Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi

Onur Ünlü‘nün 2011 yılında çektiği benimse televizyonda parça parça izlediğim filmi Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi filmini geçen günlerde oturup baştan sona izledim. Türkiye’de kara mizah yapan yegane insanlardan olan Onur Ünlü’nün bu filmi artık klasikleri arasında girmiş. Kendisinden daha çok film bekliyoruz ama sinemada ya da festivalde izlenemeyen filmler için de filmlerin DVD’lerinin bir an önce çıkmasını istiyoruz. Bu kadar temenniden sonra gelelim filmimize.

Filmde şu şöyleydi bu böyleydi demek biraz zor. Kendi kalıbında absürt bir film olan Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi için şurası da şöyle olsaymış demek biraz zor. Ancak film gerek göndermeleri gerekse hikayenin altında yatan mana oldukça derin.

Hikaye Anayasa profesörü Celal Tan’ın ve ailesinin başından geçenleri anlatıyor. Celal Tan’ın doğum günü olduğu gece eve öfkeyle gelir. Ailesi ona doğum günü partisi hazırlamıştır. Kapıyı kendinden yaşça küçük olan karısı açar. Ancak Celal Tan, karısını başka bir erkekle gördüğünü söyleyerek sinir krizi geçirir ve kadını boğarak öldürür. İçeride sessizce olup biteni inceleyen ev halkı öylece dona kalır. Celal Tan o kendini bilmezlikle evden ayrılır. Bu sırada ev halkı hiç bir şey olmamış gibi tüm parti malzemelerini toplar.

Celal Tan, yakın arkadaşı ve üç aylık ömrü kalan Turan Altaylı’ya durumu anlatır ve nasıl olsa öleceği için ondan cinayeti üstlenmesini ister. Turan Altaylı’nın ise başka derdi vardır. Ölüm korkusu onu onu sarmış ve ölümden sonraki sorguya takmıştır. Sorulacak sorulara cevabı yoktur.

Polis olayları incelemeye başlar ancak tam bir sonuç bulamaz. Böyle saygın bir adamın cinayet işlemesi de pek akıl işi değildir. Karısı Özge’nin kör olan kardeşi de olayı çözmeye odaklanınca Celal Tan olaydan kurtulmak için yollar arar. Bu sırada Celal Tan’ın bir önceli olan eşinden olan oğlu Kamuran ölü üvey annesi Özge’nin hayaletini görmeye başlar. Özge ona katilini bulmasını söyler. Bu sırada Okan diye birinin varlığı çıkar ortaya. Tabi ortada iki Okan vardır. Bir diğeri de Celal Tan’ın kızı Julidedir.

Aslında burada karakterleri ayrı ayrı incelemek gerekli. Lakin yazı uzadıkça uzar. Aslında hikaye körlük ve gerçek üzerine gidiyor. Aslında gerçeğin gördüklerimizden öte bir şey olduğunu yönetmen karakterler üzerinden çok iyi betimlemiş.  Film zengin bir ailenin üzerine gitmiş ama tüm karakterlerin zaafları başarılı bir şekilde anlatılmış bu iki temel üzerine otutturulmuş.

Filmde aslında an normal karakter, Julide gibi gözükmekte. Ancak onunda ne kadar içten pazarlıklı olduğunu filmin sonuna doğru ortaya çıkıyor. Tabi finale doğru yaşananlar aslında filmin hikayesinin genel olarak sonuca bağlıyor. Karakterlerin zaafları ise ön planda. Her şey aslında anayasa profesörünün tatmin edememe korkusundan kaynaklanıyor.

Tabi seçkin bir kişiye takılamayan cinayet kulpu işleri de biraz karıştırıyor. Yani zaten Celal Tan halkın gözünde her zaman iyidir ve aslında mahkemeye çıktığında da sorgulaması bu yönde olacaktır. Yani burada gördüklerimiz gerçeğin kendisi midir sorgusu da yapılmakta.

Oyunculuklar oldukça başarılı. Müziklerin kullanımı da gayet iyi. Keyifli bir izlenim sunuyor film izleyicilere. Kesinlikle izlenmesi gereken yapımlardan biri Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi.

Senaryo  – Yönetmen: Onur Ünlü

Oyuncular:

Selçuk Yöntem
Celal Tan
Ezgi Mola
Julide
Bülent Emin Yarar
Ergun
Tansu Biçer
Kamuran
Türkü Turan
Özge
Güler Ökten
Kamuran Hanim
Cengiz Bozkurt
Hakki
Alpay Sayhan
Ege
Köksal Engür
Turan Altayli

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2124186/

http://www.celaltanveailesininasiriaciklihikayesi.com/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?