Carriers

 

 

İki kardeş, David PastorÀlex Pastor‘un haydi arkadaşları toplayalım da film çekelim edasıyla çektikleri film Carriers. Öyle ki film biraz zombi türüne göz kırpsa da onun özelliklerini tam olarak karşılayamıyor. Geriye ise bulaşıcı bir hastalıktan sonra geriye kalan dünyanın hali kalıyor. Senaryosu, kurgusu kesinlikle tam anlamıyla düşünülmemiş. Film kendi içerisinde çelişkili ve soru işaretlerini yanıtlayamıyor.

 

 

Film bir grup gencin lay lay lom şeklinde tatile çıkması edası ile başlarken birden bire aslında dünyanın bir salgının eşiğinde olduğunu görüyoruz. Burada filmde yapılan en büyük hata, virüsün hangi yollarla bulaştığının belli olmaması. Kan yolu ile geçtiğini görüyoruz, ancak hava yolu ile de bulaştığının göstergeleri var ki bazı insanlar kendilerini korumak amacıyla maskeler, özel kıyafetler giyiyor. Bulundukları mekanları koruma altına alıyor, içtikleri suları dikkatli kullanıyorlar.

 

Ancak bizim baş kahramanlarımız olan gençler, her şey güllük gülistanlıkmış gibi tişört pantolon ile seyahate çıkıyorlar. Küçük dandik bir maske dışında kendilerini hiç bir şekilde korumuyorlar. O maskeyi de her zaman takmıyorlar zaten. Böyle bir ortamda, bu kadar rahat dolanmaları, filmin kendi içerisindeki tutarsızlığı benim canımı sıkmaya başladı. Ancak görünen şeyler gösterdi ki her ne kadar senaryo ve kurgu bana mantıksız gelse de bu bir korku filmi değildi.

 

 

Bu bir korku filmi olmamakla birlikte neden bu şekilde lanse edildiğini anlamış değilim. Film daha çok arkadaşların, sevgililerin, kardeşlerin böyle bir hastalık ortamında nasıl davranacaklarının analizini yapmaya çalışmış. Ancak oyunculuklardaki başarısızlıklardan mıdır, yoksa senaryodaki kopukluklardan mı ben filmin dram yönünün de eksik olduğunu gördüm. Film başarılı bir korku gerilim filmi olmamakla beraber başarılı bir dram da değildi.

 

Karakterler çok silik başta. Belki sıradan bir insanın başına bunlar gelse ne yapardı deyip bu karakterleri düşünmüşler ama, bir süper kahraman edasıyla yol alan ekibe de bu yakıştırmayı yapamıyoruz açıkçası. Film aslında kızını koruyan bir baba, sevgililerin ilişkisi en önemlisi de kendi canından olan kardeşine böyle bir durumda ne yapabileceğin analizini yapmaya çalışmış. Zaten bunu ana karakterimizin kardeşini vurmasından anlıyoruz.

 

 

Filmi özetlemek gerekirse, aslında iyi düşünülmüş ancak olmamış bir film Carriers. Senaryo, kurgu ve oyunculuklar başarısız. Çekimler oldukça sıradan, görüntü yönetmeninin de pek fazla iş yapmadığını görüyoruz. Film aksiyon vaat etmediği gibi dramda vaat etmiyor. Makyajlar için çok kötü diyemeyeceğim. Ortada asılı kalmış, nereye gideceğini şaşırmış bir film. İzlemek için üstüne düşülecek bir film değil…

 

Yönetmen – Senaryo: David PastorÀlex Pastor

 

Oyuncular:

Lou Taylor Pucci
Danny Green
Chris Pine
Brian Green
Piper Perabo
Bobby
Emily VanCamp
Kate
Christopher Meloni
Frank Holloway
Kiernan Shipka
Jodie Holloway

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0806203/

 

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: