Chinjeolhan geumjassi / Sympathy for Lady Vengeance

Serinin iki filmini yazmışken üçüncüye yer vermemek olmaz. Tabı sadece tekrar izlenimden sonra olabilir. O da geçtiğimiz haftalarda oldu. Ancak bu filmi yorumlamakta aslında sıcağı sıcağına olacak bir iş değil. Çünkü filmi izledikten sonra o kadar etkisinde kalıyorsunuz ki, bırakın ne yazacağınızı düşünmek iki kelimeyi bir araya getirip konuşamıyorsunuz bile. Chinjeolhan geumjassi serinin en yumuşak ve aynı zamanda en göz alıcı filmi olarak çıkıyor karşımıza.

Ana karakterin bayan olduğundan mıdır bilinmez ama bu film Boksuneun naui geot ve Oldeuboi‘dan daha az şiddet içeriyor. Ancak bu üçleme içerisinde de estetik yönden göze çarpan en iyi film olma özelliğini taşıyor. Film mükemmel bir kurguya sahip. Aynı şekilde müziklerden tutun, kamera hareketleri, her bir görüntü karesine kadar oldukça başarılı. Çoğu kez hiç bir ayrıntısına dikkat etmeden defalarca geçtiğimiz sokakları Chan-wook Park bize o kadar ayrıntılı ve güzel vermiş ki, sokaktan geçerken sizde Chan-wook Park’ın gözünden sokakları görebilir miyiz diye duraksayıp baktığınız oluyor.

Film çok etkili bir film. Ana karakter olan Geum-ja Lee’yi canlandıran Yeong-ae Lee oyunculukta bir çığır açmış gibi. Melekken birden şeytana dönmesi, gözlerinde ve mimiklerindeki o ifade insanı kesinlikle tereddütte düşürüyor. Bir yerde Geum-ja Lee’yi şeytan olarak görürken, bir yerde de onu bir melek gibi görüyoruz.

Geum-ja Lee karakteri saf ve temiz olarak işlenmiş. Zaten karla kaplı bir dönemde filmin çekilmesi o saf ve temizliği veriyor bize. O temizlik haricinde o soğuğu, o duygu fırtınasını da içimizde hissettiriyor. Geum-ja Lee’yi bir türlü yargılayamıyoruz. iyi mi (yaptı), kütü mü (yaptı). Ancak filmin bizi bıraktığı bu ikilem karakterin ve diğer yan karakterlerin ne hissettiğini hissetmemize yarıyor.

Geum-ja Lee bir çocuğu öldürdüğü için yıllarca hapishanede kalır. Burada kendini dine verir ve herkes tarafından parmakla gösterilen yardım sever bir insan olur. Hapishanenin son gününe kadar herkes onu bir melek olarak anar. Ancak Geum-ja Lee hapishanede de diğerlerine kötü davranan mahkumların icabına akıllı bir şekilde bakmıştır.

Hapisten çıkar. Kendisini hapse düşüren adamadan intikam almak için kolları sıvar. Aslında adam çocuğu öldürmüş, Geum-ja Lee’nin suçu üstlenmesi için, onun bebeğini kaçırarak, Geum-ja Lee’yi tehdit etmiştir. Geum-ja Lee çıkar çıkmaz hapishanede yaptığı planı uygulamaya başlar. Adamın izini takip eder. Adamın başka çocukları öldürdüğünü de öğrenir. Kendi kızını da bulur tabi bu arada. Adamı yakalar ama bir şey yapmaz. Diğer aileleri de toplar ve katille onları yüzleştirir.

Film kesinlikle izlenmesi gereken bir baş yapıt. Her şeyi ile dört dörtlük. İzlenmediği taktirde çok şey kaçırılacaktır.

Yönetmen: Chan-wook Park

Senarist: Chan-wook ParkSeo-Gyeong Jeong

Oyuncular:

Yeong-ae Lee
Geum-ja Lee
Min-sik Choi
Mr. Baek
Shi-hoo Kim
Geun-shik
Yea-young Kwon
Jenny

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0451094/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: