Child’s Eye 3D

3D filmler furyasına bir de Honkong katkıda bulunmuş. Film klasik 3D tanımına uyuyor. Konusuz, kurgusuz, 3D olsun da ne olursa olsun yaklaşımlı Child’s Eye. Bu genel 3D özelliklerini taşırken de kendi sinemasının özelliklerine karşı çıkmamış ve karşımıza klasik bir Honkong korku filmi çıkmış.

Konusuz, kurgusuz dedim ama en azından filmin konusuna haksızlık etmemiş olayım. Filmin ilginç bir konusu var ancak kurgu ve bu konuyu işleme olayında hiç başarılı olamamışlar. Bu da iyi denebilecek bir konunun çöpe atılmasında etkili olmuş. Filmin teen-slasher’e özenilerek çekilmesi de buna etken.

Biraz ben yine filmi 3D olarak izlemedim ve aslında buna da mutluyum. Film final sahnesine yaklaşana kadar zaten 3D olduğuna dair bir sahne olduğu konusunda ip ucu vermiyor. Sadece finaldeki farklı boyuta geçiş sanıyorum ki 3D’dir burada basit gibi gözükse de diğer dünyaya geçiş benim çok hoşuma gitti. Oyunculuklar vasattı diyebilirim ve film kesinlikle içine çekmiyordu izleyiciyi. Final sahnesinde diğer boyuta geçiş bana Freddy’nin 3D filmini hatırlattı, takın gözlüklerinizi içeri giriyoruz…

Honkong’ta olaylar çıkmış ve halk ayaklanmıştır. Burada tatilde olan üç çift gencimiz olaylar iyice kızışmadan önde şehri terk etmek isterler ve bulundukları otelden ayrılırlar. Ancak uçak seferleri de iptal olmuştur. Takside, hava alanına gidemeyen tatilzedelerimiz geriye dönmek isterler. Ancak taksi şoförü onları otele geri götüremeyeceğini söyler ve onları başka bir otele götürür.

Burası eski garip bir oteldir. Bizim gençler otele girer ve kendilerine oda bulurlar. Ancak otelin atmosferinden hiç biri memnun kalmamıştır. Derken otelde garip olaylar dönmeye başlar. Üç evsiz çocuk ve bir köpek onlara garip garip bakmaktadır. Yanlarındaki boş sandalye hareket eder. Kızlarda gairp şeyler görmeye başlar.

Bu arada filmdeki esas kızımız Ling’in de erkek arkadaşı ile sorunu vardır. Bu tatilden sonra ayrılacaklardır. Filmde biraz da bu gereksiz diyaloglar insanı olaylardan koparıyordu. Ling etrafında olan garip olayları diğerlerine göre daha fazla hissetmektedir. Ertesi gün yemeğe gittiklerinde ise bütün erkekler garip bir haldedirler. Uykumuz var deyip hepsi odalarına çıkarlar. Ancak kızlar yukarıya çıktıklarında onları ortalıkta bulamazlar.

Otelin her yerini ararlar ve en son 3 evsiz yetimin 2 sinin de kaybolduğunu öğrenirler. Küçük kız onlara erkek arkadaşlarının nerde olduğunu bildiğini söyler. Elindeki köpekte doğa üstü varlıkları görmektedir. Ling ve arkadaşları, erkek arkadaşlarını aramaya başlar. Gizli bir yere geldiklerinde ise otelin sahibi onları uzaklaştırır.

Bu esnada erkek arkadaşlarını aramaya devam ederler ve başlarına garip olaylar gelir. En sonunda erkeklerden birini bulurlar. Garip bir haldedir onu hastaneye yatırırlar, iki kız  hastanede çocuğu beklerken Ling’te köpeği almış ve gizli tavan arasına doğru yola çıkmıştır. Burada vücudu insan kafası köpek şeklinde bir yaratık görür ve kaçar.

Ling aşağıya indiğinde bir arkadaşı ona saldırır ve boğmaya çalışır. Ancak Ling kızın hakkından gelir ama tam o esnada kız kapının orada belirir ona gelmesini işaret eder. Sonra biri çıkarak Ling’i çağırır. Ling peşinden giderek başka bir boyuta geçer. Burada otel sahibinin karısını görür bütün işlerin başlangıcını anlar(ız).

Kadın hamiledir. Kocası köpekleri beslemektedir. Çıkan gürültü karşısında cinnet geçirir ve satırla köpekleri doğrar. Kadının iki çocuğu olur ancak ikisinin de suratı köpek suratıdır. Kadın bir çocuğu öldürür ancak ikincisini öldürürken kocası ona mani olur. Bu esnada kayar ve kadın ölür. Ling, kadının boyutuna geçince bir de onunla hesaplaşmasına tanık oluruz…

İyi işlenememiş sahne devamlılığı olmayan, bu sebepten de dikkati tam anlamıyla üzerinde toplanamadığı bir film Child’s Eye. Yönetmenler, Oxide Pang ChunDanny PangGin gwai ile iyi bir başlangıç yapmışlardı ama diğerler filmler kötü oldu bu filmde dahil… Vakit kaybı diyebilirim.

Yönetmen ve Senarist: Oxide Pang ChunDanny Pang

Oyuncular:

Rainie Yang
Rainie
Elanne Kwong
Ling
Shawn Yue
Lok
Ka Tung Lam
Chuen
Jo Kuk
Chuen’s wife
Lawrence Chou

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1314170/

http://asianmediawiki.com/The_Child’s_Eye

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: