Children of the Corn

Stephen King‘in kısa hikayesinin olan Children of the Corn 1984 yılında sinemaya uyarlanmıştı (Nedense ben bu uyarlamayı yazmamışım). Bu uyarlamanın yeni çevrimi ise 2009 yılında, Donald P. Borchers‘dan geliyor. Saygı değer film sitesi IMDB ise bu uyarlama için TV filmi demiş. Zaten film, TV filminin ötesine geçemeyecek bir film. Filmi 1984 yapımı rakibi ile kıyaslamaya çalışırsak, tüm o teknolojisizliğe rağmen, 1984 yapımı filmin daha iyi olduğunu söyleyebilirim.

1984 yapımı filmde Issac karakteri gerçekten insanı gerip sinirlendirirken, 2009 yapımında bundan eser yok. Film hikayenin ve bir önceki filmin verdiği gerilimi tam anlamıyla verememiş. Tabi 1984 yapımı film için de çok iyi bir uyarlama diyemeyeceğim ancak oyunculuk, atmosfer ve çekimlerle insanı filmin içine çekiyor ve meraklandırıyordu.

Ancak bu filmde, 1984 yılında çekilen filmdeki saydığım özellikler pek yok. Oyunculuklar oldukça basit. Her iki filmde orijinal hikayeye sağdık kalmışlar. Bu sebeptendir ki, iki filmin de kurguları birbir aynı. Sanki yönetmen, hazır çekilmiş bir filmin, kamera açıları mekanlar da dahil olurmuş tekrar çekmiş. Tek fark ise daha da kötü oyunculuklar.

King’in yarattığı atmosferin yaratılması elbette zor. Bu sebeptendir ki bir çok uyarlama oldukça başarısız. Ancak iyi olanlar da var. Demek ki yapan kişi yapıyormuş. Bu filmde de yönetmen, Donald P. Borchers kendinden hiç bir şey katmamış. Hikaye anlamında demiyorum, görüntü, kurgu, sahne ve görsellik anlamında. Sanki mevcut senaryoda yazan kısımları değiştirilmiş ve bu şekilde senaryo öne koyulmuş.

Tabi bu hikaye bir yeni çekim ancak hikayenin bir çok devamı da mevcut. İlk filmden sonra ikisi, üçü derken almış başını gitmiş… Hikaye yalancı peygamberlere dokunmak amacı ile yazılırken diğer devam filmlerinde olay alakasız bir yere gelmiş. Bir çift Maine’deki küçük bir kasabadan geçerler. Ancak kasabaya geldiklerinde kasabanın garip bir ley olduğunu fark ederler. Kasaba da hiç yetişkin yoktur.

Biraz araştırma yaptıklarında, kasabadaki çocukların yetişkinleri öldürdüğünü görürler. Çocuklar mısır tarlalarının arasında arasındaki bir tanrıya inanırlar. Bu tanrının peygamberi de Isaac adında bir çocuktur. Tüm diğer çocukları vaazları ile etkiler ve onları yönlendirir. Tabi bu durumun mistik bir yanı da vardır.

Film başarılı bir uyarlamam olmamakla beraber, zaman kaybı. Ancak sizde benim gibi Stephen King hayranıysanız, adının geçtiği her filmi izliyorum derseniz, buyurun izleyin. Ancak filmden zevk almayacağınız kesin…

Yönetmen: Donald P. Borchers

Senaryo: Donald P. BorchersStephen King (kısa hikaye, senaryo)

Oyuncular:

David Anders Burton Stanton
Kandyse McClure Vicki Stanton
Daniel Newman Malachai
Preston Bailey Issac
Robert Gerdisch Vaiz
Jordan Schmidt Bıçaklı çöcuk

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1290135/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?