Chui ma lau

Arada bu tarz filmler izleyip stres atmakta fayda var. Küçükken ne izlerdim deyip, izlerken o günlere geri döndüğümü hatırlıyorum. Ancak Chui ma lau 2003 yapımı yanı öyle çok ta küçük olduğum döneme denk gelmiyor. Ancak geçtiği dönem çekimler ergenlik dönemimdeki filmleri hatırlattı bana. İki üç hareket denerken oramı buramı ağrıttığımda oldu tabi.

Filmin baş rolünde  var ve Amca Tak karakteri olarak karşımıza çıkıyor. Amca Tak kendisi ile aynı yaşlarda olan yeğeni ile birlikte Sarhoş Maymun sitilinin araştırmasını yapmaktadır. Amaçları bu tekniği yazılı hale getirip ölümsüzleştirmektir. Ancak bu işi yapabilecekleri bir usta yoktur ortada.

Tekniği en iyi bilen ve geliştiren ise Usta Man’dır. Usta Man kardeşi ile bilikte bir posta şirketi çalıştırmaktır. Kardeşi ağabeyinden habersiz uyuşturucu taşımacılığı da yapmaktadır. Usta Man bunu duyunca kardeşine karşı çıkar. Kardeşi ise beraber çalıştığı adam ile bilikte ona saldırır. Usta Man direnir ancak onlara karşı çıkamaz.

Kardeşi ve ortağı onun öldüğünü sanıp akarsuya bırakırlar. Usta Man bir süre sürüklendikten sonra bir sala çarpar. Bu salda da Mandy adında genç bir kız vardır. Mandy, Usta Man’ı kurtarır ve ona kızı gibi bakar. Bu arada Usta Man, Mandy’e de tekniği öğretmiştir.

Günün birinde Tak ve yeğeni Mandy’i görürler. Sarhoş Maymun tekniğini uyguladığını görünce onu takip ederler ve ustasından eğitim almak isterler. Ancak Usta Man bunu kabul etmez. Ancak iki kafadar eğitim konusunda ısrar ederler. Usta Man onları kıramaz ve eğitim vermeye başlar.

Bu arada Usta Man’ın kardeşi onun yaşadığını öğrenir. Mandy’i kaçırırlar ve Usta Man’ı tehdit ederler. Usta Man kendisini öldürmelidir. Usta Man, Mandy’i kurtarır ancak genç kız uyuşturucu krizine girmiştir. Hastalığının iyileşmesi zaman alır. Bu sırada Amca tak ile yeğeni intikam almak için düşmanlarının mekanını basarlar.

Bol aksiyonlu, komedi dozu yüksek bir film Chui ma lau. Kafadan ben +26 veriyorum filmi izleyecekler için çünkü film alkole özendiriyor. Maymun sarhoş olunca kana kana alkol alıyor kahramanlarımız. Yani film 26 yaş altı için çok mu çok sakıncalı (!?). Meraklısı olanların izyebileceği vakit geçirmelik bir film.

Yönetmen: 

Senaryo: 

Oyuncular:

Great Uncle Tak (as Wu Jing Jason)
Chan Kai Yip (as Lau Wing Kin)
Siu-Ma / Mandy
Master Man Bill (as Lau Kar Leung)
Mrs. Chan
Yui Hoi-Yeung

 Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0367602/

http://en.wikipedia.org/wiki/Drunken_Monkey_(film)

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?