Chuck Palahniuk – Tıkanma (Choke)

Chuck Palahniuk kitaplarını okumaya devam ediyorum. Sanıyorum devam da edeceğim. Hikaye, kurgu, edebi yönden çok iyi olmayıp her bir kitabı bir Dövüş Kulübü olmasa da Palahniuk’un farklı karakterleri, farklı yazım tarzı hoşuma gidiyor. Türkiye de bu kadar cesur yazar olmaması da ayrı üzücü tabi. Gerçi bunun Türk toplum aile yapısı (!) dediğimiz şeyle ilgisi de var. Tabi Türk toplum aile yapısı demişken bu nasıl bir yapıdır içinden çıkmama rağmen hala anlamış değilim. Çalmak çırpmak serbest ancak bazı şeyler sıkıntı. Neyse bu cümleler şuracıkta devamı gelecek cümleler değil.

Bence Tıkanma Chuck Palahniuk’un en iyi kitaplarından biri. Amerikan kültürünü ve belki de bizim gittiğimiz yeri o kadar iyi anlatıyor ki şu an kelimelerle ifade edilemez. Kitabın başarılı da bir kurgusu var. Her bir cümlesi akılda kalır cinsten.

Hikaye bir bağımlının üzerinden ilerliyor. Victor bir seks bağımlısıdır. Bağımlılar için düzenlenen terapilere giderken, aynı zamanda değişik işler yaparak para kazanmaya çalışır. Tabi bu kazandığı para ona pek yetmez. Yetmeme sebeplerinden biri de hasta olan annesinin bakım masraflarının karşılamasıdır. Para kazanmak için farklı bir yol da bulmuştur. Arkadaşı Denny ile birlikte restoranlara gider Victor burada boğulma taklidi yapar ve insanların kendisini kurtarmasını bekler. Kendisini kurtaran insanlar birilerinin kurtarmanın gurur ile ona parasal yardımda bulunurlar.

Victor tüm bu olanlara rağmen aslında özünde iyi biridir. Annesini ziyaret ettiğinde oradaki yaşlılara yardım eder, annesinin iyi hissetmesini sağlamak için elinden geleni yapar. Tabi bu bildiğimiz iyilik derecesinde değildir. Derken bir gün annesinin bıraktığı günlüğünü bulur. Ancak günlük İtalyanca yazılmıştır. Annesinin hastanesinde tanıştığı doktor Paige ona günlüğü çevirir. Günlükte Victor’un bir bir azizin sünnet derisinde bulunan spermden doğduğu yazmaktadır. Tabi bu durum Victor’un hayatını tümüyle değiştirir.

Kitapta bir çok cümle etkili ve akılda kalıcı bir kaç tanesini yazayım dedim.

“Unutamadığın kişi her zaman senden uzakta olandır.”

“Sahip olacağın her şey bir gün kaybedeceğin bir şeydir.”

“Her bağımlılık aynı sorunu çözmek için bulunmuş bir yöntemdir. Uyuşturucular, obezite, alkol veya seks, huzuru bulmak için kullanılan farklı farklı yöntemlerdir. Bildiklerimizden kaçmak için. Eğitimimizden, elmayı ısırmış olmaktan kaçmak üzere bulunmuş yöntemlerdir.”

Kitap Arkası

“Eğer bu kitabı okumaya niyetliyseniz vazgeçin. Kendinizi kurtarın. Televizyonda mutlaka daha iyi bir şeyler vardır. Burada anlattığım şeyler önce sizi kızdıracak. Sonra her şey daha da kötü olacak,” uyarısı ile başlayan bir roman bu…
Bütün dünyada büyük ilgi gören Dövüş Kulübü’nün yazarından, annelerle oğulları arasındaki sevgi ve didişmeye, seksin bağımlılık yaratma gücüne, yaşlanmanın dehşetine ve Amerikan rüyasının arka sokaklarına dair bir kitap Tıkanma…
Tıp fakültesinden atılan Victor Mancini para kazanmak için şöyle bir yol tutturmuştur. Lokantalarda boğazına takılan yiyecekle boğulma numarası yapmakta, kurtaran kişinin kendisinden sorumlu olmasını sağlamaktadır. Böylece, kurtaran kahramanlaşmakta, sıkıcı hayatının bir anlamı, arkadaşlarına gurur duyarak anlatacağı bir hikayesi olmakta, hayatını kurtardığı kişiden daha sonra da kendini sorumlu hissederek, ona sık sık yardım etmektedir. Bir tür “sürekli kahramanlık” hali…

Türkçe (Orijinal Dili:İngilizce)
288 s. — 2. Hamur– Ciltsiz — 13 x 19 cm
İstanbul, 2003
ISBN : 9789755393797
Çeviri : Funda Uncu Irklı
Yayın evi : Ayrıntı Yayınları


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?