Cheong-dam-bo-sal / Fortune Salon

Uzun zamandır Kore filmi yazmamıştım. Tabi arada dizi yazdık ama benim izleme ve yazma performansımdaki düşüşler buna etken tabiki. Neyse ki kıyıda köşede yazacak çok film var. Eh gündemi takip etmek gibi de bir sorunum olmayınca kafama göre takılabilirim.

Uzun zamandır izlediğim ilk Kore filmi olamasına rağmen çok iyi bir film diyemeyeceğim. Tabi bunu erkeksel güdülerimle söylediğimi düşünenler çıkacaktır. Filme baktığınızda bilinen romantik komedilerden. Ancak ne oyunculuk ne de diyalog benim ekrana yapışmam için yetmedi. Evet filmi izledim ama öylesine izledim. Zaten konu bakımından da film bayanlara erkeklerden daha uygun.

Tae-rang Seul’de bir fal dükkanında çalışmaktadır. Aslında Cheongdam’da bulunan bu dükkan kendisinin sayılır. Film bu konuda pek ayrıntı vermiyor yada ben kaçırdım. Neyse çok önemli değil. Burada esas olan falcıların nasıl para kazandığı. Filmin sponsorları da fena değildi yani… Filme döneyim. Tae-rang geleceği görebilme yeteneğine sahiptir. Bu yeteneği onu Seul’un en iyi falcılarından biri yapmıştır. Müşterileri de hep elit tabakadan kişilerdir.

Tae-rang müşterilerine genelde aşk konularında yardım eder… Çiftler ilişkilerinin sürüp sürmeyeceği konusunda Tae-rang’e gelerek öngörüde bulunmasını isterler. Tae-rang başkalarının özel hayatları konusunda öngörülerde bulunur ama kendisi için durum hiç öyle değildir. Sanki Tae-rang bu özel yeteneği yüzünden lanetlenmiş gibidir. Çünkü aşk hayatı tek kelime ile berbattır. Kimden hoşlansa, o kişinin başına bir şeyler gelmekte ve kaza geçirmektedir. Bu sebepten dolyı yıllarca yalnız yaşamak zorunda kalmıştır.

Ancak kendisi ile aynı üçlere sahip annesinin söylediklerine göre Tae-rang 28 yaşına basmadan önce, 16 Mayıs 1978’de öğlen 11’de doğan bir adamla tanışacak ve bu adam onun ruh ikizi olacaktır. Tae-rang yeni yaşının arifesinde bu adamı aramakla geçirir gününü. Eğer iki ruh bir araya gelmezse ikisi de ölecektirler.

Bir gün, Seung-won adında kadınların pekte tercih etmeyeceği, işe yaramaz bir adam, caddede yüklü miktarda para bulur ve kaçmaya çalışır. O sırada arabası ile yoldan geçen Tae-rang arabasıyla ona çarpar. Tabi bu arada bir başkasıda Tae-rang’e çarpar. Tae-rang bu adamı hastaneye kadar götürür ve ona özel ilgi gösterir. Evraklarda doğum tarihi de tutunca adamın tuh ikizi olduğunu düşünür. Ancak adamı onun tipi değildir Bu iş olacak gibi değildirde.Tae-rang,Seung-won ile ilişkiyi denemek ister.

Seung-won yavaş yavaş adam olmaya başlamıştır. Hatta ailelere varıncaya kadar herkes birbiri ile tanışır. Aslında her şey iyi gitmektedir taki Tae-rang, Seung-won’un gerçek bilgilerini öğrenene kadar…Tabi ayrılırlar ayrılmasına ama olacaklar hiçte olması gerekenler gibi değildir.

Beni pek sarmayan film. Yani izlenmese de olur. Ben izlediğimde yüz hatlarımda herhangi bir değişiklik olmadı.

Yönetmen: Kim Jin-yeong

Senarist: Kim Soo-mi-I

Oyuncular:

Park Ye-jinTae-rang

Im Chang-jeongSeung-won

Kim Hee-won – Byeong-soo

Seo Yeong-hee – Ji-hye

Seo Yoo-jeong – Joo-yeong

Lee Joon-hyeok – Ho-joon

Linkler:

http://asianmediawiki.com/Fortune_Salon

http://www.hancinema.net/korean_movie_Fortune_Salon.php

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: