zevk alıyordum. Bu şekilde eski klasiklerin yayınlanmasından her zaman memnun olmuşumdur. Malesef dizi politikaları sebebi ile bu işler memlekette pek olmuyor. Zaten bir sinema filmi edası ile çekilen dizilerden ne bekleyebilirsiniz ki? Dizinin ederi 60 dakikadır fazlaya gittiğinizde ne olursa olsun saçmalamaya başladığınızın kanıtıdır. Finalde zaten saçma sapan oldu. En çok acıdığım kısımda eserin bu şekilde heba edilmesiydi.

Umarım Türkiye’de çok daha fazla roman uyarlaması ve dönem filmleri çekilir aslıllarına daha uygun kalarak. Genel olarak Çalıkuşu’da oldukça başarılıydı. Ufak sıkıntıları olsa da.

Yönetmen: Çagan IrmakDogan Ümit Karaca

Senaryo: Reşat Nuri GüntekinSevgi Yılmaz

Oyuncular:

Ebru Helvacıoğlu
 Necmiye
Bengü Ergin
 Müjgan
Vahdet Çelik
 Ejder
Fahriye Evcen
 Feride
Burak Özçivit
 Kamuran
Pınar Cağlar Genctürk
 Münevver
Deniz Celiloğlu
 Selim
Günes Hayat
 Gülmisal Kalfa
Hülya Gülsen Irmak
 Dilber Kalfa
Elif Iskender
 Besime
Asli Içözü
 Sör Aleksi
Su Kutlu
 Misel
Ege Kökenli
 Mari
Begüm Kütük
 Neriman
Makbule Meyzinoglu
 Sör Matild
Mehmet Ozgur
 Seyfettin
Alptekin Serdengeçti
 Levent
Hilmi Cem
Yusuf
Hande Soral
Azelya

Yorumlar

“Çalıkuşu” için bir yanıt

  1. […] izlerim. Hep keşke eski romancılarımızın romanları dizi olsa diye dile getirirdim hep. En son Çalıkuşu‘nun uyarlamasını izlemiştik. Tabi o da hikayesinden sapan diziler arasındaydı sonuçta […]

Siz ne düşünüyorsunuz?