Carnage

Roman Polanski‘nin tek odaya sıkıştırdığı, 2011 yapımı son filmi Carnage. Film Yasmina Reza‘nın Le Dieu du carnage adlı tiyatro oyunundan uyarlanmış ve bu sebeptendir ki bazı bölümlerde uyarlama sıkıntısını hissettiriyor. Bu sıkıntı doğallıktan çok yapay bir atmosferin içerisine sokuyor bizi. Bu yapaylıkta güzel oyunculuklara rağmen hikayenin doğallığını etkiliyor.

Tek mekan olması sebebi ile filmde özellikle renk ve kamera açıları konusunda çok fazla yenilik görmüyoruz. Film zaten diyaloglar üzerine kurulu. Ancak diyaloglar uzun ve güzel olmasına rağmen film karesinde olmasının verdiği durgunluk ve saçmalıkları gözümüze daha çok batırıyor. Bu kareleri tiyatro sahnesinde gördüğümüzde sahnedeki hareket odaklanmamızı sağlarken filmdeki durgunluk konudan kopmamızı sağlıyor.

Film ve diyaloglar için her ne kadar ilgi çekici, düşündürücü, komik olsa da çoğu zaman geçiştirmelerle dolu. Film normal zamanla paralel ilerlemeye çalışıyor. Bunu hissettirmese de diyaloglar ve kurgu bunu hissettirecek şekilde. Ancak iki kadeh viski ile karakterlerin kafayı bulması, abuk sabuk işlere girişmesi, tartışmaya başlamaları tartışmanın gidişatı filmin gerçekçiliğini biraz sorguluyor.

Film tüm bunlara rağmen güzel bir toplum eleştirisi yapıyor. Ne karar gelişmiş toplum bireyleri olsalar da, işlerini kanun yoluyla halletmek istemeyen insanların birbirleri ile etkileşime geçtiklerinde ne kadar ilkel olabildiklerini gösteriyor. Bir diğer bakış açısı da medenileşme ve gelişmiş olma yolunda insanların kendilerinden ne kadar ödün verdikleri.

Film tekrarlanan bazı sahneleri sebebi ile zaman zaman seyirciyi anlıkta olsa sıkabiliyor. Genel olarak açılan sohbetlerin gidişatı izleyiciyi filme yeniden bağlıyor. Güzel noktalara değinmesine rağmen etkili bir film olduğunu söyleyemeyeceğim.

Kurgudan kaynaklanan bazı sorunlar sebebi ile güzel oyunculukların da sekteye uğramış olduğunu görüyoruz. Ama film genel olarak oldukça başarılı oyunculuklara sahip. Karakterin dördü de oyuncular tarafından başarılı bir şekilde hayata geçirilmiş. Ancak oyunu izlemediğim için karakterlerin işlenişi konusununda net bir şey söyleyemeyeceğim.

Film 80 dakika gibi kısa bir süreye sahip. Zaten film izleyiciyi, 55-60 dakika ayakta tutabiliyor. geriye kalan dakikalarda filmin rutin tekrarları ile karşı karşıya kalıyoruz bu da zaten sıkan bölümler. Aslında filmin süresi biraz daha kısaltılabilirmiş.

Özetle film başarılı bir konuya sahip, oyunculuklar da aynı şekilde. Zaten bir tiyatro uyarlaması olduğundan filmin boş olabileceğini düşünmek imkansız. Polanski’nin en iyi filmi diyemeyeceğim yalnız film için. Kendisini hissettirecek hiç bir özellik göremedim filmde. Sıradan bir isim de bu filme rahatlıkla aynı özellikte imza atabilirdi. Yönetmenin merklıları ve bir toplum eleştirisi için izlenebilecek bir film Carnage. Aksi taktirde zaman geçirmek eğlenmek için izlenecek bir film değil.

Yönetmen:  Roman Polanski

Senaryo: Roman PolanskiYasmina Reza

Oyuncular:

Jodie Foster
Penelope Longstreet
Kate Winslet
Nancy Cowan
Christoph Waltz
Alan Cowan
John C. Reilly
Michael Longstreet
Elvis Polanski
Zachary Cowan
Eliot Berger
Ethan Longstreet

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1692486/

Yorumlar

“Carnage” için bir yanıt

  1. […] Polanski, Carnage ile birlikte kendini tek bir mekana sıkıştırmış ve başarılı bir film ortaya […]

Siz ne düşünüyorsunuz?