Chanranhan Yusan / 찬란한 유산

 

 

İngilizce olarak Shining Inheritance, Brilliant Legacy ve Beautiful Legacy adlarını kullanan 2009 yılında SBS kanalında yayınlanmış K-Drama Chanranhan Yusan. Yine bildik bir konu karşımızda. Zaten faklı bir konu beklemek biraz saçmalık olur. Ancak Koreli’ler bunu nasıl yapıyorsa konuları bir şekilde harmanlayıp insanlara yedirmeyi başarıyorlar. Yine iyi ve kötü karakterlerin çatışması var dizi de. Kötü karakteri gerçekten ondan nefret ederek izliyoruz. Bu konuda oldukça başarılı.

 

Hikaye akışı oldukça yavaş ilerliyor. Dizi boyunca soru işaretleri kafamızı kurcalıyor. Asıl kızımızın üvey annesi ve üvey kardeşinin kendi ailelerinden kopuk yaşayarak en yakın arkadaşlarının bile ailelerinden haberdar olmaması  benim kafamı fazlasıyla kurcaladı ve sürekli aynı mekanlarda dolanıp aynı kişilerden bahsedilirken bu kişilerle bir türlü görüşememek. Bir de nasıl bir tesadüftür ki koca şehirde herkes dönüp dolaşıp birbirini bulmasına rağmen asıl karakterlerin birbirini bulaması. Eh K-drama diyor ve geçiyorum.

Filmin müzikleri ve oyunculuklar başarılıydı. Ben kötü anne ve otistik kardeşin oyunculuklarını çok beğendim. Ancak dizinin süresini ve bölüm sayısı oldukça uzun bulduğumu söylemem lazım. Dizi normal şartlarda 28 bölümlük bir dizi değil. Dizi bölümlerinin formülü şu şekildeydi: Bölüm bir aksiyonla başlıyor, bu genelde bir önceki bölüm finalinin aksiyonu oluyor, bu beş dakika kadar sürdükten sonra rutine dönen dizi son beş dakikasında tekrar aksiyona bağlıyor ve bu şekilde 28 bölüm geçiyor.

 

Dizinin sıktığını söylemeyeceğim ama fazla merakta uyandırmıyor. İzleyiciyi şaşırtacak bir senaryo yok ortada bu sebepten dolayı, bölümün sonunu hatta dizinin sonunu da rahatlıkla tahmin edebiliyorsunuz. Ben bu dizinin de finalini beğenmedim. Sanıyorum son dönem k-dramaların final trendi tam anlamıyla mutlu mesuda bağlamamak diziyi.

 

Go Eun Sung,  Amerika’da New York’ta okumaktadır. Tatil için Kore’ye döner. Bu arda babasının da şirketi iflas etmektedir ancak adam kızına bir şey söylemez.  Go Eun Sung’un otistik kardeşi Eun Woo ise bir piyano dehasıdır. Go Eun Sung’un amacı da kardeşini Amerika’ya götürüp orada piyano eğitimi aldırmaktır.

Go Eun Sung, uçakta çantasını Sun-Woo Hwan ile karıştırır. Sun-Woo Hwan zengin sorumsuz şımarık bir gençtir. Büyükannesi, Jang Sook Ja’nın büyük bir gıda şirketi vardır. Yaşlı kadın torununun Kore’ye dönüp işleri eline alması için Hwan’ı geri çağırmıştır. Ancak Hwan bu şirketten nefret etmektedir ve şirketin başına geçmek istemez.

Go Eun Sung, babası, kardeşi, üvey annesi ve üvey kardeşi ile aslında mutludur. Ancak babasının şirketinin iflasını bilmemektedir. Babası son dönemde bir hayat sigortası yapmış ve bunu sadece karısına söylemiştir. Go Eun Sung’nuın babası Pyung Joong son olarak şirketini kurtarmak için arkadaşından biraz borç alır. Parayı yanında taşırken bir hırsız tarafından gasp edilir. Hırsız tüm parayla birlikte kimliğini de alarak kaçar. Gittiği yerde ise bir tüp patlaması olur ve orada ölür. Ancak Pyung Joong’un kimliği aldığı için kayıtlara Pyung Joong ölmüş olarak geçer.

 

Go Eun Sung’un üvey annesi Baek Sung Hee sigorta parasını kendisi almak için Go Eun Sung’a bazı evraklar imzalatır ve bunların cenaze işleri olduğunu söyler. Parayı alan Baek Sung Hee kızı Yoo Seung Mi ile yeni bir eve taşınırken, Go Eun Sung ve Eun Woo’yu kapı dışarı eder. Go Eun Sung kardeşini de alarak arkadaşlarının yardımıyla bir ev tutar ve çalışmaya başlar. Ona yardımcı olan da Park Joon Sae adında yeni tanıdığı restoran sahibi bir kişidir. Ancak başta kendisini bu şekilde tanıtmaz.

 

 

Go Eun Sung, Sun-Woo Hwan’dan çantasını almaya gittiği zaman onun zorbalığı ile karşılaşmış ve babası ile bu sebepten dolayı fazla vakit geçirememiştir. Bu sebepten ötürü Sun-Woo Hwan’a kızgındır. Bu arada Yoo Seung Mi yıllardır Sun-Woo Hwan’la arkadaştır ve ona aşıktır. Annesi ile birlikte başlarına heleni sığıştırmak isterler Seung Mi başta annesinin yaptıklarına karşı çıksa da onun entrikalarına boyun eğip rol almak zorunda kalır.

 

Go Eun Sung, geçici olarak bir barda çalışırken burada Hwan’la karşılaşır ve yine Hwan’ın zorbalığına uğrar bu sırada telefonu kırılır. Aynı zamanda kardeşi Eun Woo kaybolur. Go En Sung bunun sebebini de Hwan’a bağlar. Eun Woo’yu ise üvey annesi Baek Sung Hee bulur ve onu kendi büyüdüğü şehir dışında bir eve bırakır. Go Eun Sung, bu şekilde kardeşini aramaya başlar. Bu arada Pyung Joong’da Baek Sung Hee’yi bulur ancak Baek Sung Hee onun ortaya çıkmasını istememektedir. Bu sebepten dolayı yalanlar söyler.

 

Go Eun Sung, sokakta satış yaparken yolda sor durumda bir kadın görür. Onu doktora götürür ve evine alır. Yaşlı kadının hafızası yerinde değildir. Bir süre sonra kadın gider ve Go Eun Sung’u yanına çağırttırır. Bu Hwan’ın büyükannesi Jang Sook Ja’dır. Yaşlı kadın son bir karala tüm mirasını  Go Eun Sung’a bırakacağını açıklar. Tabi Hwan bu duruma kızar ancak onun mirası alabilmesi için çalışması gerekmektedir. Yaşlı kadın anlaşamayan bu iki kişiyi Go Eun Sung ve Hwan’ı aynı yerde çalıştırmaya başlar. Gün geçtikçe Hwan’daha insan olmaya başlamıştır aynı zamanda Go Eun Sung’a da aşık oluyordur.

 

 

Tabi bu durum Baek Sung Hee, Yoo Seung Mi ve hatta Park Joon Sae’nin pek hoşuna gitmez.  Baek Sung Hee, Yoo Seung Mi kendi çaplarında Go Eun Sung’u devre dışı bırakmak için oyunlar oynarlar. Ancak günün birinde bütün gerçekler ortaya çıkar.

 

Kısacası entrikanın, olayların bol olduğu bir dizi Chanranhan Yusan. Konusu anlatmakla bitmez ki benim anlattığım sadece giriş bölümü. Giriş dememe rağmen dizinin yarısını kapsıyor. Hikaye nasıl yavaş ilerliyor siz tahmin edin. Meraklılarına iyi gelecek bir dizi.

 

Yönetmen: Jin Hyuk

 

Senaryo: Yani Hyun Kyung

 

Oyuncular:

Han Hyo Joo … Go Eun Sung

Lee Seung Ki … Sun Woo Hwan

Bae Soo Bin … Park Joon Sae

Moon Chae Won … Yoo Seung Mi

Kim Mi Sook … Baek Sung Hee

Min Young Won … Lee Hye Ri

 

Linkler:

http://tv.sbs.co.kr/usan/index.html

http://wiki.d-addicts.com/Shining_Inheritance

http://en.wikipedia.org/wiki/Brilliant_Legacy

 

Yorumlar

“Chanranhan Yusan / 찬란한 유산” için 2 yanıt

 1. Mikal Zia avatarı

  Bir şekilde hep pek ta iyi olmayan dramaları izlemeyi başarmışsın anladığım kadarıyla ama 2010-2012 arası çıkan dramaları daha çok beğenirsin gibime geliyor. ne bileyim romantik-komedilerden artık blogerlar arasında epey ünlü olmuş,klişe konuları olsa bile epey eğlenceli olan Answer to 1997- buna pek klişe denemez-,my name is kim sam soon, protect the boss, the city hall, greatest love, secret garden, queen in hyun’s man, sungkyunkwan scandal, coffee house, beethoven virus güzel dizilerdi. Bir de aksiyon olarak Gaksital, fantastik olarak Arang and the magistrate iyiydi bu sene. Bir game of thrones değil hiçbiri ama izletiyorlar ve güldürüyorlar yine de 😀

  1. Kişisel Depresyon Anları avatarı
   Kişisel Depresyon Anları

   söylemiş olduğun dizilerin çoğu aslında izlenmek için bekliyor, ama bir türlü fırsat bulamadım desem yalan olmaz. çok uzun sürüyorlar, bir de bölümleri fazla ama bakalım duruma göre devam edeceğim. Konular her ne kadar klasik olsa da izlettiriyor kendini. belki mekanlar bekli karakterler buna sebep. pek bilmiyorum yani.

Siz ne düşünüyorsunuz?