Chunhyangdyun

Film geleneksel bir Kore aşk hikayesinin yine geleneksel Kore oyunu ile anlatılmasıyla hayat buluyor. Bir davulcu ve bir pansori sanatçısı ile başlayan hikaye beş saat kadar sürüyor. Tabi bizim filmimiz bu kadar uzun değil. Filmin ilk başlarında bizde de çok olan gençlerin eskiye olan meraksızlığı filmde de ele alınmış. Bir grup gencin salona gelmesi ile başlayan hikayede gençler beş saatten ve sıkılmaktan bahsetmekte… Ancak arkadaşlarının ısrarı ile filmde kalıyorlar. Biz de onlar kalıyor diye filmi izlemiş oluyoruz.

Sanatçı anlatımını şarkılarla destekliyor. Betimlemeler tek kelime ile mükemmel. Bazen iç sesleri çıkıyor ortaya yorumlar yapıyor. Bazen ise sessiz kalıp olan bitene bırakıyor bizi…
Biz onları izlerken birden kendimizi hikayenin içinde buluyoruz. Bu anlatımla daha önce “Dolls”ta karşılaşmıştık aslında. Geleneksel bir hikayenin de bu şekilde olması gerçekten çok güzel olmuş.

Film tam anlamıyla görsel bir şölen sunuyor bize. Dönem kıyafetleri, mekan tefsirleri oldukça başarılı. Aynı derecede oyunculukta. Zaten insanı çok zorlayacak bir oyunculukta yok zaten. Ancak dönem filmi olarak başarılı bir film olmuş. Tabi beş saatlik bir hikayeyi kısaltınca biraz eksiklikler olmuş ama pek göze batmıyor.

Gelelim hikayemize. Aslında hikayemiz çok basit bir hikaye. okumuş-cahil, zengin-fakir, alt sınıf- üst sınıf arasındaki bir aşkı anlatıyor. Bunların hepsi hikayede var ve tek bir aşkın çevresinde dönüyor. Üstüne üstlük kızımızın annesi eski bir geyşa olduğu için kızı da geyşa muamelesi görüyor.

Film direk kestirme bir şekilde olayları dolandırmadan önümüze getiriyor hikayeyi. Annesi eski bir geyşa olduğu için yasalara göre kendisinin de geyşa olması beklenen Chunhyang bir akşam üstü gönlünü, bölge valisinin oğlu Mongryong Lee’ye kaptırır. İki aşık gizlice evlenirler. Mongryong Lee’nin babasının tayini üzerine Seule gider. Burada da devlet sınavına girecektir. Chunhyang köyünde kalır ve onu bekler. Aradan yıllar geçer.


Bölgeye yeni atanan yeni valinin ilk işi büyün geyşaları toplamak olur. Tabi listede Chunhyang’da bulunmaktadır. Chunhyang oraya gitmez ancak vali onu zorla getirtir. Chunhyang valinin tüm isteklerini reddeder ve kocasına olan sadakatini tekrarlar durur. Ancak vali durmak bilmez emrine itaat etmediği için onu türlü işkence ile cezalandırır. Hatta ölüme bile gider sonu.

Tabi ki ölmez. Hikaye olması gerektiği gibi mutlu sonla biter. Ama araya iliştirmek lazım ki, film, anlatılan bu masal sadece bir aşk hikayesi değil, dönemin adalet sisteminin ve ayrımcılığında anlatıldığı başarılı bir yapımdır.

Yönetmen: Kwon-taek Im

Senaryo:

Sang-hyun Cho
Hye-yun Kang
Myung-gon Kim

Oyuncular:


Hyo-jeong Lee Chunhyang Sung
Seung-woo Cho Mongryong Lee

Sung-nyu Kim Wolmae

Hak-young Kim Pangja

Jung-hun Lee Gov. Byun Hakdo

Linkler: http://www.imdb.com/title/tt0245837/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: